Miasto zwolni przedsiębiorców z podatku od nieruchomości

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.04.2020 / Komentarze
Radni jednogłośnie za przyjęciem pomocowej uchwały

Dziś (24 kwietnia) na nadzwyczajnej sesji zebrali się radni Rady Miasta. Jednym z najważniejszych punktów obrad była pomoc szczecineckim przedsiębiorcom. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości wskazanych przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID – 19.

Jak czytamy w treści uchwały: „Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, która (…) wykonywana jest przez przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości. (…) Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy wynikającej z niniejszej uchwały wraz z deklaracją lub korektą deklaracji na podatek od nieruchomości albo informacją o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w której wykazuje zwolnienie, zobowiązany jest złożyć formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały”.

Zwolnienie z podatku dotyczy trzech miesięcy – od kwietnia do czerwca br. Przedsiębiorcy natomiast o takie zwolnienie mogą ubiegać się w terminie do końca lipca.

- W związku z epidemią COVID-19 ustanowione zostały czasowe ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorców działających w różnych branżach. Powyższe spowodowało negatywne skutki finansowe dla przedsiębiorców – czytamy w uzasadnieniu uchwały. - Proponuje się zwolnić od podatku od nieruchomości za okres kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. grunty, budynki i budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, których dotyczy zakaz prowadzenia działalności wynikający z  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r.

Dotyczy to poszczególnych działalności związanych m.in. z szeroko rozumianą gastronomią, z organizacją różnego rodzaju imprez i wydarzeń, działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, działalnością kin i klubów filmowych, prowadzeniem kasyn, czy działalnością związaną z konsumpcją i podawaniem napojów. Zwolnieni z podatku od nieruchomości mogą zostać także przedsiębiorcy prowadzący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, usługi związane z poprawą kondycji fizycznej, sportem, usługi rozrywkowe i rekreacyjne (typu kluby, baseny, siłownie czy kluby fitness). Wspomniana uchwała odnosi się także do działalności związanej z prowadzeniem salonów tatuażu i piercingu, z prowadzeniem usług hotelarskich, a także z działalnością bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Tekst: Marzena Góra