Miasteczko rowerowe, "Gryf i jesiotr w akcji", lotnicze show
- Aktualności
Trwa realizacja przedsięwzięć zwycięskich projektów w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wkrótce miasto przystąpi do realizacji kolejnych. Zanim jednak tak się stanie, mieszkańcy będą musieli zdecydować, jakie pomysły i inicjatywy zostaną wykonane w ramach kolejnej, czwartej już w historii naszego miasta edycji BO.
Właśnie dobiegło końca przyjmowanie wniosków z pomysłami mieszkańców dotyczących tego, na co w przyszłym roku można spożytkować 800 tys. złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Łącznie do ratusza wpłynęło 25 projektów złożonych przez szczecinecczan.
Teraz każdy z nich zostanie poddany weryfikacji. Po sprawdzeniu prawidłowości wniosków urzędnicy będą musieli upewnić się także, czy koszt ich realizacji zawiera się w określonych „widełkach” cenowych. Przypomnijmy, że każdy z projektów nie może być tańszy w realizacji niż 20 tys. złotych i nie droższy niż 200 tys. złotych.
- Podczas każdej edycji mieszkańcy przesyłają do na mnóstwo fantastycznych pomysłów. Tak również stało się i tym razem. Zostały do nas przesłane 25 propozycje w formie elektronicznej lub papierowej – mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Maciej Makselon. - Teraz rozpoczął się etap weryfikacji tych propozycji. Są to niezwykle ciekawe inicjatywy, które nasi mieszkańcy wymyślili. Niektóre z nich się powtarzają, niektóre są zupełnie nowe. Muszę przyznać, że Budżet Obywatelski to jest bardzo udana inicjatywa. Widać to zarówno po inwestycjach, które już powstały w naszym mieście, jak i przede wszystkim po takim fajnym kreatywnym podejściu do tego, żeby coś dołożyć do naszego miasta, niezależnie czy mówimy o infrastrukturze czy o projektach miękkich.
Jakie pomysły tym razem mieszkańcy zgłosili do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego? Wśród nich znalazło się stworzenie czytelni komiksów, budowa pomostu widokowo-wędkarskiego na jeziorze Trzesiecko, realizacja projektu „Nie daj się osteoporozie”, Elektroniczny system informacji pasażerskiej, „Gryf i jesiotr w akcji”, Wszystkie chwyty dozwolone – zewnętrzna ściana boulderingowa, czy Parkur - sztuka przemieszczania się.
Kolejne zgłoszone przez szczecinecczan pomysły to: miasteczko rowerowe, pomost dla zwierząt, bezpieczny plac zabaw czyli całodobowy monitoring placów zabaw dla dzieci, rewitalizacja miasteczka ruchu, remont murka brzegu rzeki Nizicy, lotnicze show z elementami akrobacji powietrznej, stworzenie centrum do symulacji lotów, strefa chillout w parku miejskim – relaks na leżakach, City alfabet – szczecineckie ławki-literki, projekt Eko Szczecinek, koncert Adama Sztaby z orkiestrą, Kubiki relaksu, kolejna edycja Art Pikniku, kolejne stacje rowerów miejskich przy Mysiej Wyspie, kinie Wolność i stadionie miejskim, Akcja Reanimacja, strefa gier plenerowych na mysiej wyspie, a także wypożyczalnia rowerów dla osób niepełnosprawnych.
- Korzystamy na kreatywności naszych mieszkańców i bardzo często realizowane są rzeczy, których my jako urzędnicy nie widzimy albo po prostu nie wpadamy na taki pomysł. I fajnie, że jest taki pozytywny kreatywny ferment wokół pewnych obszarów rozwoju naszego miasta. Cieszę się, że wraz z czwartą już edycją wciąż nie spada popularność i zainteresowanie, ponieważ osiągnęliśmy zeszłoroczny poziom jeżeli chodzi o ilość zgłoszonych projektów. Wraz z początkiem września oficjalnie poinformujemy, które projekty zostały wybrane dalej do głosowania. Następnie będziemy mieli 3 tygodnie aby oddać głosy i wyłonić zwycięzców, a następnie wpisać te inicjatywy do przyszłorocznego budżetu miasta – dodaje wiceburmistrz Maciej Makselon. /zr/