IV Art Piknik – wybuchowa mieszanka zasmakowała publiczności

Miasto z Wizją / 16.07.2016 / Komentarze
Za nami drugi dzień spotkań ze sztuką i muzyką

Za nami drugi dzień (16.07) spotkań ze sztuką w ramach tegorocznej, IV edycji szczecineckiego Art Pikniku. Podobnie jak wczoraj, tak i tym razem organizatorzy przygotowali dla mieszkańców rozbudowaną propozycję rozmaitych artystycznych i muzycznych wydarzeń. Sobotnia odsłona tej trzydniowej imprezy rozpoczęła się od Art Wioski, która zainstalowała się na Ślusarni. Tu na najmłodszych czekały warsztaty artystyczne, w ramach których dzieci – poprzez zabawę - miały okazję zapoznać się z różnymi formami sztuki.

Następnie Art Piknik – nie zwalniając narzuconego sobie wczoraj tempa - ponownie przeniósł się na teren rekreacyjny przy szczecineckim zamku, gdzie publiczność została zaproszona na projekcję krótkiego filmu „Zanim opadną liście” w reżyserii Władysława Ślesickiego, opowiadającego o życiu Romów, ich zwyczajach i poglądach. Już chwilę później odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jacka Pałuchy, absolwenta wydziału malarstwa na warszawskiej ASP, a zarazem założyciela i lidera „Formacji nieżywych schabów”, królującej przed laty na wielu polskich listach przebojów. Tego dnia odbyła się także wystawa malarstwa mieszkanki naszego miasta Moniki Kolosz-Perz.

Z kolei „Fintikluszki” to spektakl skierowany do małych mieszkańców, na który zaprosił ich wędrowny teatr lalek Małe Mi. Była to kolejna okazja do spotkania, bowiem teatr ten gościł w Szczecinku niespełna dwa tygodnie temu podczas odbywającego się w muzeum Pikniku Księżnej Jadwigi. Na nieco starszych mieszkańców natomiast ponownie czekały muzyczne atrakcje. Na szczecineckiej scenie również wystąpił m.in. Paul Borowski, Paraluzja, Hedonika i Jazz Riders.

Był to doskonały wstęp do tego, na co czekała publiczność – kolejny raz zagrała dla nas Art Piknik Orkiestra. Fuzja różnych gatunków i muzycznych indywiduum stworzyła wybuchową mieszankę. Koktajl ten wyjątkowo zasmakował publiczności, która entuzjastycznie przyjmowała każdy dźwięk płynący ze sceny. Artyści nie pozostali dłużni swoim słuchaczom, serwując im sporą dawkę pozytywnej energii.

- Art Piknik to od minionego roku obowiązkowy punkt naszych wakacji. W tym roku tak zaplanowaliśmy urlop i wyjazdy, aby móc się tu pojawić – mówi nam pani Katarzyna, mieszkanka Szczecinka, która na koncercie bawiła się wspólnie z mężem Markiem. – Czy za rok też tu będziemy? Oczywiście!

Okazuje się, że pod art piknikową sceną bawili się także przyjezdni goście m.in. z Jastrowia. – Na szczęście mieszka tu moja kuzynka, która zgodziła się mnie przenocować. Przyjechałam tu tak naprawdę tylko po to, żeby na żywo zobaczyć Fisza, ale przy okazji zostałam również na dzisiejsze występy i nie żałuję. Orkiestra zdecydowanie dała radę – przyznaje w rozmowie z nami 19-letnia Ilona.

Po zapadnięciu zmroku pod sceną zgromadziła się nieco starsza publiczność, która gromkimi brawami przywitała pojawienie się Urszuli Dudziak wraz z towarzyszącymi im muzykami. Trzeba przyznać, że choć pierwszy utwór właściwie nie niósł ze sobą żadnych słów sprawił, że słuchacze rytmicznie tupali nogą i nieśmiało zaczynali podrygiwać w rytm dźwięków.

Zwieńczeniem drugiego dnia pikniku był spektakl „Inżynieria marzeń” Teatru 3,5 działający na co dzień przy Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. W trakcie rozgrywanego w półmroku przedstawienia widzowie wraz z aktorami starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, na ile świat realny i fikcyjny może współistnieć ze sobą, przenikając się wzajemnie. Kolejny raz za scenę aktorom posłużył zamkowy dziedziniec, a cała sztuka zgrabnie osadzona została w przestrzeni ulicznej.

Niedziela, 17 lipca także zapowiada się obiecująco. O godz. 10.00 Art Piknik zaprasza na poranną jogę. Z kolei w samo południe odbędzie się widowiskowa parada Księżnej Jadwigi, która przejdzie spod zamku do Ślusarni, gdzie następnie trwać będzie jarmark, na którym znajdziemy liczne stragany z lokalnymi przysmakami i wyjątkowym rękodziełem. W tym samym czasie trwać będą warsztaty dla dzieci. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem odbędzie się wystawa malarstwa Dariusza Milińskiego, a także jego Teatr Malowania. Wieczór z kolei to spotkanie s muzyka i sztuką – odbędzie się koncert zespołu Paraluzja, „Performance muzyczny” Królowie Vebasto oraz Teatr Pławna 9 ze spektaklem „Uratuj słoneczko”.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra