Licealistki podpowiadają, jak nie marnować jedzenia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.03.2020 / Komentarze
Wiktoria Wiśniewska i Aleksandra Makselon przygotowały poradnik dla seniorów

W lutym uczennice I LO im. ks. Elżbiety oraz Prywatnego Liceum w Szczecinku zaprosiły naszych szczecineckich seniorów na spotkanie w ramach organizowanej przez siebie akcji pod hasłem „Eko torba lepiej wygląda”. Teraz pomysłodawczynie wspomnianego projektu postanowiły kontynuować tą inicjatywę, tym razem jednak skupiając się na samych zakupach żywnościowych oraz podpowiadając, jak radzić sobie w obecnej sytuacji. Wiktoria Wiśniewska oraz Aleksandra Makselon przygotowały dla seniorów krótki artykuł podpowiadając „Jak nie marnować jedzenia w czasie, gdy kupujemy na zapas”. Poniżej publikujemy go w całości, aby również pozostali mieszkańcy Szczecinka mogły skorzystać z zawartych w nim porad.

 

Ostatnie dwa tygodnie są niczym kadry wyjęte z filmu science fiction. To zupełnie nowe doświadczenie dla nas wszystkich i dlatego nie dziwi, że różnie sobie z nim radzimy. Można to zaobserwować np. w podejściu do zakupów spożywczych. To zrozumiałe, gdyż nie mamy pewności, jak będą wyglądały dostawy, czy czegoś nie zabraknie? Dobra wiadomość jest taka, że na tą chwilę sklepy są dobrze zaopatrzone. Dlatego każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy naprawdę potrzebuje tony makaronu lub mąki? I tu pojawiają się dwa obszary, na które chcemy zwrócić Wam uwagę. Pierwsza kwestia związana jest z bezpieczeństwem osób starszych. Chcemy zaapelować do Was drodzy seniorzy – nie krępujcie się prosić o pomoc – bliskich, wolontariuszy czy służby, które do takiej pomocy są delegowane. Druga bardzo ważna dla nas kwestia to ograniczanie konsumpcjonizmu poprzez rozsądne zakupy!

Dane dotyczące marnowania żywności w gospodarstwach domowych są zatrważające. Co gorsza mogą one drastycznie wzrastać w okresie takim jak teraz, kiedy kupujemy na zapas. Należy pamiętać, że żywność możemy podzielić na taką, której termin przydatności jest długi: sypkie produkty jak kasze, ryże, makarony, mąka czy płatki. Oraz produkty, które bardzo łatwo się psują – zaliczymy tu zwłaszcza świeże mięso, część produktów nabiałowych czy świeże warzywa i owoce. W naszym odczuciu jednym z najprostszych sposobów na to, by nie marnować jedzenia, są przemyślane zakupy. Sytuacja jest dla nas nowa, ale sklepy są otwarte i nie musimy robić potężnych zapasów. Tyczy się to zwłaszcza tych mało trwałych produktów, które (z dużym prawdopodobieństwem) w większości wylądują potem w śmietniku. Nie bierzmy więcej, niż realnie jesteśmy w stanie zjeść. W rozsądnych zakupach pomoże lista zakupów, przygotowana na bazie bardzo ogólnego planu posiłków na okres tygodnia. W zapasie warto mieć tylko produkty z długą datą przydatności jak olej, makarony, mąki, jajka, kasze, mleko, mrożonki, jak i dania gotowe w konserwach i słoikach (tu oczywiście zachęcamy do zwrócenia uwagi na skład, kupujmy tylko produkty wartościowe!). Chcemy tu zwrócić Waszą uwagę również na rozmiary opakowań – inne potrzeby mają gospodarstwa domowe, w których mieszka jedna osoba, a inne te, które liczą 2 lub więcej osób. Małe opakowania mogą się wydawać droższe niż większe, jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką ilość danego produktu jestem w stanie wykorzystać? Znów po to by nie marnować!
Podsumowując – kupujmy tylko tyle, ile potrzebujemy! Sprawdzajmy daty przydatności na produktach już zakupionych, aby w pierwszej kolejności zjadać te z najkrótszym terminem zdatności! Nie bójcie się prosić o pomoc w zakupach!

Z pozytywnych informacji (co ciekawe) przez nałożony zakaz podróży zminimalizowano o prawie 20% zanieczyszczenia powietrza. To naprawdę świetna wiadomość! Kolejna pozytywna strona obecnej sytuacji to fakt, że budzi się w nas kreatywność oraz chęć pomocy innym. W końcu mamy czas, by skupić się na rodzinie.
Bądźcie zdrowi! Dbajcie o siebie i naszą planetę! Pamiętajmy, że w grupie siła i razem możemy więcej!