Met Opera: "Carmen” na ekranie kina "Wolność"

• Tv
Miasto z Wizją / 31.01.2019 / Komentarze
Georges Bizet zaprasza na muzyczną ucztę dla melomanów

W sobotę 2 lutego szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: The Met Live in HD pojawi się opera „Carmen” Georges Bizeta. W roli tytułowej wystąpi Clémentine Margaine.

Spektakl transmitowany będzie po raz trzeci. Ognista Cyganka Carmen sama wybiera sobie kochanków, a jej uroda i temperament nie pozwalają żadnemu mężczyźnie przejść obok niej obojętnie. Oficer Don José pomaga jej uciec z aresztu i przeżywa chwile szczęścia u jej boku, choć przez to staje się dezerterem i bandytą. Gdy zostaje w końcu odrzucony przez niestałą w uczuciach Carmen, zabija ją.

Met Opera już dwa razy włączyła operę Bizeta do programu transmisji, bo to tytuł cieszący się największą popularnością wśród widzów zgromadzonych w salach kinowych całego świata. Hiszpańskie rytmy, słynne melodie habanery, seguidilli i kupletów toreadora czynią z „Carmen” wielki operowy przebój.

Tym razem szczecineccy widzowie zapewne wyjątkowo skoncentrują swoją uwagę nie na postaci tytułowej, ale na Micaëli i Don Josém, w których role wcieli się operowe małżeństwo: Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna.

dyrygent: Louis Langrée
reżyseria: Sir Richard Eyre
scenografia i kostiumy: Rob Howell
światło: Peter Mumford
w rolach głównych: Clémentine Margaine jako Carmen, Aleksandra Kurzak jako Micaëla, Roberto Alagna jako Don José, Alexander Vinogradov jako Escamillo

Początek spektaklu o godz. 18.55. Przedstawienie trwa 231 minut.

Bilety na to wydarzenie w cenie 35 zł dostępne są do nabycia w kasie kina.

The Metropolitan Opera: Live in HD - repertuar sezonu 2018-19
Transmisje LIVE w jakości obrazu HD i dźwięku DD Surround.
Przedstawienia z polskimi napisami

2 marca: Gaetano Donizetti „Córka pułku”

W rolach głównych: Pretty Yende jako Marie, Javier Camarena jako Tonio, Stephanie Blythe jako Markiza de Berkenfield, Maurizio Muraro jako Sulpice.

30 marca: Richard Wagner „Walkiria”

W rolach głównych: Christine Goerke jako Brünhilde, Eva-Maria Westbroek jako Sieglinde, Stuart Skelton jako Siegmund, Jamie Barton jako Fricka, Greer Grimsley jako Wotan, Günther Groissböck jako Hunding.

11 maja: Francis Poulenc „Dialogi karmelitanek”

W rolach głównych: Isabel Leonard jako Blanche de la Force, Adrianne Pieczonka jako Pani Lidoine (nowa przeorysza), Erin Morley jako Siostra Konstancja, Karen Cargill jako Matka Maria, Karita Mattila jako Pani de Croissy (stara przeorysza), David Portillo jako Kawaler de la Force, Dwayne Croft jako Markiz de la Force.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto, wideo: Metropolitan Opera