Kartka z kalendarza
- Aktualności
W styczniu br. rozpoczęliśmy nowy cykl wspomnień z najnowszej historii Szczecinka. Co miesiąc wspólnie "podróżujemy" przez miasto i piszemy o tym, co najważniejszego wydarzyło się nad Trzesieckiem w latach 2011-2017. Trzeci już odcinek wspomnień nosi tytuł: "Szczecineckie marce 2011-2017". Zapraszamy do lektury i galerii wspomnieniowych zdjęć.
Marzec 2011:
ZGM-TBS podjął decyzję o budowie czwartego budynku mieszkalnego na osiedlu, na terenie powojskowym przy zbiegu ulic Polnej i Kosińskiego. Finalne znalazło się w nim 28 mieszkań jedno, dwu i trzypokojowych.
Komisja przetargowa Urzędu Miasta rozstrzygnęła konkurs na wykonawcę inwestycji pn.: „Odrestaurowanie zabytkowego skrzydła
Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku na Centrum kongresowo-szkoleniowe z zapleczem gastronomicznym i hotelowym”. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma CIEPŁOWNIK Spółka z Plewisk koło Poznania.
W marcu 2011 roku mieszkańcy Szczecinka wybrali dwie Rady Osiedlowe: Pilska – Raciborki i Koszalińska – Kołobrzeska. Sztuka ta nie udała się mieszkańcom osiedla Kopernika – Winniczna. Radnymi Rady Osiedla Koszalińska – Kołobrzeska zostali: Maciej Kaźmierski, Marcin Kaszewski, Paulina Kuczyńska, Marek Szydlak, Patrycja Drab, Dariusz Siubdzia, Radosław Żmuda-Trzebiatowski, Jacek Markiewicz, Anna Czykun, Kamila Pawłowska, Zbigniew Kram, Zbigniew Kołodziejczak, Adam Popławski, Adam Popko i Zbigniew Mazij. Z kolei w skład Rady Osiedla Pilska – Raciborski weszli: Stefania Sowa, Monika Małgorzewicz, Andrzej Pysz, Zbigniew Kalisz, Przemysław Cis, Józef Gocałek, Zbigniew Lis, Marian Radoła, Beata Jończyk, Robert Kozłowski, Wojciech Szwedowicz, Mirosław Luksemburg, Anna Sitkiewicz, Danuta Jurczak i Marek Woliński.
W marcu 2011 roku dokonały żywota zabudowania zlokalizowane na tzw. "Małym Manhattanie" przy ul. Kościuszki. Teren do dziś stoi nie w pełni zagospodarowany.
Ówczesnego marca poznaliśmy rybackiego gospodarza Jezior Szczecineckich. Został nim na okres 20 lat Polski Związek Wędkarski.
Marzec 2012:
Wielkim krokami zbliżał się finałowy turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Jego gospodarzem była Polska. Szczecineccy kibice "kopanej" mogli oglądać piłkarskie zmagania w Strefie Kibica UEFA, zlokalizowanej na dawnym stadionie "Lechii".
W marcu 2012 roku ruszyła rozbudowa szpitala. W przyszłości szpital powiększył się o dodatkowe skrzydło z oddziałami, na dachu nowego budynku zlokalizowano lądowisko dla helikopterów, a pomieszczenia piwniczne zostały zaadaptowane na kuchnię szpitalną.
Marzec 2013:
Trwały prace przy jednej z najważniejszych w tamtym roku inwestycji realizowanych przez miasto – rozbudowy ratusza. Budowlańcy rok wcześniej uporali się z rozbiórką dwóch wiekowych kamieniczek przy ul. 1 Maja 3 i 5. Jedna z nich (stojąca bliżej ratusza) została odbudowana od fundamentów.
W marcu 2013 roku nie bez przeszkód trwała rozbudowa Sądu Rejonowego. Po wyryciu "na przedpolu" Zakładu Karnego potężnego wykopu (zapełnił się wodą), zaczął sie problem z stojącym po sąsiedzku budynkiem byłego Zakład Doskonalenia Zawodowego. Zewnętrzne ściany okazałej budowli zaczęły pękać. Ostatecznie roboty zwieńczono pomyślnie.
Marzec 2014:
Nietypowo, bo 1 marca czerwonoarmiści znów zdobyli Szczecinek. Wszystko za sprawą inscenizacji militarnej z okazji obchodów 69-letniej rocznicy zdobycia miasta w lutym 1945 roku. To wspaniałe widowisko przygotowali i sprawnie zorganizowały: Muzeum Regionalne, Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej, Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, a przede wszystkim młodzi i nieco starsi miłośnicy militariów z grup rekonstrukcyjnych Armii Czerwonej i niemieckiego Wehrmachtu, m.in. z: Koszalina, Szczecina, Gorzowa Wlkp., Torunia i Wałcza.
Trwała budowa nowego targowiska miejskiego. Inwestycję realizowano w ramach programu "Mój Rynek". Kupcy i ich klienci mogli tam zagościć latem tamtego roku.
W marcu 2014 roku Szczecinek jako pierwsze miasto na Pomorzu Zachodnim i jako nieliczne w kraju zdecydował się na budowę półpodziemnych zbiorników na odpady komunalne. Zamówienie otrzymała rodzima firma Wektra. Z pierwszych śmietników pod ziemią mieszkańcy Szczecinka zaczęli korzystać pod koniec lata 2014 roku.
W tamtym marcu nad brzegami jeziora Trzesiecko trwało sporo inwestycji. Firma Skanska ruszyła z przebudową byłej siedziby Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Niebawem wzniesiono tam efektowną siedzibę Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior.
Po sąsiedzku pracowali leśnicy, którzy przebudowywali swoją siedzibę, a na terenie plaży Miejskiej powstawał zespół basenów. Wkrótce miała ruszyć budowa oświetlenia w Parku Różanym, a nadjeziorna promenada została połączona z parkiem przed Zamkiem Książąt Pomorskich efektowną, stylizowaną kładką.
W marcu 2014 roku miasto podjęło decyzję o odmuleniu Zatoki Trzesieckiej. Chodziło o udrożnienie toru wodnego dla statków szczecineckiej białej floty.
Marzec 2015:
Radni ugrupowania "Razem dla Szczecinka" wzięli na cel Straż Miejską. Po prostu, ich zdaniem, formacja nie miała racji bytu. By to uczynić parli do zorganizowania referendum. Plany spaliły na panewce, gdyż mieszkańcy Szczecinka powiedzieli - NIE. Nie zebrano wystarczającej ilości podpisów.
W marcu 2015 roku rozpoczęła się inwestycja budowy kompleksu boisk sportowych na osiedlu przy ul. Narutowicza. Obiekt został oświetlony i oddany do dyspozycji, nie tylko młodych ludzi, latem 2015 roku.
U progu wiosny finiszowała w Szczecinku budowa deszczowej magistrali - Wilczego Kanału.
Trwały dwie uliczne inwestycje - przebudowa ul. 1 Maja (inwestycję realizowano w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2015) oraz budowa łącznika DK11 z siedzibami spółek miejskich przy ul. Cieślaka.
Marzec 2016:
To była prawdziwa inwestycyjna wiosna w Szczecinku. Rozpoczęto przebudowę Placu Wolności. Trwała budowa stanicy wędkarskiej nad jeziorem Trzesiecko. W sąsiedztwie sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 powstawał obiekt lekkoatletyczny - kryta czterotorowa bieżnia. Przy ul. Polnej trwała adaptacja ostatniego w Szczecinku wiekowego koszarowca, przy osiedlu Kopernika powstawał Rodzinny Park Rozrywki, a na osiedlu Marcelin trwała budowa nowych ulic.
Tamtego marca w Szczecinku budowali też prywatni przedsiębiorcy. Przy zbiegu ulic Karlińskiej i Kościuszki powstawał apartamentowiec.
Firma Media Expert zakończyła budowę solidnych rozmiarów hali handlowej naprzeciwko marketu Tesco. Z kolei firma Zymex rozpoczęła przebudowę i zagospodarowanie terenu byłego Manhattanu.
Na Mysiej Wyspie miało miejsce wydarzenie pn. "Morsowisko 2016". Na zaproszenie Szczecineckiego Klubu Morsów nad Trzesiecko zjechali ich przyjaciele - miłośnicy zimowych kąpieli, m.in. z: Łobza, Białogardu, Kołobrzegu, Postomina, Łeby, Piły, Darłowa, Drawska, Mielna, Karlina, Ustki, Ińska, Czaplinka, Stargardu i Bornego Sulinowa. Oczywiście w "Morsowisku" wzięła też udział pokaźna grupa szczecineckich Morsów.
Marzec 2017:
Tradycyjnie szczecinecka wiosna to moc inwestycji. Przy Zamku Książąt Pomorskich rozpoczęto inwestycję budowy piętrowego pomostu, a drogowcy sposobili się do przebudowy ul. Turystycznej i budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Jeziornej.
Nie obyło się bez kolejnej awantury w Radzie Miasta. Opozycyjni radni zamierzali nie dopuści do koncertu w Szczecinku zespołu Behemoth. W swoich działaniach dostali wsparcie kościoła. Na nic się to zdało. Behemoth zagrał u nas i dał prawdziwe show.
- To jest sprawa wykraczająca poza jakieś rozważania światopoglądowe. Jeżeli komuś ta muzyka nie odpowiada, to nie powinien na koncert "Behemotha" iść. Nie powinien kupować biletu. Nikt nikogo do tego nie zmusza. Tak jak nikt nikogo nie zmusza by szedł w procesji albo Orszaku Trzech Króli. Ktoś chce to idzie. Na tym polega wolność. Ona jest ostatnio w Polsce bardzo mocno nadwyrężona, dlatego samorządy mają obowiązek pokazywać, na czym ta wolność polega. Ona polega na wyborze - mówił nam wówczas burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.
Nad Trzesieckiem zagościła piłkarska reprezentacja Polski U15. Młodzi futboliści zagrali na Stadionie Miejskim z Walią i pokonali rywali 3:0.
Rozpoczęła się budowa obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11. Drogowcy zaczęli od porządkowania terenu szlaku arterii - wycinki drzew i usuwania zakrzaczeń.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk