Mieszkańcy Szczecinka manifestowali przed ratuszem

• Tv
Miasto z Wizją / 12.10.2021 / Komentarze
Poseł Jerzy Hardie-Douglas: Nie zagłuszycie nas! Zwyciężymy! Zostaniemy w Unii Europejskiej!

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją RP.

Przeciwko wyrokowi zaprotestowali politycy, samorządowcy, sędziowie, Polacy. Uważają, że to prosta droga do tzw. polexitu, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Obawiają się również, że UE wstrzyma nam wypłatę funduszy unijnych, m.in. pieniędzy przeznaczonych na Krajowy Plan Odbudowy.

Dziś (niedziela, 10 października) przeciwko wyrokowi TK Polacy protestowali w całym kraju. Największa demonstracja, w której wzięli udział liderzy opozycji na czele z Donaldem Tuskiem, odbyła się na Placu Zamkowym w Warszawie.

Manifestowali też mieszkańcy Szczecinka, którzy tłumnie (w różnym wieku) przyszli na Plac Wolności przed ratuszem. Zebranych przywitali burmistrzowie Szczecinka, były - poseł Jerzy Hardie-Douglas i obecny - Daniel Rak. Z ich ust padły m.in. słowa o tym, jak Szczecinek korzystał przez lata z przynależności Polski do Unii Europejskiej.

- Jesteśmy krok po kroku wyprowadzani z Unii Europejskiej, mimo że starają się nas zapewniać, że jest inaczej - mówił m.in. szczecinecki parlamentarzysta. - Szczecinek jak mało które miasto w Polsce zyskał na UE. Przez ostatnie kilkanaście lat nastąpił niesamowity rozwój naszego miasta. Bez UE, niezależnie od tego, kto w tym czasie rządziłby Szczecinkiem, byśmy tych wszystkich inwestycji nie przeprowadzili. Polska od 2004 roku wzięła z Unii niesamowite pieniądze, to ponad 700 miliardów zł. W tym czasie wpłaciliśmy zaledwie ok. 60 miliardów złotych.

- Pseudo trybunał konstytucyjny, który nie ma nic wspólnego z prawdziwym trybunałem, podjął decyzję i puścił informacje w świat że konstytucja polska jest ponad prawem unijnym. Kiedy w 2004 roku wstępowaliśmy do UE zobowiązaliśmy się przestrzegać zarówno naszej konstytucji, jak i prawa unijnego. Dziś starają się nam wmówić że jest jakaś kolizja pomiędzy tymi dwoma sprawami. Żadnej kolizji nie ma!

Po wystąpieniach posła i burmistrza zebrani na manifestacji wysłuchali telewizyjnego przemówienia (przed ratuszem zainstalowano telebim) Donalda Tuska, który zwracał się do zebranych na Placu Zamkowym w Warszawie.

Szczecinecka manifestacja zakończyła się wspólnym (z mieszkańcami stolicy) odśpiewaniem Hymnu Narodowego