MEC robi kolejny krok w stronę fotowoltaiki

Miasto z Wizją / 09.08.2016 / Komentarze
Spółka ogłosiła przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej. Przyszłość inwestycji zależy od otrzymania dofinansowania na ten cel

Na początku tego roku Miejska Energetyka Cieplna ogłosiła przetarg na wykonanie projektu oraz podjęcie się przez przyszłego wykonawcę budowy instalacji fotowoltaicznej. Docelowo spółka – jeśli otrzyma dofinansowanie z funduszy unijnych – wkrótce będzie częściowo zasilana energią słoneczną. Póki co na decyzję o przyznaniu środków zewnętrznych  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, musimy jeszcze trochę poczekać. Mimo to MEC powoli przygotowuje się do ewentualnej inwestycji. Spółka ogłosiła właśnie przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznej.

- Szacujemy, że inwestycja zamknie się w kwocie ok. 200 tys. zł. Staramy się również o uzyskanie na ten cel dotacji. W zależności od tego, czy ją uzyskamy oraz cen zaproponowanych przez potencjalnych inwestorów zadecydujemy, czy jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu – powiedział nam w jednej z rozmów Marek Szabałowski, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej. – Niewykluczone, że w przyszłości instalacja ta zostanie jeszcze rozbudowana. Będziemy śledzić na bieżąco przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii i na ich podstawie będziemy podejmowali dalsze decyzje.

Instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy elektrycznej 39 kW ma stanąć na terenie ciepłowni KR-I mieszczącej się przy ul. Kołobrzeskiej. Uzyskana tą metodą energia elektryczna ma być wykorzystywana w procesach technologicznych, a tym samym przyczynić się do obniżenia kosztów wytwarzania ciepła płynącego do szczecineckich domów i przedsiębiorstw. Dodajmy, że jednym z warunków przetargowych jest zapewnienie w trakcie robót ciągłości zasilania budynku kotłowni, a tym samym sprawne jej funkcjonowanie, aby mieszkańcy nie odczuwali żadnych niedogodności w związku z pracami.

To, czy budowa farmy fotowoltaicznej na terenie Miejskiej Energetyki Cieplnej przy ul. Kołobrzeskiej doczeka się realizacji, zależy jedynie od decyzji o przyznanie środków zewnętrznych na ten cel. Jeśli tak się stanie, instalacja odnawialnego źródła energii zostanie wybudowana do końca kwietnia przyszłego roku.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk