Leśna super impreza na pożegnanie lata

Miasto z Wizją / 25.09.2017 / Komentarze
"Dary Lasu" po raz pierwszy

Co prawda tegoroczne lato pożegnamy nieco wcześniej, ale prawdziwe pożegnanie będzie  miało miejsce w sobotę 30 września. Uczynimy to na placu koncertowym przy osiedlu Zachód - z leśnikami, myśliwymi i przedsiębiorcami branży leśnej w czasie imprezy "Dary Lasu".

Jak zapowiedział główny organizator tego niecodziennego wydarzenia - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, atrakcji będzie moc. Ci, którzy zdecydują się odwiedzić leśników spotkają się m.in. z wystawcami branży leśnej i myśliwskiej.

To nie wszystko. Organizatorzy założyli też, że impreza powinna mieć charakter edukacji leśnej. Powód? Las to nieocenione bogactwo darów przyrody. Dostarcza drewna, owoców, ziół, grzybów i jest siedliskiem życia dzikich zwierząt. Poza tym las pełni ważne funkcje pozaprodukcyjne, a także kształtuje i wpływa na warunki środowiska przyrodniczego. Ci, którzy zagoszczą u leśników i myśliwych będą mieli m.in. możliwość degustacji potraw przygotowanych z darów lasu.

W czasie imprezy nie zabraknie też przedsięwzięć podkreślających istotę znaczenia lasu w polskiej historii, szczególnie w czasie II wojny światowej, gdzie knieja dawała schronienie żołnierzom Wojska Polskiego i oddziałom partyzanckim walczącym z najeźdźcą.

Organizatorzy zaplanowali również pokazy jazdy ułanów. Będzie też ognisko z udziałem grupy rekonstrukcyjnej i przy śpiewie patriotycznych pieśni. W czasie ogniska będzie można poznać wojenne historie związane z okolicznymi lasami, w tym obozu jenieckiego  Gross-Born.

"Dary Lasu" przywitają swoich gości różnego rodzaju wydarzeniami artystycznymi, pokazami i występami. Będą też stoiska wystawców, stoiska restauracji, na których serwowane są potrawy związane z darami lasu (dziczyzna), pokaz ciężkiego sprzętu służącego do pracy w lesie, pokazy pracy drwali, psów myśliwskich, ptaków drapieżnych, sokolnika i quiz wiedzy leśnej z nagrodami.

W czasie imprezy będą również występy artystyczne, m.in. Zespołu Trębaczy Leśnych "Bór", koncert zespołu "Covery" oraz lidera zespołu "Żubrosie" Wacława Masłyka.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Organizatorzy