Kto porwał córkę bogatego szczecineckiego przedsiębiorcy?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 04.07.2018 / Komentarze
Dowiemy się tego 7 lipca. W rozwiązaniu zagadki pomogą mieszkańcy

Na jeden dzień w roku miasto staje się planszą do gry. Wówczas dobrze znana nam przestrzeń nagle wydaje się być dużo bardziej tajemnicza i jakby obca. Oznaczać może to tylko jedno – czas na kolejną grę miejską! W tym roku odbędzie się już dziesiąta edycja tego wydarzenia, w trakcie którego mieszkańcy będą musieli rozwikłać kolejną mroczną zagadkę z przeszłości miasta. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym organizatorem miejskiej jest 13 Czarny Szczep im. Zawiszy Czarnego oraz Samorządowa Agencja Promocji i Kultury.

Organizatorzy – oprócz pierwszego okrągłego jubileuszu – mogą mieć więcej powodów do zadowolenia i świętowania. Okazuje się bowiem, że szczecinecka odsłona gry miejskiej jest wyjątkowym wydarzeniem nie tylko w naszym województwie, ale również niejako ewenementem w skali kraju.

- Szczecinecka gra miejska jest najstarszą tego typu imprezą na całym Pomorzu Zachodnim – mówi „Miastu z Wizją” Kamil Klimek, dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. – Jednak nie tylko ten fakt wyróżnia to wydarzenie. Jest to także najbardziej konsekwentnie i najdłużej w Polsce organizowana impreza tego typu. Jeszcze żadna inna gra miejska w kraju nie miała dziecięciu dorocznych edycji. One co prawda odbywały się w innych miastach, ale organizowane były z przerwami. Natomiast my możemy pochwalić się tym, że w Szczecinku jest ona organizowana konsekwentnie każdego roku bez żadnych przerw.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja tego wydarzenia odbędzie się w sobotę, 7 lipca. Tym razem akcja gry rozgrywać się będzie w upalny dzień lipca 1943 roku. Teodor Marder otrzymuje do rozwiązania sprawę porwania Dory Ramelow, córki bogatego przedsiębiorcy. Dla Gustawa Ramelowa nie jest to dobry czas, w parku znaleziono zwłoki polskiego robotnika przymusowego, który pracował w magazynie jego domu towarowego. Niemiecki kontrwywiad planuje udaremnić Polakom przechwycenie informacji o fabryce rakiet V2. Czy Marder trafi na ślad, który doprowadzi go do rozwiązania sprawy? Przy rozwiązaniu tej zagadki będzie miał będzie miał wielu pomocników – oczywiście mieszkańców miasta, którzy włączą się do zabawy.

- Esencją gier miejskich jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej jako istotnego elementu rozgrywki. Łączy w sobie cechy flash mobów i happeningów ulicznych oraz gier komputerowych, RPG i harcerskich podchodów. W Szczecinku zadaniem uczestników jest zawsze rozwiązanie zagadki kryminalnej, z przedwojennego Neusttetin, na podstawie otrzymanych materiałów oraz rozmów z postaciami rozsianymi po najciekawszych punktach miasta. Uczestnicy spotykają bohaterów wydarzeń, zadają im pytania, próbują zebrać w całość posiadane informacje, ocenić, kto mówi prawdę i po kilku godzinach zmagań wskazać rozwiązanie intrygi – informują na stronie poświęconej grzej miejskiej organizatorzy.

- Zapraszamy zespoły 2-4 osobowe. W tym roku gra ma dwie kategorie trudności: spacerową oraz zaawansowaną. Kapitanowie zespołów startujących w kategorii  zaawansowanej muszą mieć ukończone 16 lat. Udział w Grze jest bezpłatny.  W tym roku można korzystać z systemu rowerów miejskich oraz własnych rowerów. Patrole poruszające się wyłącznie pieszo będą dodatkowo punktowane. Zachęcamy do uczestnictwa w grze w strojach z epoki. Stroje z lat 30-tych i 40-tych będą dodatkowo punktowane w klasyfikacji końcowej

Rejestracji można dokonać TUTAJ. Tegoroczna edycja gry miejskiej odbędzie się w sobotę, 7 lipca. Start o godz. 12.00 na placu przed ratuszem.

Tekst, foto: Marzena Góra