To już 25 lat przyjaźni z Holendrami

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.05.2017 / Komentarze
Jak wyglądały początki współpracy i pierwsze wizyty w Bergen op Zoom?

Bergen op Zoom – nazwa tego urokliwego holenderskiego miasteczka od wielu już lat jest często wymawiana w Szczecinku.  Nie umknęła z pewnością ona również zmotoryzowanym mieszkańcom, którzy niemal każdego dnia pokonują rondo nazwane na cześć tej miejscowości. Przyjaźń pomiędzy obydwoma miastami twa już od wielu lat. Teraz będzie ona obchodziła swój kolejny jubileusz. 27 maja w Szczecinku odbędą się huczne obchody 25-lecia trwania polsko-holenderskiej przyjaźni.

- Bardzo mile wspominam okres nawiązywania tej przyjaźni – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Na początku lat 90., po odzyskaniu niepodległości, bardzo mocno działałem w samorządzie, pomagając w odbudowywaniu demokracji w Polsce. Mieliśmy małe doświadczenie, ponieważ przez poprzdenie lata to raczej w kraju demokratycznym nie żyliśmy, dlatego też musieliśmy korzystać z różnego rodzaju dobrych przykładów. Takim przykładem niewątpliwie była Holandia. W odpowiedzi na zaproszenie holenderskich samorządowców pojechaliśmy tam we trzech na taką wizytę studyjną - nieżyjący już były burmistrz Marian Tomasz Goliński, Jacek piotrowski, który był przez lata zastępcą burmistrza Golińskiego i ja.

- W trakcie tej wizyty przyglądaliśmy się temu, jak w Holandii zorganizowane są samorządy, począwszy od stolicy, poprzez mniejsza miasta i wsie. Wtedy też doszło do rozmów z ówczesnymi władzami Bergen op Zoom. Nawiazaliśmy pierwsze kontakty, które zaowocowały podpisaniem w 1992 r. porozumienia o miastach partnerskich – wspomina nasz rozmówca. - Początkowo ta współpraca polegała głównie na tym, że to Holendrzy nam bardzo pomagali. A my tej pomocy bardzo potrzebowaliśmy, ponieważ znacząco odbiegaliśmy standardem życia od krajów Europy Zachodniej. Była to pomoc zarówno w takim „know-how” jak zorganizować życie w demokratycznym kraju, po bardzo banalne rzeczy, jak potrzeba środków czystości, na które wtedy nie każdego było stać. I za tę pomoc jestem Holendrom bardzo wdzięczny.

Jak zauważa burmistrz, nawiązanie porozumienia z Bergen op Zoom pozwoliło także na przeprowadzenie szeregu szkoleń w holenderskiej placówkach medycznych, z których skorzystało kilkudziesięciu szczecineckich lekarzy. – Te kilkutygodniowe szkolenia były opłacane przez Holendrów. Jednym z ich uczestników był m.in. obecny radny Marek Ogrodziński. Także ta współpraca i pomoc obejmowała różne płaszczyzny. Dzisiaj już jesteśmy partnerem - można powiedzieć, że w niektórych rzeczach mamy nawet przewagę nad nimi. Dlatego teraz jest to już bardziej partnerska wymiana poglądów. Ale trzeba pamiętać o tym, że przez wiele lat nie było tej proporcjonalności i to my czerpaliśmy dużą łychą z ich dobroci.

Uroczystości koronujące 25 lat przyjaźni pomiędzy miastami odbędą się w  sobotę, 27 maja. Wówczas w Szczecinku będzie gościć ponad 40-osobowa grupa holendrów – nie tylko samorządowców, ale również muzycy, którzy tego dnia wieczorem w kinie Wolność wspólnie z uczniami szczecineckiej Szkoły Muzycznej dadzą wyjątkowy koncert. Jednak kulminacja wspominanej wizyty odbędzie się nieco wcześniej – o godz. 9.30 na Placu Wolności, gdzie odsłonięta zostanie tabliczka upamiętniająca 25-lecie współpracy pomiędzy miastami. Dodajmy, że podobne uroczystości dwa tygodnie później odbędą się także w holenderskim Bergen op Zoom.

- Wszystkich mieszkańców zapraszam zarówno na uroczystość na Placu Wolności, gdzie wręczymy także symboliczne nagrody osobom, które szczególnie przyczyniły się do tej współpracy, jak również zapraszam do kina na koncert. Wstęp jest wolny – dodaje burmistrz.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: wikimedia.org