Klub "Przestrzeń dla rodziny" podsumował miniony rok

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 17.01.2021 / Komentarze
Katarzyna Zielińska-Smulczak: Jaki był rok 2020 w Przestrzeni dla Rodziny? Niezwykły to na pewno

Latem 2018 roku w naszym mieście powstała nowa inicjatywa pod nazwą „Przestrzeń dla rodziny”, mająca na celu skupianie rodziców chcących jeszcze aktywniej włączać się w kształtowanie młodych osób. To także miejsce, gdzie każdy znajdzie wsparcie, pomoc, jak również będzie mógł miło i produktywnie spędzić czas. Wraz z nowym rokiem przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowej działalności klubu.

- Początek nowego roku to dla mnie czas podsumowań tego co za mną. Jaki był rok 2020 w Przestrzeni dla Rodziny? Niezwykły to na pewno. Początek ubiegłego roku nie dał nam szansy na wiele spotkań, za to końcówka roku pozwoliła nam rozwinąć skrzydła – mówi Katarzyna Zielińska-Smulczak, koordynatorka Klubu. - Od września do grudnia w Przestrzeni realizowany był projekt pod tytułem „Jesień z Juulem”, w którego ramach odbywały się warsztaty rozwojowe dla rodziców, spotkania na kawie oraz I Festiwal Bliskości w Szczecinku. Ponadto osoby potrzebujące indywidualnego wsparcia mogły skorzystać z poradnictwa rodzinnego w obszarze rozwiązywania konfliktów i mediacji.

- Dlaczego „Jesień z Juulem”? Jesper Juul był twórcą humanistycznego podejścia wychowawczego. Jego idee i wartości, o których pisał w rozlicznych książkach, są niczym drogowskaz dla rodziców chcących budować autentyczną i głęboką relację z dzieckiem. Bardzo cenimy tego genialnego znawcę relacji w rodzinie i dlatego chcąc przybliżyć jego idee wychowawcze zaprosiliśmy do naszego projektu trenerkę FamilyLab, by w cyklu warsztatów rozwojowych przybliżyła nam najistotniejsze zagadnienia takie jak granice czy poczucie własnej wartości. Mówiliśmy także o roli rodzica w wychowywaniu dziecka oraz o tym jak stopniowo oddawać sprawstwo w ręce nastolatków, jak ufać dzieciom w kwestii nowoczesnych technologii a kiedy jasno i stanowczo, a zarazem bez wyrzutów sumienia, powiedzieć „NIE”.

Jak przyznaje Katarzyna Zielińska-Smulczak, równie ważnym wydarzeniem w działalności klubu był organizowany po raz pierwszy w naszym mieście Festiwal Bliskości. - Wspaniałe święto rodziny, relacji i bliskości, które na stałe zagości w naszym mieście i naszej Przestrzeni. Ze względu na wyjątkową w skali światowej pandemię część zajęć odbyło się za pośrednictwem Internetu. Było to fascynujące doświadczenie „bliskości na odległość”. Nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz, jednocześnie warsztaty udały się wyśmienicie. To nowe i niezwykle cenne doświadczenie pozwala nam planować kolejne wydarzenia na rok 2021 ze spokojem. Wierzymy, że będziemy mogli spotykać się „w realu”, jednak jeśli nasze bezpieczeństwo będzie tego wymagało poprowadzimy kolejne spotkania online – bardzo wartościowe i budujące.

- Warto podkreślić iż Przestrzeni nie byłoby gdyby nie Fundusz Tratwa Szczecinek, pod skrzydłami którego wyrośliśmy, by docierać do rodziców potrzebujących wsparcia, rozwoju i budujących spotkań w gronie innych rodziców. Zorganizowanie „Jesieni z Juulem” zaś nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie Miasta Szczecinek – dodaje koordynatorka klubu. /zr/