Kulturalny rozkład jazdy na najbliższe dni

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.10.2020 / Komentarze
Co się będzie działo w mieście w tym tygodniu?

Z uwagi na panującą od wielu miesięcy sytuację związaną ze stanem zagrożenia epidemiologicznego część życia kulturalnego i wiele wydarzeń przeniosło się „do sieci”. Z podobną inicjatywą wyszli nasi bibliotekarze. Miejska Biblioteka Publiczna Filia dla Dzieci i Młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego w Szczecinku zaprasza na spotkanie online. W piątek (16 października) w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki Szczecinek odwiedzi Grzegorza Kasdepke, były naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk", autor fantastycznych książek dla dzieci oraz laureat wielu nagród. Jego książki znalazły się w kanonie lektur szkolnych. Na spotkanie z panem Grzegorzem Kasdepke bibliotekarze zapraszają  o godz. 8:30 do siedziby SAPiK-u przy ul. Kilińskiego 1. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na sali i duże zainteresowanie spotkaniem zapraszają oni także do śledzenia transmisji na żywo na facebookowym profilu TUTAJ.

Z kolei ci, którzy chcieliby zażyć trochę ruchu na świeżym powietrzu, powinni zdecydowanie skorzystać z propozycji Nadleśnictwa Szczecinek, które zaprasza na bezpłatne treningi biegowe. Można przy okazji nie tylko się rozruszać, ale także zrobić to w pięknych okolicznościach przyrody, trenując wspólnie w pobliskim lesie. Biegi odbywają się w każdą sobotę o godz. 9.30. miejsce zbiórki to teren przy Zespole Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica.

W weekend warto także odwiedzić Galerię Sztuki Zamek, gdzie szczecineckich miłośników sztuki czeka nie lada gratka. Nad Trzesiecko ze swoimi obrazami zjechał słowacki artysta malarz Peter Holecka. Urodził się on w m. Zlate Moravce na granicy zachodnio i środkowej Słowacji. Z wykształcenia inżynier energetyk, z zamiłowania i pasji artysta. Uprawia malarstwo. Początkowo twórczość Petera Holecki inspirowana była krajobrazem i folklorem. W odnalezieniu własnej drogi twórczej cennymi uwagami wspierali go okoliczni artyści. Potrzeba własnej wypowiedzi artystycznej zaowocowała niepowtarzalnym stylem. Jego sztuka to podróż po znanych i nieznanych światach i przestrzeniach, to połączenie historii z teraźniejszością, często swego rodzaju wyobrażeniem sennym, która otwiera nam drzwi do nowego wymiaru. Artysta nie szuka precyzyjnej definicji, motywu, nie przekonuje ale wręcz przeciwnie pozostawia przestrzeń dla obserwatora do subiektywnej interpretacji. Podpowiedzi, gesty i poruszające się w nieokreślonym wymiarze postacie w swoim czasie oferują widzowi połączenie uczuć z intymną eksploracją świata.

Z kolei we wtorek, 20 października Klub Na Obcasach zaprasza na warsztaty taneczne, które przebiegać będą pod hasłem „Taniec sposobem na poprawę nastroju”. Warsztaty odbędą się w centrum Konferencyjnym Zamek. Rozpoczną się one o godz. 18.00. Warsztaty poprowadzi trener  KTT "Aida" Katarzyna Balon. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy wprowadzili zapisy mailowe : klubnaobcasach@wp.pl

Dzień później, w środę (21 października) również w centrum Konferencyjnym Zamek odbędzie się wykład „Śladami gryfitów”, który poprowadzi Mateusz Zacharewicz z Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Spotkanie odbędzie się w ramach programu edukacyjnego „Szczecinek jakiego nie znamy”. Początek wykładu organizatorzy zaplanowali na godz. 16.30. Ilość miejsc ograniczona.

Warto także wpaść do kina. Co zobaczymy na dużym ekranie?

"Pinokio"
Pewnego dnia w ręce poczciwego stolarza o imieniu Gepetto wpada kawałek drewna. Mężczyzna od samego początku czuje, że w tym z pozoru martwym przedmiocie kryje się jakaś magiczna siła. Postanawia wystrugać z niej postać chłopca. Niespodziewanie stworzona przez niego figurka ożywa – potrafi mówić, śmiać się, skakać i biegać. Gepetto nadaje mu imię: Pinokio i zaczyna troszczyć się o niego jak o własnego syna. Drewniany chłopczyk jest tak zafascynowany otaczającym go światem, który widzi po raz pierwszy na oczy, że przestaje słuchać dobrych rad opiekuna. Wiedziony ciekawością, Pinokio wyrusza w podróż pełną przygód, niebezpieczeństw i życiowych lekcji. Na swojej drodze spotyka magiczną wróżkę, olbrzymiego ślimaka, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, a nawet zwiedza ogromny brzuch wieloryba. Jego śladami wyrusza zaniepokojony Gepetto. Ta wyprawa na zawsze odmieni ich życie.
Godziny emisji:
15.10 - godz. 15:30
16.10 - godz. 15:30
17.10 - godz. 14:30
18.10 - godz. 14:30
19.10 - godz. 15:30
20.10 - godz. 15:30
21.10 - godz. 16:00
22.10 - godz. 15:30

"Banksterzy"
Karolina (Katarzyna Zawadzka) pracuje w banku, jest energiczna, pewna siebie, przebojowa. Kiedy w jej ręce wpada najnowszy produkt walutowy – kredyt we frankach szwajcarskich, kobieta otrzymuje wielką szansę, żeby się wykazać. Mając pełne przyzwolenie szefa – Adama (Tomasz Karolak), bez skrupułów zaczyna namawiać klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje. Jan (Jan Frycz) jest szarą eminencją krajowej finansjery. W swoim telefonie ma kontakty do prezesów największych banków w Polsce. Jego cyniczne pomysły i decyzje, z dnia na dzień, wpływają na gospodarkę i losy setek tysięcy osób. Takich jak Artur (Rafał Zawierucha) – ambitny szef firmy IT, który, by rozwijać działalność, decyduje się na opcje walutowe. Jego wspólnikiem jest Mateusz (Antoni Królikowski), który marzy o niezależności, własnym lokum i upragnionej wyprowadzce od teściów. Choć młode małżeństwo pozostaje nieufne wobec proponowanych przez banki rozwiązań, to przyparte do muru daje się wciągnąć w finansową pułapkę. Wkrótce losy bohaterów po obu stronach barykady splotą się w pętli wstrząsających wydarzeń, których przebieg ujawni szokujący mechanizm manipulacji, żerujących na potrzebach i emocjach, ale też bezwzględną i bezduszną siłę systemu bankowego. A gdy skończą się wszystkie racjonalne rozwiązania, bohaterom pozostaną już tylko najbardziej dramatyczne wybory.
Godziny emisji:
16.10 - godz. 20:00
17-18.10 - godz. 19:00
19-20.10 - godz. 20:00
22.10 - godz. 20:00

"Skandal. Ewenement molesty"
Historia kilku chłopaków, zafascynowanych MTV, na ursynowskim blokowisku w połowie lat 90., którzy postanowili założyć kultowy skład Mistic Molesta.
Godziny emisji:
16.10 - godz. 18:00
17-18.10 - godz. 17:00
19-20.10 - godz. 18:00
22.10 - godz. 18:00