Miejskie inwestycje nie są zagrożone

Miasto z Wizją / 14.05.2020 / Komentarze
Budowa hali sportowej, przebudowa ul. Dworcowej i budowa łącznika będą dalej realizowane

Z uwagi na sytuację związaną z ogłoszonym stanem epidemiologicznym wiele inwestycji w całym kraju stanęło pod znakiem zapytania. Część z nich jest kontynuowana, ale sporo przedsięwzięć inwestycyjnych zostało wstrzymanych. W Szczecinku aktualnie w trakcie realizacji są dwie duże inwestycje – budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz przebudowa ciągu ulic Dworcowa – Wiśniowa – Kolejowa. Jednak szczecinecczanie mogą odetchnąć z ulgą, bowiem żadna z nich nie zostanie wstrzymana.

Podobnie jest z planowaną budową łącznika pomiędzy ul. Polną i ul. Kołobrzeską. Miasto, pomimo dokonywania cięć w różnych obszarach, aby znaleźć pieniądze na dofinansowanie szpitala, nie rezygnuje ze wspomnianej inwestycji.

- Kontrakty dotyczące tych trzech inwestycji mamy zawarte. Te kontrakty są w działach inwestycyjnych – mówi burmistrz Daniel Rak. - My w ogóle żeby zbilansować szpital i uzupełnić ten deficyt, operujemy w przychodach i dochodach bieżących. Nasz budżet jest zbudowany w ten sposób, że mamy inwestycje w innym dziale, a wydatki i przychody w innej części. Tych, na które mamy zawarte kontrakty, bezwzględnie musimy dotrzymać.

- Jeżeli chodzi o budowę łącznika, to tu w tych trudnych czasach dostaliśmy niepowtarzalną szansę współfinansowania. Dostaliśmy dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł. Szacowaliśmy, że wydamy w tym roku na tę inwestycję 1,4 mln zł. Już dziś wiemy, że nie zrealizujemy na pewno całej inwestycji. Jej łączna wartość to 2,4 mln zł. Zatem nasze nakłady inwestycyjne w stosunku do pierwotnie planowanych, przy tak dużym dofinansowaniu, są mniejsze. Czyli z punktu widzenia księgowego zaoszczędzamy realizując tę inwestycję – dodaje burmistrz.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk