Kto zapłaci za budowę i utrzymanie schronów?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.05.2022 / Komentarze
Związek Powiatów Polskich ma zastrzeżenia

Związek Powiatów Polskich wydał opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy o obronie ojczyzny. Niejasny dla samorządowców jest zapis dotyczący budowli ochronnych, a dokładniej tego, kto owe budowy będzie finansował. Wątpliwości samorządowców budzą nie tylko kwestie finansowe, ale i formalne.

Chodzi konkretnie o zapis o wprowadzeniu drogą rozporządzenia zasad przygotowania i wykorzystania budowli ochronnych oraz obowiązków i uprawnień organów jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie.

W opinii ZPP zadanie to powinno być uregulowane ustawowo.

Ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia, nakłada obowiązki również na samorządy. Są one związane m.in. z prowadzeniem kwalifikacji wojskowej, a także udzielaniem niezbędnej pomocy organom wojskowym. 

Senacki projekt nowelizacji ustawy wprowadza jeszcze jedno zadanie - dotyczące budowy schronów i uprawnień organów jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie. Zaproponowane w noweli zapisy budzą wątpliwości ZPP.

"Delegacja ustawowa Rady Ministrów do wydania rozporządzenia w sprawie organizacji obrony cywilnej, znajduje się w art. 143 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, a nie jak wskazuje projektodawca w art. 140. Kwestie dotyczące budowli ochronnych, nie zostały wskazane w żaden sposób w przywoływanym art. 143, a znajdują odzwierciedlenie dopiero w tekście rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 września 1993 r., zatem proponowane przez projektodawcę rozwiązanie dotyczące wydania delegacji do wydania rozporządzenia, w którym zostaną uregulowane jedynie zasady przygotowania i wykorzystywania budowli ochronnych, jest swoistym novum w polskim porządku prawnym" - zauważa związek.

W opinii Związku Powiatów Polskich, rozwiązania dotyczące zasad przygotowania i wykorzystania budowli ochronnych, w szczególności obowiązki i uprawnienia organów jednostek samorządu terytorialnego, powinny stanowić materię regulowaną ustawą, nie rozporządzeniem.

Inną kwestią, na którą zwraca uwagę związek, są finanse. 

"Już na tym etapie prac wątpliwości budzą kwestie finansowania budowli ochronnych: na jakich zasadach i z jakich środków finansowane będzie zarówno przygotowanie, jak i utrzymanie budowli oraz czy koszt ten nie zostanie w jakiś sposób przerzucony na jednostki samorządu terytorialnego?" - pisze w opinii ZPP.

Więcej:

https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/kto-zaplaci-za-budowe-i...

MzW

Foto: SWNS