Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.04.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Rybacy zapraszają wędkarzy

Na ryby na 34 jeziora i na rzekę Gwdę. Łowisko specjalne Wielimie - od czerwca

Dobiegł końca wędkarski sezon zimowy na wodach administrowanych przez szczecinecką Spółkę Rybacką. Od czwartku 1 kwietnia rybacy zapraszają wędkarzy do letniego wędkowania. Znamy już szczegóły dotyczące udostępnionych jezior i cen za przyjemność "moczenia kija". Warto dodać, że letni sezon na rybackich akwenach zakończy się 30 listopada.

Rybacy podzielili zezwolenia za wędkowanie na cztery pakiety: połów na dwie wędki z brzegu lub spinning, połów ryb z łodzi (sezon od 1 maja br.), połów ryb z łodzi (sezon od 1 czerwca) oraz połów ryb w nocy (z brzegu).

Do dyspozycji wędkarzy oddano 34 jeziora, łowisko specjalne na jeziorze Wielimie (nie wolno tam poławiać w marcu, kwietniu i maju - o zasadach połowów napiszemy w późniejszym terminie) oraz obwód rybacki nr 2 na rzece Gwda.

Ryby u rybaków będzie można łowić m.in. na jeziorach: Białe, Bielsko, Cieszęcino, Dołgie, Drzonowskie, Jamen, Kniewo, Przełęg, Rybno, Spore, Trzebiechowo i Wielatowo.

Rzecz jasna, by zapolować na rybę na rybackich łowiskach musimy posiadać kartę wędkarską oraz uiszczoną stosowną opłatę. Jej wysokość zależy od ilości wybranych przez wędkarza łowisk, okresu prowadzenia połowów oraz ich metody. Np. opłata zezwalająca na połów ryb na wszystkich wodach administrowanych przez szczecineckie Przedsiębiorstwo Rybackie (metoda: dwie wędki z brzegu) kosztuje za cały sezon 180 zł. To o 5 zł więcej, niż w ubiegłorocznym sezonie.

Wędkarz może też wykupić zezwolenie: 1, 3, 7 oraz 14 dniowe, a także wybrać sobie do wędkowania 3 jeziora. Wówczas całosezonowa opłata wyniesie 150 zł (o 10 zł drożej niż w roku ubiegłym). Na rybackich jeziorach wolno łowić od wschodu do zachodu słońca - zgodnie z kalendarzem.

Rybacy zezwalają na korzystanie ze swoich łowisk również w porze nocnej (nie wolno łowić z łodzi!). Do dyspozycji wędkarzy oddano w tym przypadku 34 jeziora plus wspomniany obwód rybacki na rzece Gwdzie.

Nocne połowy kosztują: 60 zł na trzech jeziorach lub 80 zł na wszystkich udostępnionych do połowów nocną porą. Nocą wolno łowić wyłącznie z brzegu. Połów z łodzi jest zabroniony.

Wędkarze będą mogli poławiać również z łodzi. Połowy mogą być prowadzone na wszystkich dopuszczonych do uprawiania sportu wędkarskiego akwenach, oprócz jezior: Jeleń, Płociczno, Smodowo i Spore Małe. Na rzece Gwdzie połowy dozwolone są tylko z brzegu. Opłata za sezon na wszystkich łowiskach to 320 zł (trzy jeziora - 260 zł). Opłaty w porównaniu do ub. roku są droższe o 5 zł. Warto dodać, że wyższa opłata wniesiona przez wędkarza zastępuje niższą.

Rybacy zdecydowali się też utrzymać ulgi w opłatach za wędkowanie dla emerytów i rencistów (warunek: dochód netto do 1500 zł) oraz dla studentów i uczącej się młodzieży do 25 roku życia. Zniżka przysługuje na połowy przy pomocy dwóch wędek zwykłych z brzegu lub spinningu z brzegu tylko na jednym jeziorze i wynosi połowę opłaty podstawowej dla wybranego jeziora.  

Oczywiście, na wodach rybackich obowiązują wymiary, limity i okresy ochronne ryb. Jednak w kilku wypadkach nie są one zbieżne z ustaleniami Polskiego Związku Wędkarskiego. Np. leszczy o wadze pow. 2 kg wolno nam złowić 3 szt. dziennie. Z kolei węgorza - 2 szt., a sandacza, lina, pstrąga potokowego, lipienia, suma i amura - 3 szt. łącznie. Połów ryb nieobjętych limitem nie może przekroczyć 4 kg dziennie. Warto o tym wiedzieć wybierając się na zasiadkę na rybackie łowiska. 

https://www.miastozwizja.pl/rybacy-zapraszaja-wedkarzy-4

Kiermasz Świąteczny zaprosił mieszkańców Szczecinka

Burmistrz Daniel Rak: Czas jest trudny, tęsknimy za normalnością

Do świąt Wielkiej Nocy zostało zaledwie kilka dni. Doskonałą okazją do złapania oddechu i odpoczynku od przygotowań, a także poczucie w pełni ducha nadchodzących świąt, będzie organizowany po raz pierwszy w takiej formule w naszym mieście kiermasz wielkanocny. Impreza na Placu Wolności przed ratuszem właśnie ruszyła i potrwa do Wielkiej Soboty 3 kwietnia.

- W grudniu został zorganizowany świąteczny kiermasz. Wszyscy, którzy przechodzili przez plac i korzystali z oferty sprzedających widzieli, że zostały zachowane wszystkie kwestie związane z odległościami i z rozrzedzeniem tych punktów sprzedaży – mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak. - Był naprawdę bardzo pozytywny odzew. Wielu mieszkańców odwiedzało nasz plac. I stąd też taki pomysł, żeby pójść krok dalej. Skoro mamy święta Wielkiej Nocy chcielibyśmy żeby nasz reprezentacyjny plac przed ratuszem również w tym okresie tętnił życiem. Czas jest trudny, tęsknimy za normalnością.

Z powodu stale zaostrzających się rygorów sanitarnych związanych ze stanem zagrożenia pandemicznego wydarzenie przez chwilę stanęło pod znakiem zapytania.

 - Tego typu kiermasz nie różni się zbytnio od tradycyjnych targowisk, jak chociażby tego zlokalizowane przy ul. Cieślaka. A zgodnie z najnowszym rozporządzeniem nie zapadła decyzja o zamknięciu targowisk, a tym samym również kiermasz może się odbyć. Oczywiście wszystko zostanie zorganizowane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i obostrzeń. Czym świąteczny kiermasz będzie różnił się od zwykłego targowiska? Będzie się różnił tym, że tu stoiska będą rozstawione w jeszcze większej odległości niż na tradycyjnym targowisku, a tym samym kupujący będą mogli również zachować większą odległość od siebie. Także organizatorzy będą czuwali nad zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - zapewnia burmistrz.

https://www.miastozwizja.pl/w-centrum-miasta-trwa-swiateczny-kiermasz-1

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz jeszcze raz odniósł się do decyzji Rady Miasta, która zmieniła wysokość opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Zaprosił też mieszkańców Szczecinka na Kiermasz Wielkanocny. Świąteczna impreza odbywa się od środy na Placu Wolności przed ratuszem. 

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-104

https://www.youtube.com/watch?v=xQp7VGb177U&t=1s

Nasza biblioteka z certyfikatem Ferrero

Do placówki trafiły także nowe książki i wygodne pufy do czytania

Szczecineccy bibliotekarze od wielu lat przyłączają się do rozmaitych – lokalnych i ogólnopolskich – akcji mających na celu propagowanie czytelnictwa i zachęcanie wszystkich do sięgania po książki już od najmłodszych lat. Nie inaczej było również i tym razem. Szczecinecka Biblioteka Publiczna Filia dla Dzieci i Młodzieży aktywnie włączyła się w kolejne takie wydarzenie. Tym razem jednak zamiast wypożyczać dane pozycje, można było podzielić się ze słabiej wyposażonymi małymi bibliotekami częścią zbiorów z naszych domowych biblioteczek.

- O tym, jak ważna i potrzebna jest książka nikogo nie trzeba przekonywać. Większość z nas ma w domu swoją biblioteczkę, a w niej ulubione książki ulubionych autorów. Po te, których nie mamy, zaglądamy do biblioteki. Niestety nie wszystkie placówki stać na systematyczne uzupełnianie księgozbioru i zakupy. Wychodząc naprzeciw potrzebom małych bibliotek Ferrero (organizator wcześniejszych akcji czytelniczych, np. Kinder Mleczna Kanapka – Przerwa Na Wspólne Czytanie) zorganizował akcję zbierania książek dla bibliotek potrzebujących wsparcia – informują nasi bibliotekarze.

Za udział i wsparcie wspomnianej akcji Miejska Biblioteka Publiczna Filia dla Dzieci i Młodzieży im. K. Makuszyńskiego po raz kolejny została obdarowana nowymi książkami oraz wygodnymi pufami do czytania. Wszystko to właśnie w ramach ogólnopolskiej akcji realizowanej przez firmę Ferrero „Kinder Mleczna Kanapka-Przerwa na Wspólne Czytanie”.

https://www.miastozwizja.pl/nasza-biblioteka-z-certyfikatem-ferrero

Odwiedzali budowy, sprawdzali obiekty i wydawali decyzje

Pracownicy nadzoru budowlanego podsumowali miniony rok

Szczecinecki Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego rozliczył się ze swojej pracy, jaką wykonał w minionym roku. Z przedstawionego sprawozdania wynika, że specjaliści od prawa budowlanego w 2020 roku mieli pełne ręce pracy. Do ich zadań należało m.in. wydawanie pozwoleń, rozstrzyganie spraw dotyczących kontroli w budynkach, w których trwały prace remontowe, a także nakładanie kar na niesfornych inwestorów. W ciągu dwunastu miesięcy prowadzono 323 postępowania administracyjne.

Najwięcej z nich, bo 219 dotyczyło zakończenia prowadzonych praz budowlanych, które w tym czasie były prowadzone na terenie miasta i powiatu. Dla porównania rok wcześniej takich postępowań prowadzono 228. Pracownicy PINB prowadzili także 56 postępowań związanych z użytkowaniem danych obiektów, a także 13 razy interweniowali z powodu stwierdzonych samowoli budowlanych - to o 8 mniej, niż w roku 2019. Pozostałe postępowania (35) dotyczyły kwestii utrzymania stanu technicznego budynków.

W ciągu dwunastu miesięcy wydano także 129 decyzji i 82 postanowienia. Inspektorzy budowlani dokonali także 227 kontroli na terenie naszego powiatu, sprawdzając m.in. budynki mieszkalne, stacje paliw, fermy trzody chlewnej, obiekty wielkopowierzchniowe oraz obiekty wypoczynkowe.

- Na 129 wydanych decyzji i 82 wydane postanowienia przez PINB w Szczecinku, od 4 decyzji i 3 postanowień strony złożyły odwołania bądź zażalenia do organu drugiej instancji, jakim jest Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie. Na koniec 2020 r. uchylono 1 decyzję i 1 postanowienie – czytamy w rocznym sprawozdaniu.

- W 2020 roku na działania Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego złożono 2 skargi do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Organ drugiej instancji uznał 1 skargę jako bezzasadną oraz 1 jako zasadną.

W 2020 roku na terenie powiatu rozpoczęto także 523 różnego rodzaju robót budowlanych (w roku 2019 było ich 481, w 2018 - 385, w 2017 r. było ich 455, a w 2016 r. - 405). Jednak nie we wszystkich przypadkach właściciele nieruchomości wywiązali się rzetelnie ze swoich obowiązków. Nie obyło się bez mandatów. Od początku stycznia do końca grudnia 2020 r. nałożono kary na 27 osób na łączną kwotę 4 000 zł.

https://www.miastozwizja.pl/odwiedzali-budowy-sprawdzali-obiekty-i-wydaw...

Toalety do budowy, fontanny czekają

Miasto zdecydowało o losach dwóch inwestycji

Kilkanaście dni temu pisaliśmy o postępowaniach przetargowych ogłoszonych przez miasto. Dotyczyły one dwóch inwestycji - budowy toalet w Parku Miejskim i pływających fontann na jezierze Trzesiecko.

Pierwsza z nich to spełnienie licznych postulatów mieszkańców Szczecinka. Druga zaś, to realizacja zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego 2020.

Wiadomo już, ze fontann na razie nie będzie. Powód? Zbyt wysoka cena inwestycji zaproponowana przez jedynego oferenta. Przetarg zostanie powtórzony.

Jeżeli chodzi o budowę toalet w Parku Miejskim, inwestycja będzie realizowana. Ratusz wybrał ofertę firmy Hamster Polska z Rybnika. Kontenerowe toalety staną w Parku Miejskim jeszcze przed rozpoczęciem sezonu 2021.

https://www.miastozwizja.pl/toalety-do-budowy-fontanny-czekaja

Rusza sezon rowerowy nad Trzesieckiem

W podróż miejskim jednośladem wybierzemy się w kwietniu

Kilka tygodni temu rozpoczęły się intensywne przygotowania do tegorocznego sezonu rowerowego w naszym mieście. Trwają także prace związane z ponownym montażem elementów stacji obsługującej elektroniczny system wypożyczeni przez pracowników Komunikacji Miejskiej. Podzespoły odpowiedzialne za działanie elektronicznych paneli na zimę zostały zdemontowane, aby zapobiec ich uszkodzeniu w wyniku chociażby m.in. ewentualnych niskich temperatur. Na pojawienie się rowerów musimy jeszcze dosłownie chwilę poczekać.

Początkowo planowano, że tegoroczny sezon ruszy wraz z początkiem marca - tak, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Jeśli tylko warunki by sprzyjały rowerowym przejażdżkom i nie nastąpiło niespodziewane załamanie pogody, wypożyczalnie miały zostać uruchomione wraz z początkiem marca. Jednak już przed tą datą było wiadomo, że tak się nie stanie. Z powodu wyjątkowo nie sprzyjającej pogody i zapowiadanej kolejnej fali mrozów oraz opadów, rowery zostaną udostępnione mieszkańcom nieco później.   

- Nasz plan zakładał uruchomienie Wypożyczalni Rowerów Miejskich  od 1 marca, tak jak co roku. Ale te plany jednak zweryfikowała pogoda. Dlatego wypożyczalnie rowerów planujemy uruchomić wraz z początkiem kwietnia – mówi „Miastu z Wizją” Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej.

- Nasze rowery przed sezonem były naprawiane i konserwowane. Zamówiliśmy także trochę nowych części, jak koła czy łańcuchy. Jednoślady są już w pełni gotowe do pracy. Ruszamy pomału od 1 kwietnia, chyba że nagle pojawią się jakieś nowe obostrzenia ze względu na pandemię. Jednak taki pełny rozruch nastąpi najpewniej po świętach, kiedy część obostrzeń zostanie poluzowanych.

Przypomnijmy, że rok temu Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerów Miejskich „wzbogaciła” się o trzy nowe stacje. Stanęły one przy ul. Trzesieckiej w pobliżu pętli autobusowej, obok Komendy Policji przy ul. Polnej oraz przy ul. Mickiewicza. Montaż wspomnianych stacji to efekt realizacji Budżetu Obywatelskiego, a rozbudowa SWRM była jednym ze zwycięskich projektów, które uzyskały największe poparcie głosujących. /zr/

https://www.miastozwizja.pl/rusza-sezon-rowerowy-nad-trzesieckiem

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk