Konferencja prasowa w Kronospanie
- Aktualności
Dziś (wtorek 1.10) firma Kronospan zaprosiła dziennikarzy na konferencje prasową poświęconą m.in. budowie filtra i systemu biologicznego oczyszczania suszarni płyt MDF.
Z dziennikarzami spotkał się dyrektor Kronospan Szczecinek Krzysztof Aleksandrowicz. Odniósł się do obchodzonego w tym roku jubileuszu 30-lecia Kronospan w Polsce. Ujawnił też, że budowana przy ul. Pilskiej nowa, potężna hala produkcyjna, zostanie oddana do dyspozycji firm współpracujących z Kronospanem w czerwcu 2020 roku, podczas odbywających się corocznie Targów Hausmesse.
Jednak głównym temat dzisiejszej konferencji była budowa mokrego elektrofiltr i systemu biologicznego oczyszczania suszarni płyt MDF.
- Inwestycja montażu najnowocześniejszych tego typu urządzeń na świecie jest na ukończeniu. Budowa zakończy sie w listopadzie br., wówczas instalacja zacznie pracować. W wydatnym stopniu zmniejszy uciążliwości odczuwane przez mieszkańców Szczecinka w czasie procesu wytwarzania płyt drewnopochodnych. To jeden z ostatnich etapów przystosowania zakładu do najnowocześniejszych dostępnych technik, czyli budowy najnowocześniejszych urządzeń ochrony środowiska. To efekt porozumienia Kronospanu z burmistrzem Szczecinka Jerzym Hardie-Douglasem. Nie idziemy na skróty, robimy raz a dobrze, żeby był spokój na przyszłe dziesięciolecia - mówił m.in. Dyr. Aleksandrowicz.
- Od wielu lat słyszymy: zróbcie coś takiego jak w Salzburgu. Otóż tamtejsza instalacja powstała 20 lat temu. W Szczecinku budujemy najnowocześniejszą w świecie, młodszą od tej austriackiej o 20 lat.
Rzecznik prasowa Kronospanu Beata Rafalo, w imieniu dyrekcji zakładu jego pracowników, podziękowała mieszkańcom Szczecinka za wkład w rozwój firmy przez 30 lat i za udział we wspólnej mszy św. na terenie zakładu.
Mokry elektrofiltr i system biologicznego oczyszczania suszarni MDF w Kronospanie
Kronospan podpisał umowę, dzięki której w szczecineckim zakładzie zostanie zainstalowany wydajny, mokry elektrofiltr i bio skruber. To kolejny milowy krok ku zminimalizowaniu wpływu produkcji płyt na środowisko. Stanowi kontynuację przedsięwzięć, opartych na stałej, konsekwentnej współpracy z Burmistrzem Miasta Szczecinek, dostosowując jednocześnie zakład do europejskich wymagań BAT.
Na czym polegają prace?
To kolejny etap modernizacji systemu ogrzewania suszarni obu funkcjonujących w zakładzie ciągów produkcyjnych do produkcji płyt MDF. Obecnie zakład wyposaża obie linie produkcyjne MDF w mokry elektrofiltr, tzw. WESP (z ang.: Wet Electrostatic Precipitator) oraz dodatkowo wprowadza system biologicznego oczyszczania suszarni MDF.
Jakiej klasy elektrofiltr zostanie użyty w instalacji?
Mokry elektrofiltr o takim samym standardzie i tego samego producenta (Scheuch), jak w zakładzie Kronospan w Salzburgu. Urządzenie to zapewni dotrzymanie europejskich wymagań BAT (najlepszych dostępnych technologii) Instalacja będzie posiadać wysokiej klasy zaawansowany system sterowania i zabezpieczeń,
Kiedy nowy elektrofiltr zacznie działać?
Mokry elektrofiltr, zgodnie z wymaganiami BAT i umową z dostawcą, zostanie uruchomiony do końca listopada bieżącego roku.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk