Miejskie placówki uroczyście zakończyły rok szkolny

Miasto z Wizją / 19.06.2019 / Komentarze
Dziś rozpoczęły się długo wyczekiwane przez uczniów wakacje

Na ten moment od dłuższego już czasu z niecierpliwością czekali wszyscy uczniowie oraz nauczyciele ze szczecineckich szkół. Dziś (środa, 19 czerwca) oficjalnie rozpoczęły się tegoroczne wakacje. Z tej okazji w sali widowiskowej kina Wolność odbyły się miejskie obchody zakończenia roku szkolnego 2018/2019.

Uroczystość rozpoczęła od wniesienia szkolnych sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowej. Następnie głos zabrał m.in. burmistrz Daniel Rak, który podsumował całoroczną pracę placówek oświatowych, dla których organem wykonawczym jest miasto, a także opowiedział o trudnościach i zmianach, jakie dotknęły w roku szkolnym placówki.

- Koniec roku 2018/2019 jest nieco innym zakończeniem roku szkolnego, niż te, które do tej pory obchodziliśmy. Co roku mówiliśmy o statystykach, ilości uczniów, o wynikach egzaminów końcowych. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na coś innego – powiedział burmistrz Daniel Rak. - Ten rok był inny z kilku powodów. Po pierwsze, został zawieszony trwający kilkadziesiąt dni strajk nauczycieli, którzy w tym roku upomnieli się o swoje prawa, wyższe wynagrodzenia i pewien należący im się szacunek. To jest trudnym specyficzny zawód. To nauczyciele kształtują i walczą w swojej codziennej pracy o to, żeby młode pokolenia były świadome i dbały w przyszłości o nasz byt – osób, które je do tego przygotowują.

- Na pewno trzeba zwrócić uwagę na trudności związane z reformą oświaty, która zakończyła się dzisiaj na poziomie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dziś jako samorząd miejski zakończyliśmy ten etap reformy. Reformy, która wcale nie musiała przejść tak gładko, jak w Szczecinku. Na pewno należą się podziękowania zarówno Komunalnemu Centrum Usług Wspólnych oraz dyrektorom i całej kadrze nauczycielskiej za to, że przez ten trudny okres Szczecinek przeszedł bez większych szkód jeżeli chodzi o oświatę.

Burmistrz Daniel Rak życzył jednocześnie wszystkim nauczycielom i uczniom udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Do życzeń tych w imieniu Krzysztofa Lisa dołączył się Cezary Jankowski.

Po oficjalnych przemówieniach przyszła pora na wyczekiwany przez zasiadającą na kinowej sali młodzież. Podczas gali wieńczącej dziesięć miesięcy ciężkiej pracy uczniów i pedagogów burmistrz Daniel Rak, wiceburmistrzowie Dorota Rusin Hardenbicker i Maciej Makselon oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Katarzyna Dudź wyróżnili najzdolniejszych uczniów, którzy w kończącym się roku szkolnym osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i mogą pochwalić się ponadprzeciętną średnią na świadectwie.

Podobne wyróżnienia wręczyli także dyrektorzy placówek niepublicznych funkcjonujących na terenie miasta. Współgospodarzem dzisiejszej uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza, której uczniowie przygotowali dla gości bogaty program artystyczy.

Tekst, foto: Marzena Góra