Minął tydzień
- Tv
- Aktualności
Szczecineckie Pola Nadziei
Ponad 5 tys. zł na rzecz Hospicjum im. św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku zebrali uczniowie ZS Nr 6 im. St. Staszica. Zbiórka odbyła się w ramach corocznej akcji „Pola Nadziei”.
https://www.miastozwizja.pl/szczecineckie-pola-nadziei
Budżet Obywatelski 2022 - w kwietniu rusza przyjmowanie wniosków
Na zgłaszanie swoich projektów mieszkańcy mają czas do 9 maja
Od 19 kwietnia mieszkańcy Szczecinka będą mieli możliwość zgłaszania swoich projektów zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. Łącznie do rozdysponowania jest 800 tys. złotych. Dodajmy, że projekty muszą mieścić się cenowo w przedziale od 20 do 200 tys. zł. Forma oraz procedury związane ze zgłaszaniem swoich pomysłów nie uległy zmianie. Dokładną instrukcję jak złożyć taki wniosek można znaleźć TUTAJ.
Wnioski będą przyjmowane do 9 maja. Z kolei do 25 czerwca będą trwały procedury związane z oceną formalną i merytoryczną zgłaszanych projektów. Autorzy projektów, które zostały ocenione negatywnie, zostaną o tym poinformowani do 16 lipca. Na odwołanie się będą mieli czas do 6 sierpnia.
Wraz z początkiem września poznamy listę projektów, które zostaną dopuszczone do głosowania. Na oddanie swoich głosów mieszkańcy Szczecinka będą mieli czas od 6 do 26 września. Wyniki głosowania i zwycięskie projekty na poznamy najpóźniej do 5 października. Ich realizacja rozpocznie się od stycznia przyszłego roku. /zr/
https://www.miastozwizja.pl/budzet-obywatelski-2022-w-kwietniu-rusza-prz...
W Programie Samorządowym naszym gościem był prezes Komunikacji Miejskiej Tomasz Merk
Szef szczecineckiego przewoźnika ujawnił, że miasto podjęło działania mające na celu pozyskanie dofinansowania na zakup 10 autobusów elektrycznych oraz pojazdu przegubowego.
Nasz gość opowiedział też o rozpoczętym właśnie sezonie Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich oraz ujawnił, kiedy w tym roku ruszą kursy statków białej floty pływającej po jeziorze Trzesiecko.
https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-804
https://www.youtube.com/watch?v=538B8CFZ3Rg
Jeden przegubowiec i dziesięć elektryków
Miasto wraz z Komunikacją Miejską planują powiększenie oraz częściową wymianę floty szczecineckich autobusów
W połowie minionego roku do Szczecinka przyjechał nowy autobus. Tym razem był to blisko 19-metrowy autobus przegubowy. Przez kilka tygodni był on testowany przez Komunikację Miejską. Przewoźnik chciał sprawdzić, jak tak duży autobus poradzi sobie na naszych ulicach, zwłaszcza w dość newralgicznych miejscach, jak ostre zakręty, małe ronda czy zatoczki. Okazało się, że z wszelkimi przeszkodami poradził sobie nadzwyczaj dobrze. Teraz władze miasta wraz z Komunikacją miejską przymierzają się do zakupu tego typu pojazdu, który na stałe mógłby zagościć na naszych ulicach i kursował zwłaszcza w godzinach szczytu.
- Wspólnie z miastem Szczecinek staramy się o zakup autobusu przegubowego, takiego jaki jeździł w minionym roku po ulicach naszego miasta – mówi Tomasz Merk, prezes szczecineckiej Komunikacji Miejskiej. - Prowadzimy również testy na tego typu autobusach innych marek, także kwestia wyboru jest jeszcze sprawą otwartą. Myślę, że w tym roku będzie możliwość ogłoszenia postępowania na zakup takiego autobusu 19-metrowego. Ostatnio też pasażerowie w Szczecinku mają okazję jeździć autobusem trzydrzwiowym. Zmieniliśmy w pojeździe dwoje drzwi na trzy ze względu na większe zainteresowanie mieszkańców korzystaniem z naszych usług, a więc ze względu na tzw. potoki pasażerskie. Oczywiście to jest związane tez z tym, że ten przewóz jest darmowy.
To jednak nie koniec obiecujących wiadomości. Miejski przewoźnik również myśli o wymianie części floty na tzw. elektryki. Jeśli miastu uda się zdobyć dofinansowanie na ich zakup, wówczas flota przewoźnika może wzbogacić się o dziesięć kolejnych tego typu pojazdów.
- Oczywiście chcemy takich zakupów dokonać razem z miastem Szczecinek bo trudno żeby Komunikacja Miejska samodzielnie miała takie możliwości finansowe. Tutaj kupującym najprawdopodobniej będzie miasto. Chcielibyśmy pozyskać następnych 10 autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami. Byłyby to autobusy 12-metrowe, które zabierałyby minimum 70 osób. Chcielibyśmy także, żeby w normalnym cyklu pracy ten autobus przejeżdżał na jednym ładowaniu baterii około 230 km. Taki zapis też na pewno znajdzie się w specyfikacji. Byłyby to autobusy trzydrzwiowe, 12-metrowe.
- Już z myślą o tym programie szykujemy projekt rozbudowy systemu zasilania na zajezdni, żebyśmy byli ze wszystkim przygotowani. Dzięki temu przede wszystkim, kiedy będziemy mieli takie możliwości techniczne żeby podłączyć nowe autobusy, to wtedy będziemy mogli zdobyć więcej punktów w walce o pozyskiwanie środków. Liczymy na dofinansowanie na poziomie 80 proc. Jeżeli udałoby nam się pozyskać 10 kolejnych autobusów elektrycznych, to wówczas ten program elektromobilności dla miasta Szczecinka byłby zamknięty – dodaje nasz rozmówca. /zr/
https://www.miastozwizja.pl/jeden-przegubowiec-i-dziesiec-elektrykow
Statki białej floty wypłyną na jezioro w lipcu
Księżna Jadwiga i Bayern poczekają w hangarze na rozpoczęcie sezonu
Każdego roku fani wodnych wycieczek i atrakcji już od początku maja oddawali się zabawie na Trzesiecku. W tym czasie w każdy cieplejszy dzień na tafli jeziora roiło się od statków, łódek, motorówek czy żaglówek. Wtedy też – po zimowej przerwie – z hangarów wpływały nasze dwa szczecineckie statki – Bayern oraz Księżna Jadwiga.
Niestety w tym roku na tego typu widoki i wodne szaleństwa będziemy musieli poczekać nieco dłużej. W związku z sytuacją związaną z koronawirusem szczecinecka białą flota jeszcze będzie musiała „chwilę” poczekać cierpliwie w hangarze.
Statki na dzień dzisiejszy już są gotowe. Nie mamy jeszcze skompletowanych załóg, bo z tym zawsze są największe problemy, ale pracujemy nad tym - mówi Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. - Statki są gotowe do pracy. Jeden statek jest jeszcze nad wodą, drugi już jest na wodzie. Są one także po pełnej jesiennej konserwacji, mamy już również wszystkie potrzebne dokumenty. Oczywiście one jeszcze przejdą wymagane kontrole przed sezonem.
Pewnym jest, że Księżnej Jadwigi i Bayernu nie zobaczymy w maju na Trzesiecku. Wiadomo także, że statki nie wypłyną na jezioro również w czerwcu. Swoje kursy planowo mają rozpocząć dopiero od lipca. Jak nam powiedział prezes Komunikacji Miejskiej Tomasz Merk, wstępne ustalenia przewidują, że biała flota będzie odbywała swoje wodne kursy w lipcu oraz w sierpniu.
Jeżeli do tego czasu sytuacja w kraju uspokoi się i rząd zniesie wszystkie obostrzenia, wówczas na pokładach będą obowiązywały takie same zasady, jak w poprzednich sezonach. Jednak jeśli wciąż rządowe rozporządzenia będą wymagały zachowania określonej odległości, wtedy też część miejsc dla pasażerów zostanie tymczasowo wyłączona z użytkowania. /zr/
https://www.miastozwizja.pl/statki-bialej-floty-wyplyna-na-jezioro-w-lipcu
Z obwodnicy na "starą" jedenastkę
Utrudnienia w ruchu do połowy czerwca
W przyszłym tygodniu planowane jest wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu na obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11. Zmiana będzie dotyczyć kierowców zmierzających w kierunku Koszalina od węzła Szczecinek Śródmieście i potrwa do około połowy czerwca br. Ruch w stronę Piły będzie odbywał się bez zmian.
Kierowcy jadący obwodnicą w kierunku północnym (na Koszalin), na węźle Szczecinek Śródmieście zjadą na DK20 w kierunku centrum Szczecinka (ul. Słupska) i następnie na rondzie im. Ks. Jana Lisa na stary przebieg DK11 w kierunku Koszalina (ul. Narutowicza i Koszalińska) do końca objazdu na północnym rondzie obwodnicy.
Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie. Trasa objazdu będzie odpowiednio oznakowana na każdym skrzyżowaniu. Zmiany w organizacji ruchu spowodowane są koniecznością przeprowadzenia korekty niwelety jezdni w rejonie węzła Szczecinek Śródmieście. Prace będą prowadzone przez wykonawcę w ramach gwarancji i na jego koszt. Roboty obejmą odcinek o długości około 400 m i będą polegały na korekcie (obniżeniu) niwelety jezdni – sfrezowaniu istniejącej i wykonaniu nowej nawierzchni.
Powodem wykonywania robót jest brak wymaganej kontraktem skrajni pionowej pod wiaduktem na węźle Szczecinek Śródmieście, na jezdni obwodnicy w stronę Koszalina.
Minimalna skrajnia pionowa dla dróg ekspresowych wynosząca 4,7 m jest w tym miejscu zachowana. GDDKiA wymaga jednak skrajni 5-metrowej dla zapewnienia większego bezpieczeństwa użytkowania obiektów inżynierskich (na przykład podczas przejazdów nienormatywnych). Jest to jednolity standard, wymagany od wszystkich wykonawców.
https://www.miastozwizja.pl/z-obwodnicy-na-stara-jedenastke
Jak to jest zaparkowane - cz.21
Niektórzy kierowcy wciąż nie zwracają uwagi na znaki
Niemal każdego dnia w różnych punktach na terenie miasta możemy natknąć się na auta pozostawione na ulicy, na poboczu przy wyjątkowo wąskiej drodze, na trawie, na chodnikach, a nawet na przejściach dla pieszych. Wielu kierowców jak ognia unika ewentualnego "spaceru" i próbuje zaparkować swoje auto jak najbliżej celu swojej podróży. Efekt?
Często takim działaniem niezmotoryzowanym mieszkańcom zwyczajnie odcina się możliwość chociażby przejścia na drugą stronę ulicy czy stawia przed nimi „przeszkodę” nie do sforsowania. Również pozostali kierowcy często mają problem ze swobodnym poruszaniem się po jezdni. W takich przypadkach mieszkańcy słusznie proszą o pomoc funkcjonariuszy Straży Miejskiej.
Spora część wyczynów mistrzów parkowania zostaje również przez nich udokumentowania w formie zdjęć, pokazujących często „nieszablonowe” rozwiązania, o jakie pokusili się kierowcy niektórych zaparkowanych aut. Zapraszamy do obejrzenia kolejnej galerii zdjęć, w której publikujemy najbardziej „spektakularnie” zaparkowane pojazdy na terenie Szczecinka. /zr/
https://www.miastozwizja.pl/jak-jest-zaparkowane-cz21
Kwietniowy weekend - warto "Wkręcić się w historię"
W ramach projektu SzLOT wyznaczył 13 tras o łącznej długości blisko 600 km
Rozsiane po okolicy trasy rowerowe wpisują się w realizowany przez Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną projekt pod nazwą „Wkręć się w historię”. Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na jego wdrożenie. Projekt ten obejmował wyznaczenie, znakowanie oraz uatrakcyjnienie szlaków rowerowych na terenie powiatu szczecineckiego, wiodących śladami II Wojny Światowej i umocnień Wału Pomorskiego.
Wielu osobom właśnie taka forma wypoczynku wyjątkowo przypadła do gustu. Teraz, wraz z coraz cieplejszą aurą, warto również zaplanować wycieczkę i skorzystać z okolicznych atrakcji, również tych proponowanych w ramach wspomnianego projektu.
W ramach projektu wyznaczono trzynaście tras o łącznej długości blisko 600 km. Dodatkowo na szlakach usytuowane zostały tablice, na których możemy znaleźć informacje dotyczące historii danego miejsca, obiektów militarnych oraz innych atrakcji turystycznych znajdujących się w pobliżu tras.
Każdy, kto w najbliższy weekend planuje rowerową wyprawę, zdecydowanie powinien rozważy wybranie jednej z kilkunastu tras. Ich opisy najdziemy na stronie https://szlot.pl/szlaki-rowerowe/. /zr/
https://www.miastozwizja.pl/kwietniowy-weekend-warto-wkrecic-sie-w-historie
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk