Miasto i powiat uroczyście zakończyły rok szkolny

Miasto z Wizją / 24.06.2016 / Komentarze
Dziś rozpoczęły się długo wyczekiwane przez uczniów wakacje

Na ten moment od kilku tygodni z niecierpliwością czekali wszyscy uczniowie oraz nauczyciele ze szczecineckich szkół. Dziś (piątek, 24 czerwca) oficjalnie rozpoczęły się tegoroczne wakacje. Z tej okazji w sali widowiskowej kina Wolność odbyły się coroczne miejsko-powiatowe obchody zakończenia roku szkolnego. Tym razem organizatorem uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza, która zadbała również o oprawę artystyczną wydarzenia.

- Od wielu lat szkoły pracują w dosyć dobrych warunkach lokalowych. Wszystkie są wyremontowane i myślę, że samorząd miasta stworzył dobre warunki do nauczania. To samo można powiedzieć o przedszkolach, które w większości są w rękach prywatnych. Kiedy się stworzy dobre warunki do nauczania, oczekuje się również dobrych wyników. Taką próbą obiektywizacji zawsze są sprawdziany po szóstej klasie szkoły podstawowej i egzaminy gimnazjalne – powiedział podczas uroczystości burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Jeżeli chodzi o tegoroczne wyniki sprawdzianów szkół podstawowych, to są one znakomite, wyższe niż średnia krajowa. Bardzo jest mi miło, że duży postęp zrobiły szkoły podstawowe publiczne w wielu dyscyplinach, które są poddawane ocenie. Nawet osiągnęły lepsze wyniki, niż szkoły niepubliczne, co do tej pory nigdy się nie zdarzało. Jeżeli chodzi o szkoły gimnazjalne, to takiej euforii nie ma, ale też nie mogę powiedzieć, żeby te wyniki były złe. Utrzymują się one na poziomie całego regionu.

Podczas swojego wystąpienia burmistrz podziękował również przechodzącej na emeryturę Joannie Powałce, wieloletniej dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty, podsumowując jej osiągniecia oraz wręczając bukiet kwiatów w podziękowaniu za lata współpracy. - Kończący się rok szkolny jest również dniem, w którym mamy okazję pożegnać się z panią dyrektor Joanną Powałką. Jest ona osobą niezwykle zasłużoną, od 40 lat w zawodzie na różnych stanowiskach. Myślę, że to, że dzisiaj jesteśmy w takim miejscu, że mamy wyremontowane szkoły, że możemy powiedzieć, że nie mamy żadnych trudności finansowych i rzeczywiście stworzyliśmy warunki do tego, żeby szkoły i przedszkola działały dobrze, jest również jej zasługą – zauważył burmistrz. - Chciałbym również bardzo podziękować nauczycielom i dyrektorom za naprawdę dużą pracę, jaką wykonaliście w ostatnim roku szkolnym. Mam nadzieję, że będziecie bardzo miło spędzać wakacje oraz że zobaczymy się cali i zdrowi na otwarciu roku szkolnego.

Obecnie w mieście funkcjonuje 1 przedszkole publiczne oraz 8 niepublicznych, z czego siedem z nich działa na zasadzie przedszkola „za złotówkę”. Działa tu również 6 szkół podstawowych (jedna niepubliczna) oraz siedem gimnazjów, w tym trzy niepubliczne. Na terenie miasta funkcjonują także 4 żłobki. Wychowaniem przedszkolnym w Szczecinku objętych jest 1181 dzieci, nad którymi czuwa 106 nauczycieli. W szkołach podstawowych naukę pobiera aktualnie 2165 uczniów, zatrudnionych jest tu również 172 nauczycieli. W gimnazjach uczniów jest nieco mniej, bo 1006 osób, za których edukację odpowiada 34 nauczycieli.

Z kolei w powiecie szczecineckim do szkół ponadgimnazjalnych uczęszcza 2679 uczniów. W minionym roku szkolnym absolwentami placówek zostało 807 osób, z czego 415 to absolwenci liceów ogólnokształcących, a 392 to absolwenci szkół zawodowych i techników. W szkolnych internatach mieszka obecnie 409 uczniów spoza terenu powiatu. Funkcjonuje tu 113 oddziałów, a nad prawidłowym przebiegiem kształcenia młodzieży czuwa 429 nauczycieli.

- To na pewno jest ogromny kapitał, który w sposób szczególny doceniamy i w tym miejscu wszystkim nauczycielom wszystkim serdecznie dziękuję za to, co zdarzyło się w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu szczecineckiego w tym minionym roku szkolnym – zwrócił się do zebranych gości starosta Krzysztof Lis. - Ta ogromna kadra nauczycieli to również jest pewien poziom nauczania naszych uczniów i ogromna satysfakcja z tego, że nasi uczniowie w roku bieżącym i minionym mieli kapitalne wyniki, jeżeli chodzi o poziom wiedzy. 19 uczniów uczestniczyło w olimpiadach centralnych, co jest naprawdę wynikiem dla nas bardzo pozytywnym. Sześciu z nich było finalistami, a 3 laureatami i te wyniki w niesamowity sposób mówią o naszym powiecie, o Szczecinku, o poziomie nauczania i to jest dla nas kapitalna informacja.

Zwieńczeniem uroczystości było wyróżnienie i nagrodzenie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy osiągnęli wybitne wyniki w nauce i mogą pochwalić się ponadprzeciętną średnią na świadectwie.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra