Konferencja naukowa w Centrum Edukacji Ekologicznej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.10.2016 / Komentarze
Strategia jednostki samorządu terytorialnego w świetle wyzwań XXI wieku

We wtorek (18 października) w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Strategia jednostki samorządu terytorialnego w świetle wyzwań XXI wieku”.

- Podczas uroczystego otwarcia Koordynator Wydziału Zamiejscowego Społecznej Akademii Nauk w Szczecinku Sławomir Elegańczyk przywitał prelegentów oraz przybyłych gości, wśród których byli m.in.: prof. dr hab. Andrzej Pomykalski, dziekan szczecineckiej uczelni dr inż. Bartłomiej Stopczyński, Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis, wicestarosta Marek Kotschy, radni Rady Powiatu Szczecineckiego, samorządowcy gmin powiatu oraz wielu innych znamienitych gości - mówi "Miastu z Wizją" Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.   

- Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać m.in. wykładów prof. dr hab. Andrzeja Pomykalskiego, dr Edwarda Wiśniewskiego, dr Doroty Sikory-Fernandez, mgr Izabeli Różańskej-Bińczyk oraz mgr Filipa Moterskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Arkadiusza Malkowskiego, dr Rafała Mazura oraz dr Piotra Nowaczyka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, dr Agnieszki  Małkowskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Jacka Gancarczyka z  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Michała Turniaka  oraz dr inż. Bartłomieja Stopczyńskiego ze Społecznej Akademii Nauk, dr Dariusza Kotarskiego z Politechniki Koszalińskiej oraz mgr Tadeusza Chruściela.

- Jednak, jako pierwszy do gości swoje słowa skierował Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis - w niezwykle ciekawym i ekspresyjnym wykładzie zatytułowanym „Quo Vadis Samorządu”.

Quo Vadis  Samorządu. Dokąd zmierzamy w samorządzie? - pytał Starosta retorycznie. - To jest pytanie, które chciałbym, aby zostało otwarte, bo to zależy od nas, ale też od tych, którzy rządzą.

W swoim wystąpieniu Starosta przedstawił w pigułce historię polskiego samorządu:

Nie ma wolności bez samorządności – przypominał. – W 25- lecie funkcjonowania w odrodzonej Polsce samorządów należałoby rozwinąć tę myśl: nie byłoby samorządności bez ludzi Solidarności, których zawsze mówiąc o solidarności powinno się wymieniać. Mam na myśli Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka, Jacka Kuronia, profesora Michała Kuleszę czy profesora Jerzego Regulskiego (…) Bez wątpienia wprowadzenie trójstopniowego podziału terytorialnego państwa przyczyniło się do dzisiejszego sukcesu Polski i postrzegania nas Polaków w Europie.(…) 25 lat od momentu wprowadzenia reformy samorządu w gminach i 15 lat w powiatach i województwach to nowy etap państwowości, który przyniósł realne zmiany w organizacji administracyjnej Polski. Samorządy mają istotny udział w kształtowaniu państwa obywatelskiego, nowych społeczności, które chcą włączyć się w funkcjonowanie i chcą kształtować swoja małą Ojczyznę.

Następnie skupił się na samorządzie powiatowym:

Wprowadzenie powiatów i województw samorządowych, pomimo pewnych słabości, doprowadziło do decentralizacji władzy publicznej, przekazania kolejnych usług publicznych w ręce społeczności lokalnych i regionalnych. Chyba zbyt mało mówimy, że powołanie samorządów lokalnych uruchomiło bardzo wiele inicjatyw lokalnych i obywatelskich (…) Pytanie, czy obecnie dobrze wykorzystujemy tę formę organizacyjną w celu realizacji potrzeb społeczności lokalnych?  

(…) 15 lat funkcjonowania samorządów powiatowych to zrealizowanie wielu potrzeb społeczności lokalnych, które prawdopodobnie nie wydarzyłyby się gdyby nas po prostu nie było. Czy możemy wyobrazić sobie, że nadal funkcjonują Urzędy Rejonowe, które nie reagowały na potrzeby społeczności lokalnej – były tylko organem administracji rządowej, dla których KPA było Biblią.

W dalszej części wykładu Starosta przedstawił kilka istotnych informacji dotyczących samorządów powiatowych. Wspomniał m.in., że w przeciągu ostatnich 15 lat wydały one 1,713 mln na zadania inwestycyjne. Zwrócił uwagę na zadania, jakie im powierzono tj. prowadzenie Domów Pomocy Społecznej, wspieranie rehabilitacji zawodowej i społecznej, pieczy zastępczej, prowadzenie szpitali, kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych i specjalnych.

Od lat wielu polityków zadaje pytanie: czy powiaty są potrzebne? Ja zadałbym je inaczej. Jak wyglądałaby Polska gdyby tych powiatów nie było?

Cały wykład Starosty utrzymany był w formie pytającej, otwartej, skłaniającej do zastanowienia i refleksji. Ciekawych i odważnych pytań było więcej:

Czy obecne warunki ustrojowe stwarzają możliwość rozwoju samorządności i rzeczywistego uczestniczenia obywateli w sprawowaniu władzy na szczeblu lokalnym? Jakie powinny być zmiany prawne, aby samorządy mogły wypełnić zadania i oczekiwania swoich społeczności? (…)

Czy nadal wójt, burmistrz, prezydent powinien być wybierany w wyborach bezpośrednich? Czy kadencyjność wójta, burmistrza, starosty  jest właściwym kierunkiem? Czy powiat nie powinien liczyć, co najmniej 100 tys. mieszkańców? Czy nie powinniśmy skończyć z obecną dwuwładzą na obszarze województwa – Wojewoda czy Marszałek, a zatem region samorządowy czy rządowy?

Ostatnim pytaniem było to zawarte w tytule:

Quo Vadis samorządzie - dokąd zmierzają zmiany? Szczerze, nie wiem – wyznał na zakończenie Starosta

Wystąpienie Starosty wywarło ogromne wrażenie na słuchaczach, którzy nagrodzili je gromkimi brawami, a prof. dr hab. Andrzej Pomykalski, który podszedł do mównicy zaraz potem powiedział:

Macie wspaniałego Starostę (…) Tak trzymać! Jak Bóg da niech żyje wiecznie…

W międzyczasie Koordynator Wydziału Zamiejscowego Społecznej Akademii Nauk w Szczecinku Sławomir Elegańczyk podziękował Radosławowi Wąsowi oraz Tadeuszowi Chruścielowi za  zaangażowanie i wkład pracy na rzecz Wydziału Zamiejscowego w Szczecinku.

Około godziny 14 zarządzono przerwę, a przybyli goście mieli niepowtarzalną okazję, aby zwiedzić Centrum i odbyć rejs Tramwajem Wodnym po jeziorze Trzesiecko. Po dwóch godzinach powrócono do sali audytoryjnej, aby kontynuować temat Konferencji, która potrwała do godzin wieczornych. 

Tekst i foto główne: Sławomir Włodarczyk (na podstawie komunikatu prasowego Piotra Rozmusa)

Foto galeria: Piotr Rozmus - dziękujemy