Miasto stara się o pieniądze na kulturę i sport

Miasto z Wizją / 19.02.2021 / Komentarze
130 tys. złotych na promocję polskich filmów i zakup sprzętu wodnego

Włodarze naszego miasta regularnie z powodzeniem ubiegają się o środki zewnętrzne, dzięki którym mogą przeprowadzać różnego rodzaju mniejsze lub większe inwestycje przy finansowym wsparciu innych podmiotów. Nie inaczej jest również i tym razem. Miasto w najbliższych dniach rozpocznie starania o uzyskanie dofinansowania na zadania z zakresu kultury i sportu.

- Zawsze warto starać się  pozyskać jakiekolwiek dofinansowanie z funduszy zewnętrznych, choćby to była przysłowiowa złotówka – mówi wiceburmistrz Maciej Makselon. - Ten pieniądz pracuje, my dokładamy drugą złotówkę i ten montaż finansowy jest bardzo korzystny w tych trudnych czasach finansowych dla wszystkich mieszkańców Polski, ale również dla samorządu. Tak dzieje się również i w tym roku i wszędzie, gdzie tylko pojawi się taka przestrzeń do pozyskania środków zewnętrznych, to my to czynimy.

- Właśnie ruszają dwa kolejne nabory, do których złożymy wnioski i mam nadzieje, że uda nam się  uzyskać z nich dofinansowanie. Jeden to jest dość ciekawy nowy nabór na promocję filmów polskich. Wniosek o dofinansowanie złoży Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, która jest operatorem kina studyjnego jednosalowego, bo tylko do takich kin ten projekt jest dedykowany. Można tutaj uzyskać 90 tys. złotych dofinansowania na promocję filmów polskich. A ponieważ w naszym repertuarze jest dość dużo filmów polskich, a także świetnie funkcjonujący Dyskusyjny Klub Filmowy mocno wspiera się na polskiej kinematografii, to mamy duże szanse na to, żeby te warunki i kryteria spełnić i te 90 tys. złotych pozyskać.

To nie jedyne dofinansowanie, o jakie ubiega się miejski samorząd. - Również  jak co roku Urząd Marszałkowski ogłasza nabór na modernizację infrastruktury sportowej. Za każdym razem ubiegamy się o wsparcie finansowe wielkości 40 tys. złotych. Natomiast jeżeli skumulujemy te środki, które pozyskujemy od kilku lat, to daje nam to już kilkaset tys. złotych. Pozwalają nam one wspierać modernizację naszej bazy sportowej lub ją wzbogacać.

- W tym roku składamy wniosek o dofinansowanie na powiększenie wypożyczalni sprzętu pływającego, którą prowadzi OSiR. Będziemy starali się dokupić kilka pięcioosobowych rowerów wodnych oraz kajaków dwuosobowych. Wypożyczalnia sprzętu wodnego cieszy się niezwykłą popularnością i te dodatkowe sprzęty, które mam nadzieję jak najszybciej do nas trafią po pozytywnym rozstrzygnięciu tego naboru, na  pewno będą chętnie używane przez mieszkańców i turystów – dodaje Maciej Makselon. /zr/

Foto: S. Włodarczyk