Miękkie żytnie pierniczki słodzone miodem

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.12.2016 / Komentarze
To kolejna słodka (i zdrowa) propozycja na nadchodzące święta

Na moim blogu Święta zaczynają się wcześniej i pewnie z tego powodu mam wrażenie, że trwają cały grudzień. Wszędzie choinki, świąteczne piosenki i świąteczne przepisy. Trochę szybko, ale z drugiej strony każdy z nas ma szansę na przygotowanie się do tych Świąt ze spokojem i bez pośpiechu. Jestem teraz w szale pieczenia i przygotowywania przepisów na zdrowo-słodkie smakołyki na bloga. Ostatnio testowałam wiele przepisów na pierniczki i wiem, że ten dzisiejszy skradł moje serce i kubki smakowe. Tym razem poszalałam, bo przygotowałam miękkie żytnie pierniczki słodzone miodem.
Takie pierniczki można przygotować teraz, jak i chwilę przed Świętami Bożego Narodzenia. Są miękkie zdrowo-słodkie i przyjemnie pachnące korzennymi przyprawami. Sprawdzą się jako jadalna ozdoba do powieszenia na choinkę, zdrowo–słodka słodycz do świątecznej paczki czy przyjemna przekąska do kawy lub gorącej czekolady. Jeżeli szukasz pomysłu na jadalny prezentu to już go masz. Możesz też zajrzeć tutaj i zainspirować się przepisem na domowe trufle a`la śliwki w czekoladzie lub tutaj i przygotować domowe masło orzechowe z korzennymi przyprawami, coś na podobieństwo smaku piernika. Na pewno obdarowani takimi prezentami będą słodko zadowoleni.
Przy przygotowywaniu tych pierniczków czynny udział brała moja 2-letnia córka. Wałkowała ciasto, wykrawała pierniczki, układała na blasze. Zabawy i sprzątania było co nie miara. Wspólne pieczenie to bardzo miło spędzony czas i nauka pieczenia zdrowych ciasteczek w jednym. Cieszę się, że moja córka jest już na tyle duża, że może aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu zdrowych słodkości.



Ilość: ok. 50 sztuk. Wartość odżywcza i wymienniki 1 ciastka to: WW = 0.79, WBT = 0.12, kcal = 38.34, węglowodany = 7.98g, błonnik = 0.13 g, białko = 0.73 g, tłuszcz = 0.98g, Suma wymienników (WM) = 0.90, w tym procent WBT = 0.26.

Składniki:
Pierniczki:
2 i ¼ szklanki (270g) mąki żytniej typ 720
¾ szklanki (ok. 90g) maki orkiszowej razowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
szczypta soli
1 łyżeczka cynamonu
½ łyżeczki mielonego imbiru
1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
¼ szklanki ksylitolu lub erytrolu
3 łyżki (60g) miodu gryczanego
¼ szklanki (60ml) „mleka” roślinnego lub soku jabłkowego
¼ szklanki (40g) rozpuszczonego oleju kokosowego lub masła klarowanego

Lukier:
4 łyżki (40g) pudru z ksylitolu/erytrolu
2-3 łyżki soku z cytryny

Wykonanie:
1. Suche składniki: mąki, sodę, proszek do pieczenia, imbir, cynamon, gałkę muszkatołową, sól, ksylitole/erytrol wymieszaj.
2. W osobnej misce wymieszaj mokre składniki: olej/masło, miód, „mleko” roślinne/sok jabłkowy.
3. Mokre składniki połącz z suchymi, wyrabiaj do uzyskania jednolitej masy.
4. Gdyby ciasto było za gęste, dodaj kilka łyżek „mleka” roślinnego.
5. Gotowe ciasto rozwałkuj, wykrawaj ciasteczka, układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
6. Piecz ok. 10 minut (nie dłużej) w temperaturze 180 st. C (program pieczenia góra-dół, bez termoobiegu),
7. Przygotuj lukier mieszając puder z ksylitolu/erytrolu z sokiem z cytryny.
8. Ostudzone pierniczki polukruj i gotowe.

Porady:
1. Pierniczki od razu po upieczeniu są miękkie, dlatego śmiało możesz je przygotować chwilę przed Świętami.
2. Jeżeli chcesz pierniczki powiesić na choince pamiętaj, aby przed pieczeniem zrobić w każdym ciastku małą dziurkę, przez którą przewleczesz później sznurek czy tasiemkę.
3. Lukier możesz zastąpić pudrem z ksylitolu/erytrolu.

Więcej porad żywieniowych oraz przepisów na smaczne i zdrowe przepisy znajdą Państwo na stronie www.napolslodko.com oraz na profilu www.facebook.com/napolslodko.

Tekst, zdjęcia: dietetyk Anna Englisz