Mieszkańcy wsparli protestujących w sejmie

Miasto z Wizją / 26.05.2018 / Komentarze
Pikieta została zorganizowana z okazji ogólnopolskiego "Dnia Supermatki"

W sobotę, 26 maja – w Dzień Matki – grupa mieszkańców Szczecinka postanowiła wyrazić swoją solidarność z matkami osób niepełnosprawnych, które nie tylko na co dzień muszą okazywać ogromna siłę i wolę walki o lepsze życie dla swoich dzieci, ale także w ostatnich tygodniach, w trakcie trwającego w sejmie protestu. Podczas pikiety mogliśmy usłyszeć o problemach, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne i dlaczego zmiany w świadczeniach są tak ważne. O tym zebranym opowiedzieli m.in. terapeuta zajęciowy Edyta Jaskulska oraz borykający się z niepełnosprawnością pan Maciej.

- Panuje zakłamanie wśród polityków PiS-u, którzy mówią, że osoba z niepełnosprawnością dostaje ok. 2,5 tys. zł na rękę. Tak nie jest. Pis łączy świadczenia osoby z niepełnosprawnością z dochodami jej rodziców i opiekunów, którzy dostają świadczenie pielęgnacyjne, ale jednocześnie nie mogąc podjąć pracy. Wiec tak naprawdę te ok. 2,5 tys. zł rozkłada się na dwie osoby. To jest niewiele, biorąc pod uwagę to, że trzeba zapłacić rachunki, coś jeść przez miesiąc, kupić leki czy zapłacić za zabiegi rehabilitacyjne – mówi Agnieszka Kopernatzka, organizatorka szczecineckich odsłon akcji z ramienia komitetu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. -  Tak samo, jak mówią, że te dodatkowe comiesięczne 500 zł dla osób niepełnosprawnych będzie kosztowało budżet 9 miliardów. To świadczenie w wysokości 500 zł miało dotyczyć ok. 280 tys. osób z niepełnosprawnością, którzy faktycznie są niezdolni do pracy. Kiedy pomnożymy te 500 zł przez ilość osób i przez 12 miesięcy to nie daje to 9 miliardów, ale niecałe 1,7 miliarda, więc tu też widać spore zakłamanie, żeby tylko wprowadzić opinię publiczną w błąd.

- Jako że dziś w Warszawie odbywa się szczyt NATO, a jednocześnie obchodzimy dziś Dzień Matki, to członkowie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet postanowili zwrócić uwagę osób biorących udział w szczycie NATO, na obecną sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce. W związku z tym, że nie każdy może jechać do Warszawy na pikietę, dlatego w innych miejscowościach zostały równorzędnie zorganizowane takie pikiety wspierające osoby protestujące w sejmie. A jako, że dziś jest Dzień Matki, chcemy jednocześnie uczcić wszystkie kobiety i podziękować za trud włożony w wychowanie zarówno zdrowych dzieci, jak i szczególnie osób z niepełnosprawnościami. Niestety dla mam protestujących w sejmie w tym roku będzie to gorzkie święto, ponieważ spędzą je na sejmowych korytarzach, są lekceważone, zostały też oddzielone od części, w której są przyjmowani goście w związku ze szczytem NATO. Dlatego tak ważne jest to wsparcie i solidaryzowanie się z osobami protestującymi.

Podczas pikiety zbierane były również laurki i pocztówki ze słowami wsparcia, które następnie przekazane zostaną uczestnikom sejmowego protestu. Dodajmy, że podczas szczecineckiej pikiety doszło również do nieprzyjemnego incydentu. Jeden z mężczyzn próbował zakłócić spotkanie, zaczepiając uczestników pikiety i obrażając jej uczestników.

Tekst, foto: Marzena Góra