Lody z bakteriami Enterobacteriacae

Miasto z Wizją / 03.08.2021 / Komentarze
Sanepid skontrolował punkty sprzedające lody z automatów. Nie wypadły najlepiej

Wakacje i czas urlopu to moment, kiedy możemy złapać oddech od codziennych obowiązków i wypocząć – również z dala od domu. Część turystów to właśnie nasz rejon wybiera jako docelowe miejsce swojego wypoczynku. Jednak aby ten czas przebiegał beztrosko, bez żadnych przykrych incydentów i niespodzianek, pracownicy Sanepidu zdecydowanie nie odpoczywają.

Każdego roku głównie w okresie wakacyjnym szczecinecka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadzi kontrole miejsc wypoczynku. Inspektorzy odwiedzają także miejsca, gdzie serwowane jest jedzenie. W trakcie kontroli nie ominęli również Szczecinka. Tym razem przyjrzeli się miejscom, gdzie sprzedawane są lody z automatów.

- Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie polecił wszystkim Państwowym Powiatowym Inspektorom Sanitarnym z terenu województwa zachodniopomorskiego przeprowadzenie wyrywkowych kontroli automatów do lodów wraz z poborem próbek do badań laboratoryjnych. Do kontroli wytypowano 50 obiektów zlokalizowanych w miejscach zwiększonej obecności turystów. Do badań mikrobiologicznych pobrano łącznie  250 próbek z 50 partii lodów z automatu – informuje Małgorzata Kapłan z WSSE Szczecin.

Wśród przebadanych próbek 10 z nich pochodziło z punktów zlokalizowanych na terenie naszego miasta. Jak wypadły lodziarnie serwujące w Szczecinku lody z automatu? Nie najlepiej. Pracownicy Sanepidu zakwestionowali wszystkie pobrane w naszym mieście próbki ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae.

- Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej – kontynuuje Małgorzata Kapłan. - Za zakwestionowane wyniki badań przedsiębiorcy zostaną obciążeni ich kosztami oraz kosztami kontroli sprawdzających. Kontrole sprawdzające będą przeprowadzane sukcesywnie, a ich wyniki zostaną uwzględnione w kolejnych planach urzędowych kontroli.

Wspomniane badania zostały przeprowadzone kilka tygodni temu. Od tego czasu właściciele skontrolowanych punktów musieli oprawić stan higieny w swoich lokalach.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123rf