Kolejni studenci odebrali indeksy Politechniki Koszalińskiej
- Tv
- Aktualności
Niespełna rok temu w Szczecinku oficjalnie uruchomiono działalność Wydziału Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej. Wówczas w poczet braci akademickiej wkroczyło 61 żaków studiujących w trybie dziennym - 27 osób i zaocznym - 34 osoby. Teraz dołączyli do nich kolejni młodzi ludzie, którzy właśnie w naszym mieście będą zdobywali wyższe wykształcenie. W poniedziałek, 16 października w hali Kronospan Design Center odbyła się uroczystość inaugurująca rok akademicki 2017/2018. Udział w niej wzięły władze uczelni, zarząd i pracownicy firmy Kronospan, przedstawiciele miasta i powiatu oraz oczywiście studenci I i II roku.
- W październiku minionego roku mieliśmy to szczęście, że uruchomiliśmy pierwszy rok studiów. Ideą utworzenia Wydziału Przemysłu Drzewnego był rozwój sektora drzewno-meblarskiego oraz zastosowania w nim technologii wytwarzania i obróbki opartych o zautomatyzowane linie technologiczne. Było to przyczyną zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę techniczną, przygotowaną do rozwiązywania zadań związanych z obsługa i utrzymaniem tych linii technologicznych, umiejętnością projektowania z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komputerowych oraz dogłębną znajomością procesów i maszyn związanych z przetwórstwem drzewnym – prof. nadzw. dr hab. inż. Dariusz Tomkiewicz, dziekan zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku przypomniał gościom genezę szeregu starań i decyzji, które przyczyniły się do tego, że uruchomienie studiów stacjonarnych w naszym mieście stało się możliwe. Dziekan przedstawił słuchaczom także kierunki, na których studenci mogą poszerzać swoją wiedzę oraz podsumował miniony, pierwszy rok funkcjonowania wydziału.
Głos podczas uroczystości zabrał także rektor Politechniki Koszalińskiej Tadeusz Bohdan: - Wydział zamiejscowy powstał właściwie na zamówienie. To firma Kronospan oraz władze samorządowe miasta i powiatu miały tak świetny pomysł, że wystąpiły do naszej uczelni z wnioskiem o utworzenie tego wydziału, za co bardzo serdecznie dziękuję, bo dobre pomysły się liczą – przypomniał rektor, zwracając się także do studentów I roku: - Zaczynacie już nieco odmienione życie. Będziecie teraz członkami dużej społeczności akademickiej, ponieważ Politechnika Koszalińska to ponad 6 tys. osób, w tym ponad 5 tys. studentów. Z okazji nowego rok akademickiego chciałbym życzyć wam najlepszych ocen, ciekawych zajęć i zdobywania nowej wiedzy. Uczcie się dużo, a na pewno będą z was dobrzy inżynierowie. Z kolei nauczycielom akademickim życzę wytrwałości w trudnym dziele nauczania i dużo sukcesów.
Do życzeń tych przyłączył się także dyrektor firmy Kronospan Szczecinek Krzysztof Aleksandrowicz: - Czekamy z niecierpliwością na absolwentów i mam nadzieję, że zajmiecie miejsca starszych menagerów, kierowników i specjalistów, którzy są jakże potrzebni dla tego regionu. Ten rozwój to są właśnie ludzie. Firma to nie jest podmiot bezosobowy. Firmę tworzą zawsze ludzie. Korzystajcie z tego, co może wam zaoferować firma, bądźcie aktywni. Zapewniam, że na pewno dostaniecie nasze wsparcie.
- Jestem bardzo dumny z tego, że doczekałem się pewnej nobilitacji miasta i utworzenia wydziału zamiejscowego studiów dziennych. Nie musimy być wcale prowincją z tego powodu, że żyjemy w mniejszym mieście. Mam nadzieję, że zarówno wy, jak i wasi następcy w najbliższych latach udowodnią to, że Szczecinek nie jest prowincją. Jest po prostu mniejszym ośrodkiem, teraz również ośrodkiem akademickim. Życzę, aby wam się na tej „prowincji” w Szczecinku naprawdę dobrze wiodło, żebyście byli zadowoleni z poziomu studiowania, z atmosfery, jaka panuje w mieście. Żebyście korzystali z tego całego otoczenia okołobiznesowego. Z tego, że można tu również bardzo sympatycznie wypoczywać. Poznajcie Szczecinek, integrujcie się z nim, a później, po zakończeniu studiów w naszym mieście, zostańcie i miejcie wiele satysfakcji z pracy, którą tutaj znajdziecie – zwrócił się do studentów burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.
Tego dnia młodzi żacy złożyli także uroczyste ślubowanie oraz odebrali indeksy z rąk dziekana, a tym samym zostali oficjalnie przyjęci w poczet studentów Politechniki Koszalińskiej. Odśpiewanie „Gaudeamus Igitur” oraz wykład inauguracyjny dr inż. Julii Lange zwieńczyły poniedziałkową uroczystość.
Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra