Kierowcy powinni to czytać do znudzenia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.08.2017 / Komentarze
Najwięcej wypadków na drogach w piątki i wtorki, w godzinach od 14 do 20

Policja udostępniła dane dot. wypadków drogowych w 2016 roku. Po przestudiowaniu policyjnego opracowania trudno się oprzeć wrażeniu, że powinno być ono obowiązkową lekturą dla każdego kierowcy. Pieszego również.  

W ubiegłym roku drogach regionu doszło do 1332 wypadków. To o 34 wypadki więcej niż rok wcześniej. W ich następstwie śmierć poniosło 149 osób (w 2015 r. - 125), a 1608 osób zostało rannych (w 2015 r. - 1470).

Warto dodać, że w ubiegłym roku na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do blisko 18 tys. kolizji. To o ponad 13 proc. więcej niż w roku 2015.

Jeżeli chodzi o szczecineckie drogi (powiat) w 2016 roku doszło do 58 wypadków (w 2015 r. - 32) w następstwie, których śmierć poniosły 2 osoby (rok wcześniej - 7) a 72 osoby zostały ranne.

W jakich miesiącach i dniach tygodnia dochodziło do największej liczby wypadków?  Otóż w lipcu, czerwcu, sierpniu i maju. Z kolei najbezpieczniej kierowcy jeździli w lutym i marcu.

Jeżeli chodzi o dni tygodnia to najniebezpieczniej na drogach było w piątki i wtorki, a najbezpieczniej - w soboty, niedziele, środy i w czwartki.

Najwięcej ofiar śmiertelnych "przyniosły" wypadki, do których doszło w poniedziałki, niedziele i soboty. Najmniej ofiar odnotowano w środy, wtorki i piątki.

Dysponujemy też danymi godzinowymi. Otóż w 2016 roku na drogach regionu do wypadków najczęściej dochodziło w godz. od 14 do 20 (51 proc. ogółu wypadków. W tych popołudniowych zdarzeniach śmierć poniosło 77 osób, a 817 zostało rannych. 

Z kolei najbezpieczniejszą porą była noc - najmniej wypadków odnotowano w godz. 0.00 - 5.00.

Warto przy tym dodać, że kierowcy zdecydowanie uważniej jeżdżą na terenie niezabudowanym niż na zabudowanym. W minionym roku do największej ilości wypadków doszło na jezdni, na przejściu dla pieszych i poboczach dróg. Z kolei zdecydowanie najwięcej wypadków miało miejsce na drogach krajowych a najmniej na drogach gminnych.

W 2016 roku najczęściej występującym rodzajem wypadków drogowych było: zderzenie pojazdów boczne, najechanie na pieszego oraz najechanie na drzewo. Główne przyczyny wypadków to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Policjanci w swoim opracowaniu wykazali również przedział wiekowy sprawców zdarzeń drogowych. Okazuje się, że najczęściej powodowali je kierujący w wieku 25-39 lat oraz 40-59 lat. Z kolei najbezpieczniej jeździli kierujący w wieku 18-24 lata. Do wypadków najczęściej doprowadzili kierujący samochodami osobowymi oraz rowerzyści.

Z zestawienia wynika, że panie jeżdżą bezpieczniej niż panowie (oczywiście, nie biorąc pod uwagę ilość kierujących, wśród których zdecydowanie przeważają mężczyźni). W ubiegłym roku kobiety spowodowały 218 wypadków, a mężczyźni - 859.

Na koniec policyjne dane dotyczące tragedii, do których doprowadzili pijani kierujący i piesi.

W 2016 roku nietrzeźwi kierujący i piesi uczestniczyli w 116 wypadkach drogowych (na terenie Szczecinka - 4), tj. 8,7 proc. ogółu wypadków. W ich następstwie zginęły 24 osoby a 124 odniosły obrażenia ciała. Pijani za kierownicą (również rowerzyści i piesi) byli sprawcami 302 kolizji drogowych.

Najczęściej w stanie nietrzeźwości pojazd prowadzili kierowcy w wieku 25-39 lat. Do takich wypadków doszło głównie w soboty, wtorki i niedziele.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk