Małe inicjatywy z szansą na dofinansowanie

Miasto z Wizją / 14.10.2020 / Komentarze
Program Społecznik - dziś rusza przyjmowanie wniosków

Od kilku lat w naszym województwie z powodzeniem realizowany jest „Program Społecznik”. To właśnie za jego sprawą udało się zrealizować w Szczecinku już kilka przedsięwzięć, takich jak chociażby powstanie muralu na kamienicy w sąsiedztwie ratusza, projekt fotograficzny Swój Obcy, a także organizacja Active Challenge Szczecinek, Weekendu Biegowego czy Integracyjnego Festiwalu Ty i Ja. Dzięki dofinansowaniu możliwa była także organizacja wydarzenia pod hasłem „Graffiti Jam”.

Teraz nasi społecznicy mają okazję na otrzymanie kolejnych dofinansowań na realizację swoich pomysłów i inicjatyw. Dziś (14 października) rozpoczyna się kolejny nabór wniosków. Zakwalifikowane pomysły następnie wezmą udział w głosowaniu, w trakcie którego to internauci zadecydują, które z nich doczekają się realizacji. Co istotne, tym razem dodatkowe punkty przy ocenie otrzymają projekty wpisujące się w działania proekologiczne. Kontynuowana będzie też współpraca z Radą Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Społeczniczki i Społecznicy, w rozpoczętym właśnie naborze, będą mogli starać się o środki z pierwszego filaru, a więc mikrodotacje. Wysokość dofinansowania może wynieść do 4 tys. złotych. Z kolei drugi filar to wybierane w internetowym głosowaniu regionalne inicjatywy obywatelskie. W tym przypadku będzie można ubiegać się o kwotę do 10 tys. zł na projekty o zasięgu powiatowym oraz regionalnym. Łącznie na realizacje pomysłów z tych dwóch filarów Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zarezerwował  1,9 mln zł

- Od samego początku Program Społecznik bazuje na energii ludzi, którzy chcą działać wspólnie. Budujemy to, co nazywa się na całym świecie kapitałem społecznym – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. - W ramach naborów spotkamy różnego rodzaju aktywności, ale cel jest jeden. Chcemy sprawić, żeby mieszkanki i mieszkańcy Pomorza Zachodniego spędzali wspólnie czas, byli aktywni, mieli możliwość realizacji swoich pomysłów i pasji. W tym roku do czynnego udziału w programie zaprosiliśmy młodzież, która zaangażowana jest w wybór części projektów. Ten nabór jest dla nas szczególny też z innego powodu. Wierzymy,  że nawet najmniejszy ekogest wystarczy, aby zmienić świat na lepszy, dlatego będziemy szczególnie wspierać działania o charakterze ekologicznym.

„Program Społecznik” realizowany jest przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego, natomiast środki na jego realizację pochodzą z budżetu woj. zachodniopomorskiego. Program ten podczas każdej edycji jest mocno wspierany przez marszałka Olgierda Geblewicza. Program Społecznik, podobnie jak wcześniej, realizowany jest w podziale na pięć subregionów, tak by środki mogły trafić do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego. W tym rozdaniu – podobnie jak w poprzedniej edycji - na wybór części projektów będzie miała wpływ Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Pełnić będzie ona funkcję „głosu doradczego”.

O środki z Programu Społecznik, podobnie jak przy wcześniejszych naborach,  mogą ubiegać się  nie tylko organizacje pozarządowe, ale również współpracujące z nimi grupy nieformalne. Nabór  do potrwa od 14 października do 4 listopada. Wyniki z tego rozstrzygnięcia zostaną ogłoszone 11 stycznia.

Tekst, opracowanie: Marzena Góra