Jedna emerytura dla mundurowych

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.12.2021 / Komentarze
Jest decyzja Sądu Najwyższego

Żołnierz, który rozpoczął służbę przed 2 stycznia 1999 r., ma prawo tylko do jednego świadczenia – uznał Sąd Najwyższy.

Na środową uchwałę Sądu Najwyższego czekało nawet kilkadziesiąt tysięcy emerytowanych mundurowych, nie tylko wojskowych, ale także policyjnych czy byłych funkcjonariuszy służb specjalnych, którzy po zakończeniu służby przepracowali później nawet kilkadziesiąt lat w cywilu.

Problem dotyka również wielu mieszkańców Szczecinka - byłych żołnierzy zawodowych, policjantów czy funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy po przejściu na mundurową emeryturę podejmowali pracę w cywilu i płacili składki na ZUS

SN miał rozstrzygnąć trwający od lat spór, czy mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 2 stycznia 1999 r., mają prawo tylko do jednej, wybranej emerytury czy mogą liczyć na dwa świadczenia: jedno wypracowane w czasie służby i drugie na podstawie składek, jakie wpłacili do ZUS w czasie cywilnego zatrudnienia - donosi "Rzeczpospolita"

Nie jest to zresztą bezpodstawne pytanie, bo obecne przepisy różnicują w tym zakresie mundurowych, uzależniając liczbę przysługujących im świadczeń od momentu rozpoczęcia służby. Funkcjonariusze, którzy założyli mundur od 2 stycznia 1999 r., zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS mają prawo mają prawo do dwóch świadczeń, jeśli po zakończeniu służby podejmą się pracy w cywilu. Ci, którzy rozpoczęli służbę wcześniej, nie mają tego prawa.

Sąd Najwyższy zajął się sprawą emerytowanego żołnierza wojsk liniowych, który emeryturę mundurową wypracował w czasie 30-letniej służby na poligonach przy szkoleniu żołnierzy, m.in. w artylerii. Na tej podstawie otrzymał świadczenie mundurowe w maksymalnym wymiarze 75 proc. uposażenia.

Po odejściu ze służby kolejne 19 lat przepracował w KGHM, gdzie zajmował się bezpieczeństwem. Miał w ten sposób wypracować prawie 700 tys. zł kapitału w ZUS. Gdy jednak złożył w legnickim oddziale ZUS wniosek o wypłatę emerytury cywilnej, spotkał się z odmową. Urzędnicy powołali się bowiem na to, że zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy emerytalnej mundurowi, którzy służbę rozpoczęli przed 2 stycznia 1999 r., mają prawo tylko do jednego świadczenia, wyższego lub wskazanego przez siebie.

Emerytowany żołnierz odwołał się do sądu, powołując się na wyrok SN z 24 stycznia 2019 r. (sygn. I UK 426/17), w którym sąd stwierdził, że jeśli emerytowany mundurowy ma świadczenie wyliczone wyłącznie na podstawie lat służby i nie może do tego stażu doliczyć okresu przepracowanego w cywilu, to ma prawo do drugiego świadczenia z ZUS.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Źródło: Rzeczpospolita