Kronospan wstrzymuje produkcję na trzy tygodnie

Miasto z Wizją / 14.06.2018 / Komentarze
W tym czasie będą trwały przygotowania do uruchomienia filtra UTWS

Za niespełna miesiąc Kronospan uruchomi długo wyczekiwany przez wszystkich UTWS, czyli olbrzymich rozmiarów filtr, który ma przyczynić się do znacznej poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Przymiarki i pierwsze prace nad inwestycją rozpoczęły się dwa lata temu. W 2017 roku prace nad instalacją ruszyły  pełną parą i właśnie dobiegły końca. Za kilka dni firma Kronospan wstrzyma produkcję na blisko trzy tygodnie. W tym czasie będą realizowane wszelkie procedury mające na celu uruchomienie filtra i wznowienie cyklu produkcyjnego na suszarni płyt wiórowych.

- Jestem przekonany co do tego, że po 10 lipca powietrze w Szczecinku stanie się dużo lepsze niż dotychczas, czyli bez uciążliwości odorowych – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Nie tak dawno UTWS został oddany do użytku w Mielcu i tam te wszystkie uciążliwości praktycznie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zniknęły. W naszym mieście najpewniej będzie się podobnie i trzymajmy kciuki, żeby tak właśnie się stało.  Kronospan 19 czerwca wstrzymuje produkcję. Przerwa technologiczna potrwa do 9 lipca. W tym czasie powinien już całkowicie zostać włączony UTWS i wznowiony cykl produkcyjny na suszarni płyty wiórowej.

- To powinno spowodować, że po 10 lipca odetchniemy z ulgą, a dymy nad Kronospanem będą śladowe i nie powinniśmy odczuwać tych nieprzyjemnych fetorów. Również pylenie pyłem PM2,5 i PM10 z emitorów suszarni płyty wiórowej powinno zmaleć o ponad 90 procent. To przełomowa inwestycja dla Szczecinka. I niezwykle droga, bo kosztowała 120 mln euro, czyli ok. pół miliarda złotych, co można porównać do trzykrotnego budżetu naszego miasta. To świadczy o tym, jak olbrzymia jest to inwestycja. Jest ona bardzo potrzebna i mam nadzieję, że zaczyna się dla mieszkańców Szczecinka z tego powodu nowy etap – dodaje burmistrz.

Więcej  na ten temat w naszym dzisiejszym (13.06) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk