To jest lekceważenie kobiet. To jest lekceważenie pacjentów

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.05.2020 / Komentarze
Poseł Jerzy Hardie-Douglas skomentował ustawę o zawodzie lekarza

Dziś (środa, 27 maja) odbył się briefing prasowy zorganizowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Wzięli w nim udział poseł Jerzy Hardie-Douglas oraz posłanki Monika Rosa i Małgorzata Tracz. W trakcie spotkania z mediami przedstawili oni swoje stanowisko dotyczące ustawy o zawodzie lekarza. W sejmie odbyło się właśnie drugie czytanie projektu. Okazało się, że z treści ustawy zniknęła informacja o tym, że lekarze, którzy powołując się na klauzulę sumienia odmówią wykonania danego świadczenia, będą mieli obowiązek poinformowania pacjenta o tym, gdzie takie świadczenie może uzyskać. Tym samym pacjent – w myśl przygotowanej przez PiS ustawy – ma zostać pozostawiony sam sobie, bez wsparcia medycznego i bez pomocy, jeśli „nie wstrzeli się” w światopogląd lekarza. Dotyczy to m.in. przypadków, w których kobiety nie mogą przerwać ciąży z powodu poważnego płodu, a tym samym zmusza się je m.in. do donoszenia ciąży i urodzenia martwego dziecka lub dziecka, którego życie będzie okupione bólem, bez szansy na jakąkolwiek poprawę czy samodzielne życie.  

- Wczoraj niespodziewanie, w czasie komisji zdrowia, głosami PiU-u został wykreślony zapis nakazujący osobie, która pracuje w placówce mającej umowę z NFZ, a która odmówiła wykonania legalnego i zgodnego z polskim prawem zabiegu, wskazanie innej placówki, w której tego typu zabieg może być wykonany – mówi poseł Jerzy Hardie-Douglas. - Zabiegi, o których mówimy, a chodzi głównie o aborcje powodowane głębokim uszkodzeniem płodu, tego typu zabiegi są w Polsce zgodne z prawem. Różnego rodzaju placówki medyczne, zakłady opieki podpisują umowy z NFZ i w katalogu zabiegów, które powinny wykonywać, są również tego typu zabiegi. Nie może być tak, jak wczoraj usłyszeliśmy na komisji zdrowia, że jak lekarz odmawia wykonania zabiegu, to nie może wskazać innego podmiotu, ponieważ przykłada rękę do zbrodni, a taka kobieta ma sobie zakład, w którym może wykonać taki zabieg „wygooglować”.

- To jest absolutne lekceważenie kobiet. To jest lekceważenie pacjentów. Polacy mają różne poglądy. Ustawy muszą być adresowane do wszystkich. Powinniśmy, jako ci, którzy tutaj w sejmie prawo tworzą, zrobić wszystko, aby ustawy były pozbawione wątku światopoglądowego. Tak się w tej ustawie nie dzieje i na pewno zrobimy wszystko, aby przywrócić ten zapis, który wczoraj został wykreślony. Jeżeli on przywrócony nie będzie , Koalicja Obywatelska tego projektu ustawy o zawodzie lekarza nie poprze – dodaje szczecinecki poseł.

Dziś posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli poprawkę do projektu ustawy o zawodzie lekarza żądając, aby pojawił się w niej zapisek o tym, że obowiązkiem podmiotów, które świadczą usługi medyczne (szpitale oraz lekarze) było wskazanie innego podmiotu, który będzie wykonywał dane świadczenie, którego domaga się zgodnie z polskim prawem ubezpieczony pacjent. Podkreślili oni jednocześnie, że nie może być tak, że ważniejszy od zdrowia pacjentki, jest światopogląd i klauzula sumienia lekarza albo osoby zarządzającej szpitalem.

Pełna relacja z konferencji:

https://www.facebook.com/PlatformaNews/videos/618748822069433/

Tekst: Marzena Góra

Foto: Platforma News