Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.01.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Szczepić się, czy nie szczepić, oto jest pytanie

Felieton Posła na Sejm RP Jerzego Hardie-Douglasa

Kilka dni temu zaszczepiłem się pierwszą dawką szczepionki przeciw Covid 19. Chciałoby się powiedzieć - Bóg mi świadkiem (wiem, że w moich agnostycznych ustach brzmi to słabo), że nie starałem się przyśpieszyć szczepienia. Mogłem zaszczepić się parę dni wcześniej z grupą parlamentarzystów - lekarzy, ale nie byłem zainteresowany. Czekałem na swoją kolej zgodnie z algorytmem przyjętym przez rząd.

Tzw. walka z pandemią w Polsce to jedno wielkie nieporozumienie. Dziesiątki błędów i większe zwracanie uwag na tzw. PR (piar – czytaj propagandę sukcesu), niż logiczne, merytorycznie słuszne decyzje. Całkowita kompromitacja człowieka o „zmęczonych oczach”, okrzykniętego przedwcześnie przez PiS ministrem tysiąclecia. Człowieka, który wcześniej czy później zostanie rozliczony za swoje machlojki. Maseczki od instruktora nart, respiratory od handlarza bronią, kolejny sprzęt od sprzedawcy oscypków. Witany uroczyście przez premiera i ministrów na lotnisku największy na świecie samolot, przywożący do Polski niezdatny do użytku sprzęt. Zgroza. A potem kolejny minister mówiący jak fantom, jednostajnym głosem pozbawionym jakichkolwiek emocji i udający fachowca, rekomendujący premierowi coraz to nowe, czasami sprzeczne ze sobą rozwiązania. I w końcu premier ogłaszający kilka razy publicznie spektakularny sukces, pokonanie wirusa, by parę dni później odszczekiwać to i mówić o niespotykanym zagrożeniu. Można machnąć się raz, ale kilka razy?

Szczepionek brakuje. Jest ich zbyt mało, ale nawet ta mała ilość zalega w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych. Jeśli nie będzie dodatkowych dostaw, nie uda się zaszczepić 60% populacji nawet do końca lata. Ba. Pewno i do końca roku. Unia kupuje szczepionki dla wszystkich państw członkowskich. Jednak część państw negocjuje bezpośrednio z producentami dodatkowe zakupy. Podobno wg ministra Dworczyka, jesteśmy w tej grupie. Czyżby? Zresztą nie mamy, czym się martwić. Przecież prezydent Duda na kilka dni przed wyborami, po powrocie z Waszyngtonu, ogłosił, że ma zapewnienie od swojego przyjaciela prezydenta Trumpa, że Polska jako pierwszy kraj na świecie otrzyma od Amerykanów dodatkowe szczepionki. Hurrrraaa!!! Ups… Tylko gdzie te szczepionki panie Prezydencie? Chyba prezydent Trump już nie zdąży ich podesłać. A może, tak mi jakoś przyszło do głowy, nigdy nie miał takiego zamiaru, a Pan to chlapnął, bo za wszelką cenę chciał wygrać wybory?

Kochani. Szczepcie się. Szczepienie jest całkowicie bezpieczne i ochroni was i waszych bliskich przed Covid 19. Spowoduje, że za kilka miesięcy będziemy wspominać epidemię jak zły sen. Sen, po którym obudzimy się w innej, wracającej do stanu sprzed epidemii rzeczywistości. Będziemy cieszyć się latem. Pojedziemy na letnie wakacje. Ja już po pierwszym szczepieniu. Nie bolało. Z całego serca zachęcam.

Jerzy Hardie-Douglas

https://www.miastozwizja.pl/szczepic-sie-czy-nie-szczepic-oto-jest-pytanie

Rusza realizacja zwycięskich projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy wytypowali sześć inicjatyw, które zostaną sfinalizowane w tym roku

https://www.miastozwizja.pl/rusza-realizacja-zwycieskich-projektow-w-ram...

11 lat temu bunkier trafił do pasjonatów wojskowości

Dziś mieści się w nim siedziba Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza

W 2010 roku za sprawą Rady Miasta bunkier przy ul. Kościuszki trafił pod opiekę (dzierżawa) Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Jazdy Terenowej „ JAZDA 4x4” z siedzibą w Szwecji koło Wałcza. Dziś odrestaurowana pamiątka po umocnieniach Wału Pomorskiego (Pommernstellung) stanowi wielką atrakcję turystycznego Szczecinka i jest tłumnie odwiedzana przez pasjonatów wojskowości z całej Polski (i nie tylko). Jest też siedzibą Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza.

11 lat temu wojenna ruina i przyległy teren były właściwie wysypiskiem śmieci. Ale nie tylko. Po wojnie przez kilkadziesiąt lat na przyległym terenie urządzono kopalnię żwiru i piasku. Z czasem wokół powstała olbrzymia niecka a sam bunkier od poziomu fundamentów znalazł się na wierzchu terenu. 

Dzięki staraniom członków stowarzyszenia z roku na rok przy bunkrze "coś się działo". Ogrom pracy włożony społecznie przez pasjonatów militariów możemy podziwiać dziś w pełnej krasie.

Co zrobiono? Przede wszystkim odtworzono wygląd płyt i kopuły pancernej, system ogrzewania, wentylacji oraz rur głosowych, naprawiono zewnętrzne ściany bunkra, wstawiono kopię drzwi wewnętrznych, podłączono prąd, a także odtworzono wyposażenie pomieszczeń, w którym zgromadzono moc pamiątek po działaniach wojennych w latach 1939-1945.

https://www.miastozwizja.pl/11-lat-temu-bunkier-trafil-do-pasjonatow-woj...

Internetowe licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Każdy może także dorzucić swój grosz do wirtualnej skarbonki

Każdego roku podczas kolejnych edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach wielu miast można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy włączyli się w tę akcję, zbierając datki do puszek i wręczając w zamian za ofiarowaną pomoc symboliczne naklejki w kształcie serca. Do tej inicjatywy każdorazowy włączają się także mieszkańcy Szczecinka.

Nie inaczej będzie również i tym razem, podczas 29 kwesty, która odbędzie się 31 stycznia. Wówczas Wielka Orkiestra zagra pod hasłem: "Gramy z głową! Zbieramy dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy".

Jednak zbliżający się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zdecydowanie będzie różnił się od tych z lat poprzednich. To za sprawą trwającego stanu zagrożenia epidemiologicznego. Aby uniknąć narażania mieszkańców na potencjalne ryzyko zarażenia organizatorzy postanowili w tym roku zrezygnować z tradycyjnej imprezy w kinie. Nie oznacza to jednak, że licytacje się nie odbędą. Wręcz przeciwnie. Jednak charytatywne aukcje tym razem będą odbywały się online, a każda osoba zainteresowana zakupem danego przedmiotu i wsparcia Wielkiej Orkiestry będzie mogła wziąć w nich udział siedząc w swoim domu.

Oficjalny profil Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już wystartował na portalu Allegro Oznacza to, że każdy, kto chciałby wesprzeć tegoroczną zbiórkę, może to zrobić bez wychodzenia z domu. Wszystkie bieżące aukcje możemy znaleźć TUTAJ. Wystarczy tylko zalogować się na swoje konto w serwisie Allegro, znaleźć interesująca nas aukcję i wziąć udział w licytacji.

Ponadto każdy może także dorzucić swoją cegiełkę do tegorocznej „wirtualnej skarbonki”. Można to zrobić TUTAJ

https://www.miastozwizja.pl/internetowe-licytacje-wielkiej-orkiestry-swi...

Artyści akustycznie dla mieszkańców Szczecinka

SAPiK wraz ze szczecineckimi muzykami przygotował dla nas kolejną niespodziankę

W związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemiologicznego życie towarzyskie i kulturalne właściwie całkowicie zamarło na wiele długich tygodni. Podczas tegorocznych wakacji co prawda mieliśmy okazję wybrać się na kilka koncertów organizowanych w naszym mieście. Jednak teraz, w związku z drugą falą pandemii, wciąż jeszcze przyjdzie nam trochę poczekać na moment, w którym będziemy mogli powrócić do normalności i m.in. brać udział w rozmaitych koncertach i innych wydarzeniach.

Wielu artystów i instytucji zajmujących szeroko rozumianą kulturą kolejny raz przeniosło chwilowo swoją działalność do sieci. To właśnie w internecie dzielą się oni z odbiorcami efektami swojej pracy. Online organizowane są także różnego rodzaju przedsięwzięcia. Rządowe obostrzenia nie ominęły także Szczecinka. Kilka cyklicznych imprez, które co roku odbywały się wiosną oraz wczesnym latem musiało zostać odwołanych. Wiadomo także, że również te zaplanowane na jesień wydarzenia nie mogą się odbyć.

Jednak aby nieco uprzyjemnić nam ten czas i w dalszym ciągu zapewnić dostęp do twórczości lokalnych artystów Samorządowa Agencja Promocji i Kultury przygotowała dla mieszkańców kolejną  muzyczną niespodziankę. To następny z serii koncertów "unplugged" - czyli w formie akustycznej, w trakcie których zagrają dla nas właśnie szczecineccy artyści.

Tym razem dla mieszkańców wystąpiła grup artystów - Ewa Budnicka (wokal), Michalina Ruckemann-Hepner (wokal), Maja Wysoczańska (wokal), Anna Mendonca (piano), Adam Szmurło (saksofon), Sebastian Wojgienica (gitara), Łukasz Szczerbiński (bas) oraz Tomasz Hepner (instrumenty perkusyjne). /zr/

https://www.miastozwizja.pl/artysci-akustycznie-dla-mieszkancow-szczecinka

https://www.youtube.com/watch?v=FT8YyylxSWo&feature=emb_logo

Szczecineccy seniorzy z myślą o innych

Warsztaty w Kronospanie

Niewielka grupa Pań kończy właśnie semestr kreatywnej przygody z zajęciami w ramach Akademii Recyklingu, które organizowane były przez Kronospan dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Z zapałem i determinacją Panie tworzyły piękne przedmioty, które jako drobne gesty trafiały głównie do najmłodszych potrzebujących odrobiny radości.

Raz w tygodniu ze względu na obostrzenia i reżim sanitarny mała grupa seniorek spotykała się na terenie Kronospan Design Center podczas kreatywnych warsztatów z wykorzystaniem recyklingu. Obecna sytuacja jeszcze bardziej mobilizowała je do działania. Wiedziały, że te spotkania to wyjątkowa okazja do przekazania pozytywnych emocji, których same doświadczały mogąc twórczo spędzić czas.

Zajęcia trwały od początku roku akademickiego i w tym czasie Panie zdążyły zrobić nie tylko piękne przedmioty, ale i rozdać wiele radości swoim bliskim i innym, którzy potrzebują troszkę uśmiechu. Zaczęły od wykonania obrazów z chrobotka – skandynawskiego porostu, który pomógł stworzyć prace o tematyce japońskiego ogrodu, cyklu zmian w naturze i babiego lata. To wszystko z wykorzystaniem darów lasu – szyszek, żołędzi, gałęzi i kamyczków.

https://www.miastozwizja.pl/szczecineccy-seniorzy-z-mysla-o-innych

Szczecinek dołącza do akcji wspierania Fabiana

Swoją cegiełkę można dołożyć osobiście w jednym z pięciu punktów na terenie naszego miasta

Niespełna dwa tygodnie temu pisaliśmy o małym Fabianie oraz o walce jego rodziców z czasem o życie chłopca. - Nad Fabiankiem ciążą dwa wyroki. Jest zakwalifikowany do przeszczepu wątroby, która z dnia na dzień coraz gorzej pracuje. Niestety, by przejść operację, konieczne jest najpierw zoperowanie serca. A w Polsce nikt się tego nie podejmie – mówią rodzice chłopca. - Jedyny ratunek czeka w szpitalu w Stanach Zjednoczonych, w miejscu, gdzie ratują dzieci takie jak Fabian. Czekamy na kosztorys, jednak musimy działać już teraz. Cena za życie naszego dziecka wyniesie nawet kilka milionów złotych. Walczymy o cud.

2 letni Fabian choruje na zespół Alagille’a, ma wrodzone wodonercze lewostronne oraz wadę serca- Tetralogię Fallota. Wymaga przeszczepu wątroby. Jednak aby do tego doszło, w pierwszej kolejności należy zoperować jego słabe serce. To bardzo skomplikowana operacja. Jedynie jeden szpital na świecie podjął się tego arcytrudnego zadania. Mały Fabian będzie operowany w amerykańskim Stanford. Akcja zbiórki ma już zasięg ogólnopolski. W jej działania włączyło się już dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce. Na koncie fundacji widnieje obecnie ponad 4 mln złotych. Szacuje się jednak, że koszt operacji serca Fabiana wyniesie blisko 10 mln. W najbliższych dniach będzie znany dokładny kosztorys.

Liczba osób zaangażowanych w pomoc rośnie z dnia na dzień. Przybywa osób, firm i organizacji, które włączają się w akcje pomocy ciężko choremu Fabianowi. W ostatnich dniach w akcję pomocy choremu dziecku ochoczo włączyli się również szczecineccy przedsiębiorcy. 

Puszki, do których będzie można wrzucać pieniądze na wsparcie Fabiana pojawią się  w kilku punktach handlowych, gastronomicznych i kosmetycznych na terenie naszego miasta. Akcja organizowana jest przez Fundację Aktywni My i koordynowana lokalnie przez szczecineckich wolontariuszy.

Wsparcia można zatem udzielać jak to tej pory wysyłając pieniądze przez:

https://www.siepomaga.pl/fabian
https://www.facebook.com/Fabiankowa-Pomoc-170070520601803/
https://www.facebook.com/FundacjaAktywniMy/

lub osobiście, w jednym z pięciu punktów na terenie Szczecinka:
1. Sklep spożywczy „U Tegesa”, ul. Polna 104 E
2. Zakład fryzjerski „Cocolook” , ul. Bartoszewskiego 33
3. „Kuchnia Express”, ul. Wyszyńskiego 36
4. „Eko Rybka”, ul. Wyszyńskiego 73
5. Studio urody „Miracle” Paulina Wajda, ul. Kaszubska 25

Poniżej podajemy 3 nr subkont dla Fabianka dla wpłat w zł,  euro i funtach, które zostały założone przy koncie fundacji. Wiele osób pytało o możliwość wpłaty z zagranicy i czy jest możliwość wpłaty na inne konto niż siepomaga. Tak więc już jest. Subkonto, jak sama nazwa wskazuje, jest kontem dla indywidualnego podopiecznego. Poniższe konta są tylko przypisane dla Fabianka, rodzice mają wgląd do stanu konta cały czas, natomiast Fundacja Aktywni My będzie je udostępniać raz w tygodniu na swoim FB profilu, ze względu na dłuższy czas księgowania przelewów zagranicznych. Należy jednak pamiętać aby  w tytule wpłaty wpisać Fabian Pogorzelec.
Konto do wpłat w zł BNP Paribas 27 1600 1462 1083 6488 9000 0002
Konto do wpłat w Euro BNP Paribas 52 1750 0012 0000 0000 3230 1525
Konto do wpłat w GBP BNP Paribas 55 1750 0012 0000 0000 3230 1568

Jeśli pojawią się kolejni chętni do miejscowej zbiórki pieniędzy na terenie Miasta, prosimy o kontakt w tej sprawie z  Fundacją Aktywni My https://www.facebook.com/FundacjaAktywniMy/

https://www.miastozwizja.pl/szczecinek-dolacza-do-akcji-wspierania-fabiana

W srogi mróz pszenica i extra ziemniaczany obiad

Wodne ptactwo zimuje na Trzesiecku i lubi dobrze zjeść. Akcja dokarmiania może ruszyć lada dzień

Ulubionym zajęciem mieszkańców Szczecinka jest dokarmianie wodnego ptactwa bytującego na jeziorze Trzesiecko. Ludzie chętnie dzielą się swoimi kuchennymi dobrami z łabędziami i dzikimi kaczkami, szczególnie w okresie zimowym.

To, że w tym trudnym dla nich okresie ptaki potrzebują wsparcia jest sprawa oczywistą.  Nic zatem dziwnego, że ratusz dba o swoich skrzydlatych podopiecznych.

- Obserwujemy sytuację, gdy tylko spadki temperatur będą znaczne, prowadzić będziemy akcję dokarmiania naszego ptactwa - ujawnia w rozmowie z "Miastem z Wizją" Andrzej Wasąg, szef Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

- Ptaki dostaną pierwszy posiłek w najbliższy poniedziałek, gdy synoptycy prognozują nawet kilkunastostopniowe mrozy. Jesteśmy przygotowani, mamy zgromadzoną pszenicę i ziemniaki. Na uruchomienie akcji potrzeba nam kilku godzin.

Gdy Urząd Miasta razem z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej podejmą decyzję o dokarmianiu dzikiego ptactwa, do karmników nad jeziorem trafi codziennie 40-60 kg pszenicy. Przy skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych (duże spadki temperatur) karma będzie podawana ptactwu w jeszcze większych ilościach.

- Wówczas ptaki dostaną też ekstra obiad w postaci gotowanych ziemniaków - dodaje A. Wasąg.

W Szczecinku od wielu lat mamy odwieczny szkopuł - zadawać karmę ptactwu wodnemu czy nie? Ornitolodzy przestrzegają, by tego unikać! Przekonują, że takie działanie zamiast pomagać, szkodzi.

Jednak mieszkańcy mają zgoła odmienne zdanie na ten temat - do jeziora wrzucają pieczywo, kaszę, płatki owsiane, a nawet ziemniaki. Wszystko po to, by nasi skrzydlaci ulubieńcy nie byli głodni.

Ornitolodzy apelują, by dzikiemu ptactwu wodnemu nie podawać pieczywa i domowych wypieków. Powód? Ono zawiera, min. drożdże, sól, cukier i inne szkodliwe dla zdrowia ptactwa substancje. Ponadto podczas karmienia z tzw. ręki ptaki gromadzą się w dużych grupach. Sprzyja to przenoszeniu się różnego rodzaju chorób.

Co w takim razie zadawać kaczkom i łabędziom? Warzywa, nasiona roślin oleistych, np. słonecznik. Ptaki wodne potrzebują, bowiem dużo tłuszczu, m.in. po to by zabezpieczać swoje upierzenie.

https://www.miastozwizja.pl/w-srogi-mroz-pszenica-i-extra-ziemniaczany-o...

Nasi burmistrzowie w roli wolontariuszy WOŚP

Daniel Rak i Maciej Makselon dołączą w tym roku do kwestujących na ulicach Szczecinka

Każdego roku podczas kolejnych edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach wielu miast można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy włączyli się w tę akcję, zbierając datki do puszek i wręczając w zamian za ofiarowaną pomoc symboliczne naklejki w kształcie serca. Do tej inicjatywy każdorazowy włączają się także mieszkańcy Szczecinka.

Nie inaczej będzie również i tym razem, podczas 29 kwesty, która odbędzie się 31 stycznia. Wówczas Wielka Orkiestra zagra pod hasłem: "Gramy z głową! Zbieramy dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy".

Jednak zbliżający się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zdecydowanie będzie różnił się od tych z lat poprzednich. To za sprawą trwającego stanu zagrożenia epidemiologicznego. Aby uniknąć narażania mieszkańców na potencjalne ryzyko zarażenia organizatorzy postanowili w tym roku zrezygnować z tradycyjnej imprezy w kinie.

Tego dnia na ulicach będziemy mogli wciąż spotkać wolontariuszy i przekazać swój grosz do puszek. W tym roku na ulicach Szczecinka kwestować będzie pięćdziesiąt osób. Tym razem towarzyszyć im będą wyjątkowi pomocnicy.

31 stycznia w rolę wolontariuszy postanowili wcielić się także nasi burmistrzowie. Burmistrz Daniel Rak oraz wiceburmistrz Maciej Makselon dołączą do kwestujących. Będzie można ich spotkać m.in. w centrum miasta.

Przypomnijmy jednocześnie, że już teraz każdy z nas może przekazać swój datek do szczecineckiej wirtualnej skarbonki WOŚP. Można to zrobić TUTAJ. /zr/

https://www.miastozwizja.pl/nasi-burmistrzowie-w-roli-wolontariuszy-wosp

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra