Koniec porozumienia pomiędzy miastem i gminą

Miasto z Wizją / 23.08.2019 / Komentarze
Wraz z początkiem września miejskie autobusy najpewniej zaprzestaną realizowania kursów poza granice administracyjne Szczecinka

Wraz początkiem września przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej będą bezpłatne. Tym samym z pojazdów znikną kasowniki, a u kierowcy pojazdu już nie będziemy mieli możliwości zakupu biletu, ponieważ przestanie on nam być potrzebny. Jednak pod znakiem zapytania stanęły kursy autobusów miejskich poza granice naszego miasta.

Dotychczas pojazdy Komunikacji Miejskiej obsługujące poszczególne linie swoje kursy odbywały m.in. do pobliskiego Parsęcka, Turowa czy Żółtnicy. Usługi te były świadczone na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Szczecinek i  Gminą Wiejską Szczecinek. Sytuacja ta jednak ulegnie zmianie. Od 1 września miasto z własnych środków finansować będzie przejazdy, zapewniając mieszkańcom Szczecinka darmowy dostęp do komunikacji miejskiej. Podobnego zobowiązania jednak nie podjęła się gmina, która nie zdecydowała się na dopłaty do bezpłatnych przejazdów mieszkańcom z podległych gminie miejscowości. To zdecydowanie skomplikowało sprawę i znacznie utrudniłoby sposób rozliczania przejazdów oraz niejako zmusiło miasto do pokrywania kosztów darmowych przejazdów  nie tylko mieszkańców Szczecinka, ale również całej gminy.

Na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 27 sierpnia, radni podejmą decyzję w sprawie „wyrażenia zgody na rozwiązanie Porozumienia Międzygminnego zawartego 31 sierpnia 2016 roku między Miastem Szczecinek a Gminą Szczecinek w sprawie powierzenia zadania w zakresie publicznego transportu zbiorowego”.

W uzasadnieniu uchwały czytamy: - W związku z podjęciem uchwały z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzenia bezpłatnych usług przewozowych w publicznym transporcie zbiorowym - komunikacji miejskiej, realizowanym przez Komunikację Miejską spółkę z o.o. w Szczecinku, Gmina Szczecinek powierzająca zadanie w zakresie publicznego transportu zbiorowego z dnia 31 sierpnia 2016 r. nie wyraziła zgody na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na obszarze Gminy.

Jak się właśnie dowiedzieliśmy rozwiązanie porozumienia pomiędzy miastem i gminą skutkować będzie tym, że wraz z początkiem września miejskie autobusy najpewniej zaprzestaną realizowania kursów poza granice administracyjne Szczecinka. Tym samym wkrótce autobusy nie będą już kursowały do Turowa, Parsęcka i Żółtnicy. Co za tym idzie, zmianom ulegną również rozkłady jazdy m.in. linii nr 3, 5 i 11. Czy gmina jednak zdecyduje się na partycypowanie w kosztach zapewniających swoim mieszkańcom  bezpłatne przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej? Jeśli tak się nie stanie, to wówczas mieszkańcy gminnych miejscowości od września mogą być  zdani na siebie w kwestii przemieszania się pomiędzy swoim miejscem zamieszkania a Szczecinkiem.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk