Miejska Biblioteka została ambasadorem ogólnopolskiego konkursu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.07.2020 / Komentarze
Został on zorganizowany z okazji 75. urodzin Pippi. Każdy może wziąć w nim udział

Bohaterka dziecięcych bajek, która nie raz pakowała się w tarapaty i przeżywała niezwykłe przygody, w tym roku obchodzi swoje 75 urodziny. Mowa o Pippi Pończoszance, 9-letnim rudzielcu z głową pełną pomysłów. Z tej okazji Wydawnictwo Jungoffska postanowiło zorganizować ogólnopolski konkurs pod hasłem „75. Urodziny, czyli Lato z Pippi”. Jego ambasadorem została Miejska Biblioteka Publiczna Filia dla Dzieci i Młodzieży w Szczecinku.

- Do udziału w konkursie zapraszamy Rodzinne Duety, czyli dziecko i jeden dorosły członek rodziny: rodzic, dziadek, babcia, ciocia czy kuzyn. Konkurs będzie realizowany w dwóch kategoriach: plastycznej dla dzieci do 12 roku życia i w kategorii literackiej dla dzieci do 16 roku życia – informują bibliotekarze.

Praca plastyczna - może być wykonana dowolną techniką (m.in. rysowanie, malowanie, rzeźbienie, lepienie (glina, plastelina, masa solna, modelina itp.), wycinanki/wydzieranki/wyklejanki, grafika, kolaż, instalacje, video-art., konstrukcje z różnego materiału np. papier, szmaty i sznurek). Tematem pracy jest „Pippi w malarstwie polskim i światowym”, czyli plastyczny wizerunek Pippi inspirowany twórczością dowolnego malarza żyjącego i tworzącego w I połowie XX wieku lub dawniej. (m.in. Wyspiański, Matejko, Malczewski, Michał Anioł, Leonardo Da Vinci, Hieronim Bosch, Van Gogh i inni).

Praca literacka - „Limeryk o Pippi”. Limeryk powinien być humorystyczny i wesoły, inspirowany postacią i przygodami Pippi. Limeryk jest to zabawny, absurdalny, często frywolny utwór poetycki napisany w sposób następujący: Spośród pięciu wersów limeryku dwa pierwsze oraz ostatni rymują się i mają jednakową liczbę sylab akcentowanych. Wersy trzeci i czwarty też się rymują (co daje rymy w układzie aabba) i również mają jednakową liczbę sylab akcentowanych, jednak liczba ta jest mniejsza (zwykle o jeden) niż w przypadku pozostałych wersów. Układ sylab akcentowanych i nieakcentowanych nadaje limerykowi specyficzny rytm (inny dla dłuższych i dla krótszych linijek). Powinno to być zauważalne przy recytacji.

Prace należy dostarczyć do biblioteki najpóźniej do 21 września.

Tekst: Marzena Góra