Ksiądz Jan Lis patronem ronda przy szczecineckiej nekropolii

Miasto z Wizją / 17.06.2018 / Komentarze
Wzruszająca uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej

Dziś, w niedzielę (17.06) przed południem przy wejściu na Cmentarz Komunalny uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświeconą księdzu Janowi Lisowi, byłemu proboszczowi parafii pw. NNMP.

Jednogłośną decyzją radnych Rady Miasta Szczecinka ksiądz Jan Lis został patronem największego w Szczecinku ronda - na skrzyżowaniu ulic: Lipowa, Cieślaka, Słupska i Narutowicza.

Uroczystość koło cmentarza poprzedziła msza święta w Kościele Mariackim, a zwieńczy festyn parafialny, który rozpoczął się tuż po zakończeniu uroczystości przed grobem duchownego na szczecineckim cmentarzu.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, m.in. wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak, radni Rady Miasta, duchowieństwo na czele z proboszczem parafii pw. NNMP ks. dr Jackiem Lewińskim i rodziną księdza Jana Lisa.

Uroczyste przecięcie biało-czerwonej szarfy wieńczącej tablicę pamiątkową poprzedziły wystąpienia oraz deklamacja pięknego i wzruszającego wiersza poświeconego życiu ks. Lisa. Licznie zebrani na uroczystości mieszkańcy Szczecinka mogli też wysłuchać nagrania dźwiękowego z mszy świętej księdza Jana Lisa - w latach 70, z okazji 25-lecia Jego kapłaństwa.

Napis na tablicy głosi:

Ksiądz prałat Jan Lis

1922-1979

żołnierz AK, kawaler Orderu Virtuti Militari, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Szczecinku (1973-1979)

Wzór kapłana, przewodnika duchowego, społecznika, organizatora i przyjaciela. Potrafił jednoczyć ludzi w trudnych czasach komunistycznych. Zmarł śmiercią tragiczną podczas budowy domu parafialnego. Jego pogrzeb zgromadził tłumy wdzięcznych wiernych.

Rondu nadano jego imię dnia 17.06.2018

Głos zabrał wiceburmistrz Daniel Rak:

- To, że jesteśmy dziś w tym miejscu, że czcimy pamięć ks. Jana Lisa jest wynikiem jego upamiętnienia przez Radę Miasta. Wcześniej mieszkańcy Szczecinka gremialnie wsparli inicjatywę nadania Jego imienia rondu obok którego stoimy. Dobrze się dzieje, że na w naszej małej ojczyźnie, w Szczecinku, możemy dla osób ponadprzeciętnych dedykować takie charakterystyczne miejsca. Jednogłośna uchwała Rady Miasta dziś się zmaterializowała.

Z kolei ks. dr Jacek Lewiński powiedział m.in.:

- Ronda w naszym mieście mają różne tytuły. Świętej Pamięci ksiądz prałat Jan Lis będzie sąsiadował z księdzem kardynałem Ignacym Jeżem. Nas ludzi wiary i kościoła szczególnie cieszy fakt, ze ksiądz Jan Lis jest patronem tego ronda. To pokazuje jak często życie kościoła się przeplata z życiem społecznym. To przecież jedno życie, jednego od drugiego nie da się odłączyć.

Druga część uroczystości odbyła się przed grobem księdza Jana Lisa na szczecineckim cmentarzu. Tam też poczty sztandarowe oddały honory, a na grobie bohatera dzisiejszej uroczystości spoczęły wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze.