"Koszmar jutra" powstał w Szczecinku
- Tv
- Aktualności
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” zaprosiło uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na najlepszy film edukacyjny o klimacie. II miejsce w konkursie za film „Koszmar jutra” zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku. W projekcie udział wzięły: Wiktoria Kwiatkowska, Oliwia Padewska, Julia Ciąpała i Pola Siemińska (wystąpiły w filmie).
Głównym celem konkursu było zaangażowanie uczniów szkół ponadpodstawowych i zwiększenie ich świadomości ekologicznej w zakresie indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu. Młodzi ludzie, stając u progu dorosłości, poza kompleksową wiedzą na temat zachodzących zmian klimatu, ich powodów i konsekwencji, powinni także poznać możliwości przeciwdziałania zachodzącym zmianom klimatu oraz adaptacji do tych zmian, w tym roli i form indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu.
Konkurs polegał na przygotowaniu edukacyjnego materiału filmowego. Zgłoszenia wpłynęły z całej Polski, a młodzież w pomysłowy sposób pokazywała, w jaki sposób możemy dbać o klimat na co dzień. Komisja konkursowa oceniała nie tylko zgodność treści z tematyką konkursu i walory edukacyjne, ale także kreatywność i walory estetyczne obrazu.
Tekst: Piotr Rozmus - Starostwo Powiatowe/Sławomir Włodarczyk (opracowanie i screen filmu)
KOMUNIKAT:
VideoOlimpiada klimatyczna dla uczniów szkół ponadpodstawowych rozstrzygnięta – sukces lokalnej szkoły
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” zaprosiło uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na najlepszy film edukacyjny o klimacie. Zgłoszenia wpłynęły z całej Polski, a młodzież w pomysłowy sposób pokazywała, w jaki sposób możemy dbać o klimat na co dzień.
Głównym celem konkursu było zaangażowanie uczniów szkół ponadpodstawowych i zwiększenie ich świadomości ekologicznej w zakresie indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu.
Skierowanie konkursu do uczniów szkół ponadpodstawowych to jeden z elementów prowadzonych działań w ramach kampanii „Nasz Klimat”. Poprosiliśmy młodzież o przygotowanie materiału filmowego, ponieważ najlepiej odpowiada on na współczesne trendy wśród nastolatków, pozwala też wykazać się kreatywnością – komentuje Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Transformacja naszego sektora energetycznego to jeden z priorytetów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, a jednocześnie zmniejszania emisji. Dlatego bardzo ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, ponieważ zmiany będą możliwe tylko dzięki specjalistom, których wiedza będzie odpowiadała na potrzeby dzisiejszego świata” – dodała.
Komisja konkursowa oceniała nie tylko zgodność treści z tematyką konkursu i wartość edukacyjną, ale także kreatywność i walory estetyczne obrazu.
Największą liczbę punktów uzyskały następujące prace konkursowe i tym samym laureatami konkursu zostali:
1. odPETujmy świat – Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
2. Koszmar jutra – I Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku
3. Nie podgrzewaj atmosfery – Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie
Wyróżnienia uzyskały następujące prace konkursowe:
1. Klimat – V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Heweliusza w Legnicy
2. Akcja klimatyczna edukacja – VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie
3. Zmień siebie – Zespół Szkół Leśnych w Lesku (Technikum)
Wyniki dostępne na: www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/videoolimpiada-klimatyczna-dla-uczniow-szkol-ponadpodstawowych-rozstrzygnieta
W ramach konkursu zostały przewidziane atrakcyjne nagrody. Laureaci, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, zdobyli dla szkoły środki finansowe, które zostaną przeznaczone na promowanie postaw proekologicznych w gronie uczniów. Mogą one posłużyć sfinansowaniu m.in. zakupu materiałów dydaktycznych, które będą wspierać nauczycieli podczas zajęć szkolnych, spotkań kółek zainteresowań czy będą pomocne przy organizacji dodatkowych lekcji, a także spotkań inspiracyjnych o tematyce związanej z ochroną klimatu. Nagrodą główną w konkursie jest również uczestnictwo wygranej szkoły, w lekcji w formule TEDx. Zajęcia poprowadzi znana influencerka i propagatorka ekologicznego trybu życia – Sylwia Majcher.
Klimat to nasze wspólne dobro, dlatego istotne jest podejmowanie wszelkich inicjatyw i działań, mających korzystny wpływ na środowisko. Każdy z nas może włączyć się w działania proekologiczne. Więcej informacji, jak na co dzień każdy z nas może dbać o klimat, znajduje się na stronie www.naszklimat.gov.pl.