Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.01.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Rok szczecineckiej Policji w newsach "Miasta z Wizją"

Napady, rozboje, włamania, kradzieże, oszustwa, narkotyki i piractwo drogowe

Czy Szczecinek jest bezpiecznym miastem? Z pewnością tak. Świadczą o tym choćby roczne zestawienia interwencji podejmowanych nie tylko przez naszych policjantów, ale również strażników miejskich.

O stwierdzenie - Szczecinek to bezpieczne miasto - można śmiało pokusić się analizując okoliczności kryminogennych zdarzeń, do jakich dochodziło nad Trzesieckiem w minionym roku. Warto w tym miejscu podkreślić, że w 2020 roku na ogół uniknęliśmy zdarzeń o ciężkim charakterze gatunkowym. Jednak do kilku doszło, jak choćby morderstwo w Starym Chwalimiu (koniec listopada), napady i rozboje czy przestępstwa narkotykowe.

Szczecinek jest miastem monitorowanym. Kamery "podglądają" głównie miejsca, w których "coś się dzieje". Nie trzeba być fachowcem od bezpieczeństwa, by pokusić się o stwierdzenie, że system monitoringu miejskiego działa bez zarzutu i ma znaczący wpływ na stan bezpieczeństwa w mieście.

W tym roku przybędą nam kolejne kamery. Miasto zaplanowało rozbudowę systemu. O takie działanie wnioskowali zarówno mieszkańcy jak i policjanci oraz strażnicy miejscy. Łobuzom i wandalom będzie trudniej.

O wydarzeniach policyjnych piszemy w cotygodniowych raportach. Ciekawsze zdarzenia publikujemy też w osobnych artykułach. Wróćmy, zatem do policyjnych wydarzeń zaistniałych w minionym roku.

https://www.miastozwizja.pl/rok-szczecineckiej-policji-w-newsach-miasta-...

Top 10 wydarzeń kulturalnych 2020 roku

Co się działo w tym czasie w Szczecinku?

https://www.miastozwizja.pl/top-10-wydarzen-kulturalnych-2020-roku

Co w minionym roku widziały kamery monitoringu?

Scenerię do filmu stanowiły ulice Szczecinka, a w rolę aktorów wcielili się sami mieszkańcy

Kamery miejskiego monitoringu widzą znacznie więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Na co dzień nie zwracamy na nie zbytniej uwagi, jednak warto pamiętać, że czujne oko zawsze ma na nas baczenie. To właśnie dzięki nim nie raz już funkcjonariuszom szczecineckiej Straży Miejskiej oraz policji udało się nie tylko namierzyć, ale i schwytać „rzezimieszków” niszczących miejskie lub prywatne mienie, wszczynających burdy czy zaczepiających innych przechodniów.

Zapraszamy naszych Czytelników do obejrzenia filmowego podsumowania 2020 roku. Tu w roli aktorów „wystąpili” sami mieszkańcy naszego miasta.

https://www.miastozwizja.pl/co-w-minionym-roku-widzialy-kamery-monitoringu

Pierwsze szczepienia w Szczecinku

Na "pierwszy ogień" poszli pracownicy służby zdrowia

W poniedziałek 4 stycznia) w Szczecinku ruszyły szczepienia na koronawirusa. Pierwszymi zaszczepionymi jest personel szczecineckiego szpitala.

Akcja szczepionkowa ruszyła kilka minut po godzinie 12 w obiektach, w których jeszcze do niedawna funkcjonował Zakład Obsługi Nieruchomości Powiatu Szczecineckiego (od sierpnia znajdować się tu będzie Centrum zdrowia Psychicznego - obiekt przy ul. Kościuszki, byłe Liceum Medyczne).

Szczepionki, które dotarły do szpitala zostały wyjęte z tzw. cyklu mroźnego, co oznacza, że muszą zostać wykorzystane do końca tygodnia. Jak poinformowała prezes lecznicy Anna Złotowska, zamówiono 150 dawek, ale ze względu na zmianę frakcji, z jednej fiolki będzie wykonywanych 6 szczepień, co w ogólnym rozrachunku da 180 dawek. Tylko dziś zostanie wykonanych 30 szczepień. Ogólnie zaszczepionych zostanie ok. 1000 osób, w tym personel medyczny, ale również personel pomocniczy i pracownicy administracji.

Przed szczepieniem pacjent wypełnia ankietę, która daje lekarzowi wstępną wiedzę na temat jego stanu zdrowia. Następnie podpisuje oświadczenie i przechodzi badanie lekarskie. Po szczepieniu pacjent kierowany jest do pokoju obserwacji, gdzie pod okiem ratownika medycznego przebywa ok. 15 minut.

https://www.miastozwizja.pl/pierwsze-szczepienia-w-szczecinku

Gdzie się zaszczepimy na koronawirusa?

Szczepienia m.in. w Przychodni Wojskowej i Podimedzie

https://www.miastozwizja.pl/gdzie-sie-zaszczepimy-na-koronawirusa

Pływające fontanny na jeziorze Trzesiecko

Przyszła pora na realizację pomysłu mieszkańców Szczecinka

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, mieszkańcy Szczecinka głosując na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2020, zdecydowali, że jednym z realizowanych zadań będzie projekt pn. "Pływające fontanny z iluminacją świetlną na jeziorze Trzesiecko". Fontannowy projekt otrzymał 1402 głosy i zajął trzecie miejsce. Teraz przyszła pora na jego realizację.

Szacuje się, że budowa pływających i podświetlonych fontann kosztować będzie 184,5 tys. zł.

https://www.miastozwizja.pl/plywajace-fontanny-na-jeziorze-trzesiecko

Nie oglądasz TVP Info? Nie szkodzi, i tak zapłacisz

W morzu noworocznych podwyżek o swoje interesy zadbała też Telewizja Polska. W 2021 roku wzrósł abonament RTV. Wynosi on miesięcznie - za używanie odbiornika radiofonicznego 7,50 zł (wzrost o 50 groszy), a za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego - 24,50 zł (wzrost o 1,80 zł).
"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) uprzejmie przypomina o obowiązku wnoszenia opłaty abonamentowej przez użytkowników odbiorników RTV, do 25 dnia każdego miesiąca, za który opłata jest należna" - napisano na stronie KRRiT.

Przypomniano zarazem, że w 2021 r. przy wnoszeniu opłat abonamentowych z góry, za okres dłuższy niż jeden miesiąc, można skorzystać ze zniżki - 3 proc. przy opłacie za dwa miesiące z góry, 4 proc. przy opłacie za trzy miesiące z góry, 5 proc. przy opłacie za sześć miesięcy z góry, 10 proc. przy opłacie za rok kalendarzowy z góry.

https://www.miastozwizja.pl/nie-ogladasz-tvp-info-nie-szkodzi-i-tak-zapl...

Wszystkie idziemy na pocztę

Trwa kolejna akcja protestacyjna przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego

https://www.miastozwizja.pl/wszystkie-idziemy-na-poczte

Szykuje się sporo zmian w przepisach drogowych

Przejścia dla pieszych pod szczególnym nadzorem. E-hulajnogi zjadą z chodników

Kierowców w 2021 roku czeka sporo zmian. Mają się zmienić zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, kierowcy dostaną kary za jazdę na zderzaku, a e-hulajnogi zjadą z chodników. Znowelizowane przepisy wejdą w życie już niebawem.

Szczegóły? Obowiązkiem kierowcy będzie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim.

Nowe przepisy na przejściach to nie tylko sprawa pierwszeństwa. Pieszy na zebrze nie będzie mógł korzystać z telefonu, smartfona czy innych podobnych urządzeń – zarówno w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko, jak i podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Ma to skłonić pieszych do uważniejszego obserwowania ruchu i skoncentrowania się na drodze.

Rząd ujednolici też ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Bez względu na porę dnia czy nocy będzie to 50 km/h. Dziś w godzinach nocnych po tym terenie można jechać szybciej – do 60 km/h.

Niebawem w życie ma wejść jeszcze jeden przepis: koniec z jazdą „na zderzaku” na drogach szybkiego ruchu. Proponuje się, aby na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę wartości aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m, itd.

Nowe przepisy mają też sprawić, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych zjadą z chodników. Z nich mają korzystać piesi, a rowerzyści z dróg dla rowerów (gdy jej nie ma, cykliści mogą korzystać z jezdni lub chodnika w zależności od sytuacji). Osoby korzystające z urządzeń transportu osobistego (jak e-hulajnogi) będą z kolei zmuszone dzielić jezdnię ze skuterami, motocyklami, samochodami i innymi pojazdami mechanicznymi.

https://www.miastozwizja.pl/szykuje-sie-sporo-zmian-w-przepisach-drogowych

Wirtualne zwiedzanie szczecineckiego muzeum

O znajdujących się tu eksponatach opowiada dyrektor placówki Ireneusz Markanicz

https://www.miastozwizja.pl/wirtualne-zwiedzanie-szczecineckego-muzeum

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta

Zmiany w budżecie, nowe zadania inwestycyjne. Będą podświetlane fontanny na jeziorze Trzesiecko

W piątek, 8 stycznia) na nadzwyczajnej sesji zebrała się Rada Miasta. Po rozpoczęciu obrad radni uczcili minuta ciszy pamięć zmarłego byłego Przewodniczącego Rady Miasta (w latach 1999-2006 ) Jerzego Musiała.

W dalszej części obrad radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie miasta oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2021-2030.

W następstwie zmian do budżetu wprowadzono nowe zadania inwestycyjne: "Budowa infrastruktury drogowej na osiedlu Marcelin - etap I”, „Budowa odcinka ulicy Skowronkowej i ulicy Sójczej”, oraz „Pływające fontanny z iluminacją świetlną na jeziorze Trzesiecko”.

Przeciwny realizacji tej inwestycji był radny Porozumienia Samorządowego Wiesław Suchowiejko. Zaapelował by w trudnym czasie pandemii odsunąć w czasie budowę fontanny. Jego wątpliwości podzieliła też radna Małgorzata Kubiak-Horniatko. Z pomysłami radnych polemizował burmistrz Daniel Rak, który podkreślił, że miasto musi być konsekwentne w realizacji pomysłów mieszkańców Szczecinka.

Za realizacją inwestycji opowiedziała się natomiast wiceprzewodnicząca Rady Miasta Joanna Pawłowicz podkreślając, że radni ugrupowania Razem dla Szczecinka zagłosują "za".

Za odrzuceniem poprawki zgłoszonej przez radnego Wiesława Suchowiejko głosowało 15 radnych (obecnych na sesji - 20). Z kolei za przyjęciem całości uchwały dot. zmian w tegorocznym budżecie miasta opowiedziało się 16 radnych, 4 wstrzymało się od głosu.

Rada urealniła też wydatki na następujące zadania inwestycyjne:  „Budowa ul. B. Prusa w Szczecinku”, „Budowa drogi ulicy Cichej wraz z przebudową skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 172”, „Budowa odcinka ulicy Letniskowej na osiedlu Trzesieka”, oraz „Nowa droga łącząca Kołobrzeską z Polną”.

https://www.miastozwizja.pl/nadzwyczajna-sesja-rady-miasta

Dostaniesz mandat, musisz go przyjąć

Ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu. Projekt zmian w kodeksie wpłynął do Sejmu

Poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia autorstwa PiS zawiera propozycję rezygnacji z odmowy przyjęcia mandatu karnego na rzecz możliwości zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Projekt zamieszczony został w piątek na stronach Sejmu.

https://www.miastozwizja.pl/dostaniesz-mandat-musisz-go-przyjac

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra