Miasto rozwiązało umowę dzierżawy z Przedszkolem "Krasnoludek"

• Tv
Miasto z Wizją / 29.04.2022 / Komentarze
W tle rażące naruszenie zasad umowy

Dziś (czwartek, 28 kwietnia) miał miejsce briefing prasowy, w którym udział wzieli wiceburmistrz Maciej Makselon i dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych Tomasz Czuk.

Podczas spotkania z przedstawicielami szczecineckich mediów panowie poinformowali o rozwiązaniu umowy na dzierżawę nieruchomości przy ul. Przemysłowej 5, na której działa Niepubliczne Przedszkole "Krasnoludek".

Komunika prasowy:

Informujemy, że z dniem 28 kwietnia hr. Komunalne Centrum Usług Wspólnych w Szczecinku rozwiązuje umowę na dzierżawę nieruchomości przy ul. Przemysłowej 5 w Szczecinku zawartą ze spółką cywilną E. Kwak i M. Smukowska. Powodem podjęcia takiej decyzji, jest niedotrzymanie przez spółkę warunków umowy. Oznacza to, że Niepubliczne Przedszkole „Krasnoludek" przy ul. Przemysłowej 5 będzie funkcjonowało do 30 czerwca.

Jaka jest konkretna przyczyna rozwiązania przez ICCUW umowy dzierżawy?

Podstawą prawną rozwiązania umowy jest złamanie zapisu mówiącego, że „Dzierżawca nie może bez zgody Wydzierżawiającego poddzierżawiać lub oddawać w najem przedmiotu dzierżawy, ani w części ani w całości, osobie trzeciej, ani też oddawać go do bezpłatnego używania" oraz złamanie zapisu o wyłącznym przeznaczeniu budynku i działki na usługi oświatowe - przedszkole. W trakcie przeprowadzonej przez KCUW kontroli stanu technicznego obiektu oraz postępowania wyjaśniającego okazało się, że zapisy te łamane były przez wiele lat, a na terenie nieruchomości znajdowały się urządzenia reklamowe służące zarobkowaniu komercyjnemu. W związku z powyższym dotychczasowy dzierżawca zmuszony jest opuścić nieruchomość z dniem 30 czerwca.

Co dalej z Przedszkolem Krasnoludek?

Przedszkole będzie funkcjonowało w obecnej siedzibie do końca czerwca. W lipcu KCUW zorganizuje opiekę wakacyjną dla dzieci wszystkich chętnych rodziców w budynku Przedszkola Publicznego im. Kornela Makuszyńskiego w Szczecinku.

Czy od września przy ul. Przemysłowej będzie działało przedszkole?

Tak. Przedszkole przy ul. Przemysłowej 5 poprowadzi nowy podmiot, który wygrał konkurs ogłoszony przez KCUW. W przypadku, gdyby obecny dzierżawca bezprawnie użytkował nieruchomość przy ul. Przemysłowej 5, wszystkim dzieciom zapewniona zostanie opieka przedszkolna w budynku zastępczym. KCUW podpisał już w tej sprawie stosowną umowę i wynajął lokal. Co ważne, od lipca Przedszkole „Krasnoludek" przy ul. Przemysłowej 5 z powodu braku siedziby, zostanie skreślony z rejestru szczecineckich przedszkoli i nie będzie otrzymywał dotacji, gdyż placówka nie może funkcjonować bez tytułu prawnego do obiektu, w którym chce prowadzić działalność oświatową. W pierwszej połowie maja zorganizowane zostanie zebranie z rodzicami wszystkich dzieci uczęszczających do Przedszkola Krasnoludek. W jego trakcie zostaną om poinformowani o wszystkich szczegółach związanych z obecną sytuacją placówki.

Pełny przebieg konferencji rasowej w materiale wideo.

Tekst, foto, wideo: Sławomir Włodarczyk