Mieszkańcy nie chcą lokali socjalnych

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.03.2017 / Komentarze
Do ratusza w tej sprawie wpłynęła petycja, pod którą podpisało się ok. 300 osób

W pierwszych dniach kwietnia będzie miało miejsce oficjalne otwarcie byłego koszarowca zlokalizowanego przy ul. Polnej, gdzie powstaje 25 mieszkań komunalnych. Inwestycja w 50 proc. została dofinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednak warunkiem otrzymania tych środków było utworzenie przez miasto 25 lokali socjalnych. Te powstaną w różnych punktach miasta, m.in. w budynkach przy ul. Limanowskiego 18 i 20. Jednak nie wszystkim takie rozwiązanie się spodobało. Do ratusza wpłynęła petycja, pod którą swój podpis złożyło ok. 300 osób. Protestują oni przeciwko realizowaniu polityki lokali socjalnych na terenie Szczecinka. Mieszkańcy ci nie chcą, aby w sąsiedztwie ich domów powstały właśnie takie lokale socjalne.

- My, jako samorząd, jesteśmy zobowiązani do zabezpieczenia lokali socjalnych w pierwszej kolejności. Podpisy pod petycją zostały złożone przez mieszkańców z terenu całego miasta. Gdyby przeanalizować te podpisy zwracając uwagę na to, na jakich ulicach mieszkają osoby, które podpisały protest, takie lokale socjalne nie mogłyby powstać nigdzie – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. – Ci mieszkańcy z terenu całego Szczecinka, podpisując się pod petycją, protestowali m.in. przeciwko utworzeniu lokali socjalnych przy ul. Limanowskiego, ale też nie wyrazili chęci „zaproszenia” lokatorów z mieszkań socjalnych na swoje ulice. A takie lokale muszą w mieście powstać. Musimy wychodzić naprzeciw zobowiązaniom, jakie na nas nałożono.

- Spotkaliśmy się z mieszkańcami ul. Limanowskiego i rozmawialiśmy na temat tego, kto docelowo będzie mógł tam zamieszkać. W pierwszej kolejności będziemy chcieli, aby zamieszkały tam osoby z tzw. listy, czyli osoby bez wyroków. Będziemy tu naprawdę starali się dobierać te rodziny tak, żeby ich obecność nie była w żaden sposób uciążliwa dla sąsiadów – kontynuuje nasz rozmówca. – Miasto obecnie w swoich zasobach zabezpiecza 225 lokali socjalnych. Dziś mamy deficyt takich lokali na poziomie 270. O tym, jak duże jest na nie zapotrzebowanie świadczą właśnie wspomniane listy obejmujące osoby o niskich dochodach, którym należy się lokal socjalny. Staramy się w miarę logicznie dobierać poszczególne rodziny do poszczególnych dzielnic i domostw. I do tego zobowiązujemy również ZGM. Pojawiły się także pogłoski, że lokale przy ul. Polnej zostaną zlikwidowane. Nic bardziej mylnego. One dalej będą się tam znajdowały.

Dodajmy, że miasto jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę, co pozwoli na zwiększenie zasobów lokali socjalnych w Szczecinku. Kolejnych 25 z nich ma powstać w budynku przy ul. Pilskiej. Tu docelowo będzie mogło zamieszkać 91 osób. Zakończenie inwestycji wstępnie przewidziano na rok 2018.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk