Lokatorzy mogą odpracować swoje długi

Miasto z Wizją / 02.10.2020 / Komentarze
Najemcy poprzez wykonywanie drobnych prac mogą zmniejszyć swoje zadłużenie

Kilka tygodni temu pisaliśmy o propozycji, jaką szczecinecki ZGM-TBS przygotował dla swoich zadłużonych lokatorów. Wraz z początkiem sierpnia rozpoczął on akcję mającą na celu pomoc najemcom w wyjściu z zadłużenia wobec spółki. Mogą oni zwyczajnie odpracować swój dług, wykonując rozmaite drobne prace na rzecz ZGM-u. Burmistrz Daniel Rak wydał również zarządzenie w sprawie ustalenia regulaminu w sprawie spłaty tego typu zadłużenia z tytułu należności za korzystanie z lokali mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób miasta w formie świadczenia rzeczowego.

- Osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej, w celu umożliwienia uregulowania zadłużenia w stosunku do miasta Szczecinek z tytułu opłat za korzystanie z lokali mieszkalnych, wprowadzona zostaje możliwość spłaty zadłużenia w formie świadczenia rzeczowego – czytamy we wspomnianym rozporządzeniu. Świadczenie takie może być wykonywane jako prace porządkowe i konserwacyjne, w tym m.in. sprzątanie terenów zielonych, grabienie i usuwanie liści oraz sprzątanie takich pomieszczeń jak piwnice, strychy, lokale po eksmisji i remontach.

Osoby chcące odpracować swoje zadłużenie mogą to zrobić także poprzez zamiatanie ulic, chodników, skwerów i parkingów. Jak również poprzez malowanie ławek, trzepaków, koszy na śmietnikowych, barierek i ogrodzeń. Można także wykonywać prace ogrodnicze dotyczące nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów, pielęgnowanie roślin czy koszenie trawników.

Każdy z najemców lokali należących do spółki ZGM-TBS, który boryka się z problemem zasądzonego zadłużenia, może zdeklarować chęć odpracowania swojego długu właśnie w ten sposób. Aby to zrobić, należy złożyć odpowiedni wniosek w siedzibie spółki. Należy także ustalić termin oraz zakres prac, które dana osoba potrafi i mogłaby wykonywać. Po podpisaniu stosownych dokumentów i wykonaniu zleconych czynności wysokość zadłużenia zostanie zmniejszona. Wniosek można pobrać na stronie www.zgm-tbs.szczecinek.pl . Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod nr telefonu 94 374 12 12.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk