Mieszanie polityki z gospodarką jest bardzo niepokojące

Miasto z Wizją / 09.03.2016 / Komentarze
Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas o ostatniej konferencji Terry

W poniedziałek  (7.03) Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Terra" zwołało konferencję prasową. W jej trakcie działacze Stowarzyszenia, jednocześnie radni Rady Powiatu i Miasta poinformowali przedstawicieli lokalnych mediów o decyzji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie wstrzymania przewozu (do firmy Kronospan) drewna poużytkowego z Niemiec, Danii i Norwegii.

O konferencji, również o stanowisku szczecineckiego producenta wyrobów drewnopochodnych pisaliśmy w artykule: "Terra zaniepokojona. Kronospan odpowiada".

W Programie Samorządowym "Miasta z Wizją" do sprawy odniósł się burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- To jest coś, co jest obecnie bardzo niepokojące w Polsce, czyli mieszanie polityki z gospodarką. Tak nie powinno się dziać - spuentował burmistrz.

- Na decyzję GIOŚ z całą pewnością ma wpływ parę osób skonfliktowanych z Kronospanem. Ta decyzja jest całkowicie niezrozumiała. Czytałem uzasadnienie szefa GIOŚ, który zakazuje przewożenia drewna poużytkowego z Niemiec, Danii, Norwegii do Szczecinka argumentując to różnymi wpadkami Kronospanu, gdy kontrole zakładu wykazywały wysokie przekroczenia w emisjach, itp.

- Ja się pytam, co ma "piernik do wiatraka"? Obecnie cała działalność Kronospanu jest oparta o wszelkie pozwolenia emisyjne oraz o wydane ostatnio pozwolenie zintegrowane. Są odpowiednie instytucje, które to kontrolują. (…) To jest dla mnie zupełnie nielogiczne.

- Moje zdanie jest powszechnie znane. Można mieć do Kronospanu różne pretensje, ale od kilku lat wszystko idzie w bardzo dobrą stronę. Niebawem odbędzie się specjalna konferencja prasowa, podczas której zostanie zaprezentowany projekt tzw. UWTS-u, czyli takiej budowli proekologicznej, która jest jeszcze bardziej wymyślna niż mokry elektrofiltr. Jest to absolutnie najnowsza technologia światowa. Ona zapobiegnie pyleniu i przede wszystkim temu smrodowi, który odczuwają mieszkańcy Szczecinka.

Burmistrz podkreślił też, że jedną z najmądrzejszych inwestycji, którą w ostatnich latach uruchomił Kronospan to budowa linii do przetwórstwa drewna poużytkowego.

- To jest trend bardzo mocno wspierany przez Unię Europejską - podkreślił burmistrz. Chodzi o to, żeby jak najwięcej tego, co się produkuje pochodziło z recyklingu. (…) Kronospan tego nie spala tylko przetwarza! Terra, która jest organizacją chorą z nienawiści, której bielmo już przesłania normalne widzenie, sugeruje mieszkańcom Szczecinka, że są do nas jakieś śmieci przywożone. (…) Radni, także radny Pawłowicz byli w Kronospanie, mieli okazję zobaczyć linię produkcyjną zrobiona za kilkanaście milionów euro, wiedzą doskonale, że ani jeden gram drewna przywożonego z zagranicy nie trafia do pieców, tylko jest z powrotem przerabiany na płytę.

Co jeszcze na ten temat powiedział burmistrz? Dowiecie się Państwo oglądając nasz dzisiejszy Program Samorządowy.