Miejski dron z dofinansowaniem

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.08.2018 / Komentarze
WFOŚ "dołoży" nam do zakupu 25 procent ceny urządzenia

Miejscy radni podczas dzisiejszej (20.08) sesji Rady Miasta podjęli decyzję o dokonaniu zmian w tegorocznym budżecie, a tym samym m.in. o zaciągnięciu długoterminowej pożyczki w wysokości 42 170,00 zł w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Zakup drona do prowadzenia monitoringu środowiska dla Straży Miejskiej  w Szczecinku oraz założeniem spłaty dwóch rat kapitałowych w łącznej wysokości 7 029,00 zł w roku 2018.

Jak wyjaśnił burmistrz, zaciągniecie pożyczki jest warunkiem otrzymania przez miasto z dofinansowania WFOŚ na poziomie 25 proc. na zakup drona, a tym samym z miejskiej kasy na to przedsięwzięcie wydamy mniej. Przypomnijmy, że z „usług” drona będą mogłyby korzystać także miejskie spółki oraz służby mundurowe, a samo urządzenie cechuje szeroki wachlarz możliwości.

– Przy pomocy takiego urządzenia, umieszczając na nim kamerę termowizyjną, na przykład MEC mógłby badać przecieki w instalacjach liniowych, a PWiK mogłoby obserwować chociażby, biorąc pod uwagę różnicę temperatur, zrzuty do deszczówki jakichś  nielegalnych ścieków – powiedział nam wówczas burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Dron mógłby być także wykorzystywany do obserwacji z powietrza i poszukiwań nielegalnych wysypisk śmieci. Z kolei policja może przy jego pomocy przeszukiwać teren jak chociażby las czy pola podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych. Tych zastosowań jest naprawdę bardzo dużo i myślę, że to jest przyszłość. Często jesteśmy w tej awangardzie i podejmujemy pewne decyzje przed innymi miastami. Ale też kilka miast już zakupiło na swój użytek drona.

Urządzenie miałoby być również wykorzystywane do monitorowania jakości powietrza i reagowania na podejrzenia nielegalnego spalania odpadów niedozwolonych w domowych paleniskach. „Latające laboratorium” pozwoliłoby w niespełna minutę poznać skład danej próbki, sprawdzając m.in. poziom benzo(a)piremu czy pyłu PM10.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Jarosław Dudek