Kierowcy powinni to czytać do znudzenia - cz.2

Miasto z Wizją / 12.10.2017 / Komentarze
Pierwsze półrocze 2017 r. Najwięcej wypadków w środy i piątki w godzinach od 7 do 17

Policja udostępniła nam dane dot. wypadków drogowych w pierwszym półroczu 2017 roku. Po przestudiowaniu opracowania trudno się oprzeć wrażeniu, że powinno być ono obowiązkową lekturą dla każdego kierowcy. Rowerzysty i pieszego też.

Od 1 stycznia do 30 czerwca br. na drogach regionu doszło do 526 wypadków (o 75 wypadków mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego). W ich następstwie śmierć poniosły 53 osoby (w 2016 r. - 67) a 59 zostało rannych (w 2016 r. - 72). Warto dodać, że na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do blisko 9 tys. kolizji. To o 8,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Jeżeli chodzi o szczecineckie drogi to w I półroczu br. doszło do 21 wypadków (w 2016 r. - 19) w następstwie, których śmierć poniosły 4 osoby (rok wcześniej - 1) a 19 zostało rannych.

W jakich miesiącach i dniach tygodnia dochodziło do największej liczby wypadków?  Otóż w kwietniu (111) i czerwcu (102). Z kolei najbezpieczniej kierowcy jeździli w lutym (62) i styczniu (68).

Jeżeli chodzi o dni tygodnia to najniebezpieczniej na drogach było w niedziele i poniedziałki, a najbezpieczniej - w piątki i środy. Dziwi zatem fakt, że najwięcej ofiar śmiertelnych "przyniosły" wypadki, do których doszło w środy i piątki. Najmniej ofiar odnotowano w czwartki.

Dysponujemy też danymi godzinowymi. Otóż w 2017 roku na drogach regionu do wypadków najczęściej dochodziło w godz. od 14 do 19 (40,4 proc. ogółu wypadków). W tych popołudniowych zdarzeniach śmierć poniosły 24 osoby, a 232 zostało rannych. Z kolei najbezpieczniejszą porą była noc - najmniej wypadków odnotowano w godz. 23.00- 4.00.

Warto przy tym dodać, że kierowcy zdecydowanie uważniej jeżdżą na terenie niezabudowanym niż na zabudowanym. W minionym roku do największej ilości wypadków doszło na jezdni, na przejściu dla pieszych i poboczach dróg. Z kolei zdecydowanie najwięcej wypadków miało miejsce na drogach krajowych a najmniej na drogach gminnych.

W I półroczu 2017 roku najczęściej występującym rodzajem wypadków drogowych było: najechanie na pieszego, zderzenie pojazdów boczne oraz zderzenie pojazdów tylne i najechanie na drzewo. Główne przyczyny wypadków to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Policjanci w swoim opracowaniu wykazali również przedział wiekowy sprawców zdarzeń drogowych. Okazuje się, że najczęściej powodowali je kierujący w wieku 25-39 lat oraz 40-59 lat. Do wypadków najczęściej doprowadzili kierujący samochodami osobowymi oraz ciężarowymi.

Na koniec policyjne dane dotyczące tragedii, do których doprowadzili pijani kierujący i piesi.

W 2017 roku nietrzeźwi uczestniczyli w 25 wypadkach drogowych, w których 3 osoby zginęły a 31 odniosły obrażenia ciała. Pijani za kierownicą (również rowerzyści i piesi) byli sprawcami 124 kolizji drogowych.

Najczęściej w stanie nietrzeźwości pojazd prowadzili kierowcy w wieku 25-39 lat. Do takich wypadków doszło głównie w niedziele, soboty i środy.