Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 03.05.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

35 lat po wybuchu w Czarnobylu

Szczecinek pił płyn Lugola

26 kwietnia 1986 roku doszło do największej katastrofy elektrowni atomowej w historii. W radzieckim Czarnobylu (obecnie Ukraina) uszkodzeniu uległ jeden z reaktorów. Radioaktywna chmura powędrowała w powietrze - na północ i zachód kontynentu. Nie ominęła też Szczecinka. 

Władze ZSRR próbowały ukryć katastrofę. Jednak wydarzenie było nie do ukrycia. W Polsce podniesiono alarm dwa dni później, a 1 maja jak gdyby nic się nie stało, mieszkańcy Szczecinka uczestniczyli w tradycyjnym pochodzie, wcześniej pijąc płyn Lugola. Podawano go przede wszystkim dzieciom. Jednak dorośli też się "załapali" (płyn serwował m.in. Szpital Wojskowy 58 batalionu medycznego 20 DPanc. przy ul. Polnej - obecnie WSPL). 

- Była to największa w historii medycyny akcja profilaktyczna dokonana w tak krótkim czasie. W ciągu zaledwie trzech dni 18,5 mln ludzi wypiło płyn Lugola, ponieważ akcją zostały objęte nie tylko dzieci - wspominał prof. Jaworowski w wywiadzie dla "Polityki" (prof. Zbigniew Jaworowski, nieżyjący już specjalista w dziedzinie skażeń promieniotwórczych).

Dlaczego specyfik ten zalecano po katastrofie w Czarnobylu? We wspomnianym wywiadzie dla "Polityki" prof. Jaworowski zwracał uwagę na niebezpieczeństwo związane z radioaktywnym jodem 131.

Dlatego najważniejsza wiadomość, którą chciałem przekazać władzom, brzmiała: trzeba jak najszybciej podać dzieciom stabilny jod, by uchronić je przed rakiem tarczycy - opowiadał naukowiec.

https://www.miastozwizja.pl/35-lat-po-awarii-w-czarnobylu

Przygotuj się do lata z nowymi szczecineckimi gadżetami

Można je zakupić online lub w Centrum Informacji Turystycznej

Samorządowa Agencja Promocji i Kultury regularnie dba o to, aby wychodzić z nową atrakcyjną propozycja dla osób, które szukają pamiątek i gadżetów związanych z naszym miastem. Każdy z nich to z pewnością ciekawa opcja dla kolekcjonerów przedmiotów związanych ze Szczecinkiem, a także doskonała pamiątka dla turystów z wizyty nad Trzesieckiem. Teraz będą mogli oni wybierać spośród jeszcze szerszej oferty.

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, do sprzedaży właśnie trafiły nowe szczecineckie gadżety sygnowane nazwą naszego miasta. Pod koniec marca do Samorządowej Agencji Promocji i Kultury dotarły pierwsze próbki tego, co wkrótce znajdzie się w ofercie. Już teraz można wszystkie przedmioty zakupić w CIT. A są to m.in. bluzy, parasole, plecaki, frisbee, poidła na wodę dla psów, ekologiczna drewniana szczoteczka do zębów, zestawy kredek, drewniane sztućce, długopisy, gra domino, notesy czy słuchawki wraz z etui.

Wszystkie te przedmioty można je zakupić m.in. w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Bohaterów Warszawy. Są one także dostępne w sklepie internetowym. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu ruszył sklep internetowy szczecineckiego Centrum Informacji Turystycznej. Dzięki temu już teraz możemy zakupić wyjątkowe gadżety on-line. Można je znaleźć odwiedzając stronę www.sklep.szczecinek.pl.

https://www.miastozwizja.pl/przygotuj-sie-do-lata-z-nowymi-szczecineckim...

Najpiękniejszy Festiwal Świata "po sąsiedzku"

Pol'and'Rock Festival 2021 odbędzie się na lotnisku Makowice-Płoty w województwie zachodniopomorskim w dniach 29-31 lipca - poinformował prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

Radości nie kryje burmistrz Płotów Radosław Mackiewicz. W wypowiedzi dla TVN24: - Cieszymy się, że w tym roku najpiękniejszy festiwal świata zawita do nas i będziemy mieli okazję pochwalić się gościnnością naszej gminy.

- Oglądaliśmy mnóstwo miejsc, jeździliśmy wszędzie. Kostrzyn nad Odrą, gdzie wcześniej przez wiele lat odbywał się festiwal jest w tym momencie bardzo trudny do zrealizowania - tak Jerzy Owsiak tłumaczy decyzję o przeniesieniu Pol'and'Rock Festival. Ogłosił, że tegoroczna edycja imprezy odbędzie się na terenie zachodniopomorskiego lotniska Makowice-Płoty. Jak mówił, znajduje się ono około 20 kilometrów od Gryfic, 80 kilometrów od Szczecina i od Koszalina, w podobnej odległości od Świnoujścia, i 17 kilometrów od Nowogardu.

50 hektarów na lotnisku

- Wydzierżawiliśmy 50 hektarów na ponad 300-hektarowym lotnisku. Będzie to festiwal w warunkach pandemicznych, a więc przygotowujemy się do wszystkiego. Przygotowujemy się do tego, że każdy uczestnik festiwalu, i ten po stronie artystów, obsługi, i ten po stronie widowni będzie miał robiony test na obecność koronawirusa - zapewnił Owsiak.

Prezes fundacji WOŚP podkreślił, że organizatorzy zapewnią niezbędne "zabezpieczenia covidowe". Mówił również o tym, jacy artyści zagoszczą na tegorocznym festiwalu.

- Na dziś utrzymujemy tę listę artystów, którą już ogłosiliśmy. Czas pokaże, czy artyści ze Stanów Zjednoczonych będą mogli do nas dojechać, czy też nie - zaznaczył.

Jak poinformowano w późniejszym komunikacie przesłanym przez rzeczniczkę Fundacji WOŚP Annę Orzech, w tym roku "festiwal przyjmie formę hybrydową - dostępny będzie zarówno dla ograniczonej grupy publiki obecnej na miejscu, jak i dla widzów śledzących jego przebieg w internecie".

Pol'and'Rock Festival (w latach 1995–2017 nosił nazwę Przystanek Woodstock) to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Przez ostatnie lata impreza odbywała się w Kostrzynie nad Odrą.

https://www.miastozwizja.pl/najpiekniejszy-festiwal-swiata-po-sasiedzku

W Programie Samorządowym naszym gościem był wiceburmistrz Maciej Makselon

Burmistrz odniósł się do wsparcia finansowego jakie miasto otrzymało w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Kwota blisko 1,3 mln zł zostanie przeznaczona na budowę ulicy Poprzecznej łączącej rondo północne drogi ekspresowej S11 z m. Bugno. 

Nasz gość ujawnił też, że miasto konsultować będzie z mieszkańcami, gdzie mają powstać Łąki Kwietne. To jeden ze zwycięskich projektów (zajął drugie miejsce) Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2021.

Oglądając dzisiejszy Program Samorządowy dowiemy się również o składaniu wniosków w ramach BO 2022 oraz o planowanych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. W tym roku przypada 230 rocznica tego doniosłego wydarzenia w historii Polski. 

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-2904

https://www.youtube.com/watch?v=OTmAH46Q-T4&t=2s

Mieszkańcy wybiorą lokalizację łąk kwietnych

Właśnie ruszyło internetowe głosowanie. Każdy z nas może podzielić się swoim wyborem

Każda kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców zarówno pod względem składanych każdorazowo wniosków, jak i liczbą osób, które oddawały swoje głosy na złożone propozycje. Teraz na etapie przygotowań do realizacji jest kolejna inwestycja w ramach Budżetów Obywatelskich.

Mowa o łąkach kwietnych, które mają zostać zlokalizowane na terenie naszego miasta. Zanim jednak tak się stanie, urzędnicy poprosili mieszkańców o to, aby pomogli oni wybrać najlepsze miejsce do ich zasadzenia. Właśnie ruszyła także internetowa sonda, gdzie każdy może podzielić się swoim wyborem.

- Wspominaliśmy już wcześniej, że chcielibyśmy jakby jeszcze raz poddać pod głosowanie tę inicjatywę – mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Maciej Makselon. - Ona zyskała akceptację mieszkańców w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Natomiast inicjator tego pomysłu dał nam wolna rękę do tego, żeby wybrać, gdzie te łąki kwietne zlokalizować. A my z kolei chcielibyśmy ten wybór przekazać mieszkańcom.

Dzisiaj na stronie Urzędu Miasta, jak również za pośrednictwem strony na Facebooku urzędnicy uruchomili sondę, w której mieszkańcy będą mogli wybrać jedną z czterech lokalizacji. Te lokalizacje znajdują się przy ul. Warcisława, ul Wyszyńskiego, ul. Jana Pawła (w okolicach ul. Podwale) oraz przy ul. Mariackiej. Każdy z mieszkańców może oddać jeden głos.

- Mamy zabudżetowane 1 tys. m2 łąki, więc wygrana lokalizacja pochłonie ten nasz budżet. Jeśli zostanie jeszcze trochę tych m2, to będziemy starali się gdzieś jeszcze taką łąkę kwietną zlokalizować. Czas na oddanie głosu, w którym miejscu chcielibyśmy widzieć łąkę kwietną, mija w przyszły wtorek wraz z końcem dnia. Taką łąkę będziemy siać do końca maja, więc lada chwila powinny pokazywać się pierwsze kwiaty. Gorąco zachęcam raz jeszcze do podzielenia się swoim wyborem co do jej lokalizacji – dodaje Maciej Makselon.

Swój głos można oddać TUTAJ.

https://www.miastozwizja.pl/mieszkancy-wybiora-lokalizacje-lak-kwietnych

Pływające fontanny wciąż drogie

Dwie oferty za 280 tys. zł i 249 tys. zł. Budżet inwestycji - 180 tys. zł

Kilkanaście dni temu miasto po raz drugi ogłosiło przetarg na budowę pływających fontann z iluminacją świetlną na jeziorze Trzesiecko. Inwestycja jest realizowana w ramach Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

W pierwszym przetargu wpłynęła jedna oferta - za ponad 307 tys. zł, przy planowanym przez miasto budżecie inwestycji - 180 tys. zł.

Przetarg został unieważniony i niedawno powtórzony. Tym razem miasto otrzymało dwie oferty. Pierwszą na kwotę 280 tys. zł złożyła firma Fontanny z Kamienia w m. Ciasna. Drugą za 248,9 tys. zł firma LPI Serwis z Konina.

To wciąż za drogo (budżet inwestycji to 180 tys. zł). Niewykluczone jednak, że burmistrz Danie Rak zdecyduje jednak o jej realizacji. Jak będzie, okaże się niebawem. 

Opis projektu w ramach BO 2020:

Pływające fontanny - efekty wodne wraz oświetleniem unoszące się nad poziomem lustra wody. Działania mają na celu podniesienie atrakcyjności miasta Szczecinek pod względem wizerunkowym oraz turystycznym. Z realizacji projektu skorzystają wszyscy mieszkańcy miasta Szczecinek, dodatkowo projekt będzie atrakcją turystyczną dla osób odwiedzających nasze miasto.

https://www.miastozwizja.pl/plywajace-fontanny-w-cenie

Przeżyj przygodę i "Zanocuj w lesie"

Ruszył program Lasów Państwowych zachęcający do spędzania czasu na łonie natury

Ta wiadomość z całą pewnością ucieszy wszystkich miłośników spędzania czasu na łonie natury. To także doskonała okazja do tego, żeby powoli móc planować ciepłe wiosenne weekendy. Nadleśnictwo Szczecinek wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1700 hektarów, w których miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Akcja ta przebiega pod hasłem „Zanocuj w lesie”, a swoim obszarem obejmuje fragmenty leśnictw Spore, Jeziory i Cichy Bór. Zanim jednak udamy się na samodzielną wyprawę, powinniśmy zapoznać się z regulaminem programu. Miejsce udostępnione do palenia ogniska znajduje się w okolicy miejscowości Spore nad rzeką Gwdą. Jest to jednocześnie wyznaczone miejsce do biwakowania. Na pozostałym wyznaczonym obszarze dopuszczone jest używanie turystycznych kuchenek gazowych. Przed wyjściem do lasu warto także zapoznać się z mapą okresowego zakazu wstępu.

https://www.miastozwizja.pl/przezyj-przygode-i-zanocuj-w-lesie

https://www.youtube.com/watch?v=fN_sXTRFgzw&t=3s

Burmistrz przyznał nagrody za osiągnięcia sportowe

Honory dla zawodników Klubu Sportów Walki i STS Pomerania

Burmistrz Daniel Rak po zasięgnięciu opinii Kapituły przyznał nagrody za wyniki sportowe. Otrzymali je:

* Szymon Gaczyński - Klub Sportów Walki - 3 tys. zł

* Natan Frąckiewicz - STS Pomerania - 3 tys. zł

* Jakub Gałan - KSW - 2 tys. zł

* Magdalena Tomczak-Gołowicz - STS Pomerania - 2 tys. zł

* Wiktoria Szumska - KSW - 1 tys. zł

Łącznie burmistrz rozdysponował kwotę 11 tys. zł.

Na wniosek Kapituły wyróżnienie za całokształt osiągnięć sportowych otrzymał Jakub Juniewicz.

https://www.miastozwizja.pl/burmistrz-daniel-rak-przyznal-nagrody-za-osi...

Manifestacja w Szczecinku - 75 lat temu

3 maja 1946 roku na fotografiach, na Placu Wolności

Muzeum Regionalne przygotowało kolejną ciekawą ekspozycję. Tym razem nie w murach swojej siedziby, ale na Placu Wolności. Fotografie przedstawiają głośną manifestację trzeciomajową 1946 roku w Szczecinku.

Więcej na temat ówczesnych wydarzeń w artykule:

https://miastozwizja.pl/dzialo-sie-74-lata-temu

https://www.miastozwizja.pl/wydarzenia-3-maja-1946-r-na-fotografiach

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk