MEC otrzymał dotację na budowę farmy fotowoltaicznej

Miasto z Wizją / 22.11.2016 / Komentarze
Zostanie ona zlokalizowana przy ul. Kołobrzeskiej. Prace potrwają najpóźniej do końca marca 2017 roku

To już pewne. Miejska Energetyka Cieplna w najbliższych miesiącach zrealizuje inwestycję polegającą na budowie farmy fotowoltaicznej, a tym samym stanie się bardziej przyjazna środowisku korzystając z odnawialnych źródeł energii. Spółka na początku tego roku ogłosiła przetarg na wykonanie projektu oraz podjęcie się przez przyszłego wykonawcę budowy instalacji fotowoltaicznej. Jednocześnie MEC rozpoczął starania o uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 „Działanie 2.10 – Zwiększenie Wykorzystania Odnawialnych Źródeł”. Kilka dni temu zapadła decyzja o przyznaniu szczecineckiej Miejskiej Energetyce Cieplnej wsparcia finansowego na ten cel.

- Na początku roku wystartowaliśmy w programie operacyjnym. Otrzymaliśmy już także informację o uzyskaniu dotacji. W tej chwili jesteśmy na etapie ustalania z wykonawcą terminu realizacji tej inwestycji – mówi nam Marek Szabałowski, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej. - Postawienie takiej farmy planujemy zakończyć do 31 marca przyszłego roku, aby wraz z pojawieniem się intensywniejszego nasłonecznienia, móc już korzystać z wytworzonej w ten sposób energii. Uzyskana w ten sposób energia będzie wykorzystywana tylko i wyłącznie na potrzeby MEC-u, ponieważ taki właśnie jest warunek otrzymania dofinansowania z tego programu.

Instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy elektrycznej 39 kW ma stanąć na terenie ciepłowni KR-I mieszczącej się przy ul. Kołobrzeskiej. Uzyskana tą metodą energia elektryczna ma być wykorzystywana w procesach technologicznych, a tym samym przyczynić się do obniżenia kosztów wytwarzania ciepła płynącego do szczecineckich domów i przedsiębiorstw.

Wyłoniony został już także wykonawca, który podejmie się tego zadania. Przetarg na wykonanie instalacji wygrała firma Hymon Energy z Tarnowa. Dodajmy, że jednym z warunków przetargowych było zapewnienie w trakcie robót ciągłości zasilania budynku kotłowni, a tym samym sprawne jej funkcjonowanie, aby mieszkańcy nie odczuwali żadnych niedogodności w związku z pracami.

Łączny koszt posadowienia przy ul. Kołobrzeskiej farmy fotowoltaicznej szacunkowo ma zamknąć się kwotą ok. 165 tys. zł, z czego dofinansowanie na ten cel wynosi 77 tys. 715 zł, co stanowi ok. 45 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. - Wartość kontraktu z wykonawcą opiewa na kwotę 147 tys. 368 zł i 89 gr. Jednak oprócz kosztów przetargowych, musimy uwzględniać także ewentualne dodatkowe koszty adaptacyjne – dodaje nasz rozmówca. Łącznie akceptację i dotację uzyskało 40 wniosków z ponad stu złożonych. Nasz wniosek został sklasyfikowany na czwartej pozycji. Tym bardziej cieszymy się, że udało nam się otrzymać to dofinansowanie.

Tekst: Marzena Góra
Foto: lubliniec.pl/Sławomir Włodarczyk