Maraton rowerowy tylko dla zaprawionych

Miasto z Wizją / 29.08.2021 / Komentarze
Wrzesień z Rowerowym Szczecinkiem

Co tydzień w piątek robią rundkę „dookoła jeziora”, do której dołączają kolejni mieszkańcy Szczecinka. Organizują też wypady dla dzieci, akcje charytatywne z kalendarzami, różnej maści rajdy i integrują środowisko rowerowe w Szczecinku.

Mowa o Stowarzyszeniu Rowerowy Szczecinek (SRS). Ale rowerowi zapaleńcy słynną też jeszcze z czegoś. Od 2016 roku organizują w Szczecinku maraton na rowerach górskich. Wydarzenie ma miejsce, co roku w pierwszej połowie września. Zatem to już niebawem. Dokładnie 12 września odbędzie się V Szczecinecki Maraton MTB.

Mocna obstawa

Do Szczecinka zjadą kolarze z makroregionu o promieniu około 200 km. Wyzwaniem dla nich jest sprostać trudom trasy poprowadzonej przez najwyższy szczyt w okolicy oraz inne, pomniejsze górki.

- W szczecineckim maratonie startują kolarze zaliczający się do czołówki Polski, którzy jeżdżą w półzawodowych klubach mówi Łukasz

Straszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Szczecinek.

- Wracają do nas pomimo, że w tym samym czasie mogą brać udział w zawodach należących do ogólnopolskich cykli kolarskich. Nasz maraton nie należy obecnie do żadnego cyklu. Po prostu raz w roku robimy mocną kolarską imprezę.

Ciekawostką jest, że średnie prędkości zwycięzców na dystansie 35 km wynoszą jedynie 23-25 km/h.

Duża frekwencja zawodników ze Szczecinka

W wyścigu bierze udział zaskakująco duża liczba zawodników ze Szczecinka i okolic. Jak sugerują organizatorzy nie jest to wyścig dla każdego i tym bardziej cieszy ich fakt, że mamy w mieście tylu sportowców.

- Wszystkich ziomków nawet nie znamy, bo na starcie co roku pojawiają się nowi. Często okazuje się, że później zaczynają z więcej jeździć, trenować, startować w innych zawodach - mówi Wojciech Wieczorek,

Stowarzyszenie Rowerowy Szczecinek.

- Warto dodać, że kto u nas przejedzie trasę to poradzi sobie na 80-90% tego typu imprez w północnej części Polski.

Można jeszcze dołączyć

W Szczecinku startują zawodnicy, którzy mają doświadczenie na rowerach górskich, ale też tacy nowicjusze, którzy zdążyli tylko wcześniej zapoznać się z trasą. Po to żeby było jak najwięcej tych drugich, SRS organizuje cotygodniowe objazdy. Odbywają się w każdą niedzielę, aż do dnia zawodów

- Startujemy co niedzielę o godzinie 11 z placu koncertowego przy ul. Kołobrzeskiej. Czyli miejsce i godzina są te same co w dniu zawodów. Jedziemy pełen dystans Mini, czyli 35 kilometrów, ale bez ścigania. Z postojami, tak, aby co jakiś czas grupa mogła się zjechać - opowiada Marcin Hemperek, kolarz górski i jeden z organizatorów wyścigu, dodając:

- W objazdach bierze udział 10-20 osób. Największe frekwencja będzie zapewne na tydzień przed zawodami. Dodatkowo po trasie można trenować samemu. Jest oznaczona. Na naszej stronie jest do pobrania plik z trasą do nawigacji. Dobrze jest jednak pierwszy raz przejechać ją z nami.

Maraton i dodatkowe atrakcje

Organizatorzy proponują uczestnikom jeden z dwóch dystansów do wyboru. Krótszy, o długości 35km nazywa się Mini, a drugi przeznaczony dla bardziej zaawansowanych, 55-km Mega. Więcej informacji o zawodach znajduje się na stronie www.rowerowyszczecinek.pl

Podczas maratonu odbywać się będą imprezy towarzyszące. Przede wszystkim dla najmłodszych, jak wyścigi rowerowe czy zaplanowane na 3 godziny animacje dla dzieci. Dorośli także będą mogli wziąć udział w zabawach w miasteczku startowym. Ponadto będzie dostępna strefa gastronomiczna z cenami po 20 zł za obiad z grilla. Jak co roku odbędzie się także „bogata” loteria fantowa dla finiszerów. SRS organizuje maraton siłami członków i sympatyków, ale żeby było na „bogato” wciągają też innych.

- Pomagają nam m.in. wolontariusze, ludzie z SAPiK i OSiR, harcerze z Delty, strażacy z OSP Parsęcko, szczecinecka policja i wielu sponsorów m.in. Krono, Netto, EkoPom, KPPD, CNC/Lakiernia BMAX czy firma Meblobłysk z Zakrzewa koło Złotowa, której szef jest fanem kolarstwa, lubi nasz wyścig i razem ze sobą zabiera do Szczecinka 12 pracowników na start w maratonie - wymienia Wojciech Wieczorek.

Nagrody dla najlepszych z regionu

Dla najlepszych zawodników z regionu, zostaną ufundowane nagrody specjalne. Na dystansie Mini dla najlepszej kobiety i mężczyzny z powiatu szczecineckiego nagroda od starosty Krzysztofa Lisa. Z kolei na dystansie Mega dla najlepszej kobiety i mężczyzny ze Szczecinka nagroda burmistrza Daniela Raka.

Kategoria „elektryk”

Dodatkowo SRS robi ponownie ukłon w kierunku użytkowników rowerów elektrycznych. Aby wziąć udział w wyścigu na rowerze elektrycznym należy zaznaczyć tę opcję podczas zapisów. Startowe dla wszystkich zawodników wynosi 60 zł do dnia 29 sierpnia br. Więcej szczegółów na stronie www.rowerowyszczecinek.pl.

Tekst: Wojciech Wieczorek - SRS

Foto: Sławomir Włodarczyk