Lifting wieży Kościoła Mariackiego

Miasto z Wizją / 21.08.2017 / Komentarze
Na początek prace restauratorskie na zachodniej elewacji zabytkowej budowli

Ruszył kolejny etap prac przy remoncie wieży kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Koszt robót na zachodniej elewacji najwyższej w Szczecinku budowli to około 200 tys. zł.

Szczecineckie samorządy oraz instytucje państwowe nie pozostawiły szczecineckich parafian sam na sam z problemem mocno zniszczonej budowli. Zarówno Urząd Miasta jak i Starostwo Powiatowe wsparło inicjatywę kwotą po 20 tys. zł. Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na ten cel 50 tys. zł. Pieniądze w kwocie 80 tys. zł przekazało też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przypomnijmy, że szczecinecka neogotycka budowla jest wpisana do Rejestru Zabytków. Kościół został zbudowany w latach 1905-1908 wg projektu berlińskiego architekta Oskara Hossfelda. Został wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z 6-bocznym prezbiterium od wschodu, ujętym po bokach niskimi aneksami. Od zachodu do korpusu głównego przylega wieża. Trójnawowe wnętrze z emporami przykrywa dekoracyjne, gwiaździste sklepienie. W oknach prezbiterium oraz w oknach I kondygnacji nawy znajdują się witraże wykonane przez F. Müllera z Quedlinburga. Ołtarz główny, neogotycki, szafiasty z krucyfiksem Frieze v. Leeke ze Szczecina i obrazy olejne wykonane przez malarkę Frl. v. Übich, m.in. kopia Schöngauera. Na chórze znajdują się organy na 1670 piszczałek, wykonane przez P.B. Völknera z Bydgoszczy.

Źródło historyczne: Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Szczecinek na lata 2017-2020.