Mieszkańcy powiatu będą decydować o wydatkach? Budżet obywatelski już wkrótce w powiecie?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 22.05.2025 / Komentarze
Budżet Obywatelski to dobrze znana mieszkańcom Szczecinka inicjatywa, wprowadzona w 2018 roku po zwycięstwie kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych. Teraz podobne rozwiązanie może zostać wprowadzone na poziomie powiatu szczecineckiego. Nad jego wdrożeniem pracuje koalicja Porozumienia Samorządowego Krzysztofa Lisa oraz Koalicji Obywatelskiej. Jakie są założenia projektu i czy rzeczywiście będzie służył mieszkańcom?

Decyzja o wprowadzeniu budżetu obywatelskiego w powiecie zapadnie 27 maja podczas kolejnej sesji Rady Powiatu Szczecineckiego. Jeśli radni przyjmą uchwałę, Starostwo Powiatowe przystąpi do realizacji projektu. Warto zaznaczyć, że na etapie konsultacji społecznych nie zgłoszono żadnych uwag, co może sugerować, że uchwała zostanie przyjęta bez większych kontrowersji. Przypomnijmy, że wdrożenie budżetu obywatelskiego na poziomie powiatowym to jeden z punktów programowych Koalicji Obywatelskiej.

 

Podział środków

Wysokość środków przeznaczonych na budżet obywatelski będzie ustalana co roku przez Radę Powiatu w ramach uchwały budżetowej, podejmowanej na przełomie roku. Kwoty te zostaną podzielone na dwie części – ogólnopowiatową oraz lokalną.

Z puli powiatowej finansowane będą projekty służące wszystkim mieszkańcom powiatu lub obejmujące więcej niż jedną gminę. Natomiast pula lokalna zostanie przeznaczona na inicjatywy mieszkańców poszczególnych miejscowości – miasta Szczecinek oraz gmin Barwice, Biały Bór, Borne Sulinowo, Grzmiąca i Szczecinek. Środki będą rozdzielane proporcjonalnie do liczby mieszkańców w każdej z jednostek.

 

Kto może zgłaszać projekty?

Każdy mieszkaniec powiatu będzie miał możliwość zgłoszenia maksymalnie dwóch projektów – jednego lokalnego oraz jednego ogólnopowiatowego. W przeciwieństwie do liczby zgłoszeń, liczba projektów, które można poprzeć, nie będzie ograniczona.

W przypadku projektów lokalnych, konieczne będzie uzyskanie poparcia co najmniej 0,1% mieszkańców danej gminy lub miasta. Natomiast dla projektów ogólnopowiatowych wymagane będzie minimum 30 podpisów poparcia.

Wnioski będzie można składać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej – za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.

 

Zasady głosowania

Każdy mieszkaniec powiatu będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt lokalny w swojej gminie lub mieście, oraz jeden na inicjatywę z puli ogólnopowiatowej. Głosowanie odbywać się będzie zarówno online, jak i stacjonarnie.