Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.06.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Szczecinek laureatem Forum Promocji Turystycznej

Film promujący walory Szczecinka i Powiatu Szczecineckiego, w którym szczególny nacisk położyliśmy na wędkarstwo został laureatem IV edycji konkursu filmowego „Kadry z Polski… i nie tylko” , w kategorii "Smaczek regionu". Konkurs został zorganizowany przez Forum Promocji Turystycznej waszaturystyka.pl - mówi "Miastu z Wizją" prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mariusz Getka.

- Oficjalne ogłoszenie wyników i uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Warszawie po VIII Forum Promocji Turystycznej

Cieszymy się, że nasz spot zyskał uznanie w oczach jury i przebił się spośród wszystkich materiałów filmowych, które na ten konkurs zostały nadesłane

https://www.miastozwizja.pl/szczecinek-laureatem-forum-promocji-turystyc...

"Księżną Jadwigą" i "Bayernem" po Trzesiecku

Wakacyjny rozkład jazdy białej floty

Statki szczecineckiej białej floty: "Księżna Jadwiga" i "Bayern" rozpoczynają wakacyjne kursy po jeziorze Trzesiecko.

Od soboty, 12 czerwca statki wyruszą w rejs z początkowego przystanku zlokalizowanego przy pomoście vis a vis Zamku Książąt Pomorskich. Początek kursów, zarówno w dni powszednie, jak i w niedzielę oraz święta wyznaczono na godz.: 12.00, 13.30, 15.00, 16.30 i 18.

Kolejne przystanki są zlokalizowane przy: pomoście „Centrum”, przy pomoście koło byłego Hotelu „Residence” , w Trzesiece (na żądanie), na Mysiej Wyspie, na plaży w Świątkach, przy Wieży Bismarcka i powrót do przystanku początkowego przy zamku. Rejs wokół Trzesiecka trwa godzinę i 15 minut, łącznie z 10-minutowym postojem na Mysiej Wyspie.

Przy każdym z w/w przystanków na jeziorze Trzesiecko, "wodny" przewoźnik - Komunikacja Miejska umieściła rozkłady jazdy statków.

Jak zaznaczył armator białej floty, istnieje też możliwość organizacji rejsów komercyjnych, czyli wynajęcia statku na specjalny rejs. Szczegóły można uzgodnić dzwoniąc pod nr tel.: 500 298 375.

https://www.miastozwizja.pl/ksiezna-jadwiga-i-bayernem-po-trzesiecku-0

W Programie Samorządowym naszym gościem był burmistrz Daniel Rak

Burmistrz opowiedział o zakończonej właśnie budowie nowej ulicy łączącej Polną z Kołobrzeską oraz rondzie w ciągu ul. Kołobrzeskiej.

Oglądając dzisiejszy Program Samorządowy dowiemy się również o inwestycjach na ulicach: Tuwima, Prusa, Letniskowa, Cicha oraz o rozpoczynającej się lada dzień budowie ulicy Poprzecznej.

Burmistrz ujawnił też plany ratusza w kwestii gruntownego remontu ulicy Koszalińskiej na odcinku od ul. Kościuszki do ronda na ul. Mierosławskiego i Polnej. 

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-1006

https://www.youtube.com/watch?v=2BRMe68TsCg

Nowe rondo i łącznik czekają na swoje nazwy

Dobiegła końca jedna z najbardziej wyczekiwanych i dużych inwestycji drogowych w naszym mieście na przestrzeni kilku ostatnich lat. Mowa o budowie ronda na ul. Kołobrzeskiej wraz z budową łącznika pomiędzy ul. Kołobrzeską i ul. Polną. Wszelkie prace w tym miejscu zostały już zakończone, a kierowcy od ponad tygodnia już mogą korzystać z nowego, bezpieczniejszego rozwiązania poruszając się w tym miejscu.

- To chyba jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w przeciągu ostatnich kilku lat – mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak. – Koszt jej realizacji to 1 mln 940 tys. zł. Oczywiście udało nam się także uzyskać dofinansowanie na poziomie 1 mln 333 tys. zł. Kierowcy poruszający się tu, przy wjeździe do okolicznych sklepów wielkopowierzchniowych oraz w osiedle Kołobrzeska wiedzieli, że to skrzyżowanie jest niebezpieczne. Zwłaszcza jesienią oraz zimą, zwłaszcza w okresach przedświątecznych, było naprawdę trudno tutaj się poruszać. Od wielu lat kierowcy upominali się o jakieś rozwiązanie w tym miejscu. Jeśli dobrze pamiętam 8 lat temu wpłynęła pierwsza petycja Rady Osiedla Kołobrzeska z informacją, że widzą taką pilną potrzebę.

- Wszyscy wiemy, że większość inwestycji spowodowana jest tym, że grupa osób zwraca uwagę na pewne potrzeby. Tutaj nie do przecenienia dla tej inwestycji było zaangażowanie radnego Marcina Kaszewskiego, który  mieszka na tym osiedlu. Ja też przez kilkanaście lat tu mieszkałem i on mnie nie musiał przekonywać. Problemem było to, skąd wziąć środki i czy uda nam się pozyskać dofinansowanie. Ta inwestycja była planowana już trzy lata temu. Wtedy nie udało nam się skutecznie uzyskać współfinansowania, Zaryzykowaliśmy i rozpoczęliśmy tą inwestycję dokładnie 10 czerwca. Czyli mija okrągły rok, a rondo i łącznik z ulicą Polną są oddane do użytku. Zakończyliśmy prace 31 maja. To jest standard, do którego powinniśmy dążyć. Bardzo łatwe, szerokie przejazdy, obrzeża zrobione z kostek granitowych, które mają pełnić funkcję najazdową, ponieważ kiedy jeżdżą duże składy, one często łamią krawężniki na inaczej przystosowanych węzłach.

- Tę inwestycję realizowaliśmy w ciągu drogi wojewódzkiej, która mam nadzieję w ciągu najbliższych kilku lat będzie już drogą miejską. Poprzez właśnie przebudowę tego skrzyżowania udało nam się wyremontować również kawałki włączeń. Także mam nadzieję, że teraz będzie już na tym węźle zdecydowanie bezpieczniej. Dodatkowo został wykonany bardzo potrzebny łącznik z ulicą Polną, która jest alternatywnym połączeniem. To pozwoli też ograniczyć ilość kilometrów w kierunku osiedla Zachód. Naprawdę ja jestem zadowolony z tego, że ta inwestycja dobiegła końca oraz że udało nam się uzyskać duże dofinansowanie. Na pewno poprawiło ono bezpieczeństwo w tym miejscu i mam nadzieję, że będzie ono dobrze służyło kierowcom – dodaje burmistrz Daniel Rak.

Tak, jak to miało miejsce przy poprzednich rondach, tak i tym razem władze miasta chciałyby poznać opinię mieszkańców w kwestii nadania nazw obu tym obiektom. Zarówno nowe rondo, jak i wspomniany łącznik, nie mają jeszcze swojej nazwy. W najbliższym czasie burmistrzowie wystosują oficjalne pytanie do mieszkańców z prośbą o podzielenie się swoimi sugestiami i propozycjami. 

https://www.miastozwizja.pl/nowe-rondo-i-lacznik-czekaja-na-swoje-nazwy

Letni sezon nad Trzesieckiem

Zapraszają kąpieliska: Plaża Miejska, Mysia Wyspa i Plaża Wojskowa

Choć już od kilku dni korzystając z letniej aury wielu mieszkańców Szczecinka postanowiło poplażować i zamoczyć się w Trzesiecku, oficjalnie sezon kąpielowy rozpoczął się w piątek, 11 czerwca.

- Woda na naszych kąpieliskach została zbadana przez Sanepid. Epidemiolodzy nie wnieśli żadnych uwag. Oznacza to, że w weekend startujemy z sezonem letnim 2021 - mówi "Miastu z Wizją" Dariusz Mazur, zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji, zarządcy plaż nad jeziorem Trzesiecko.

Trzy nasze kąpieliska: plaża Miejska, Wojskowa i Mysia Wyspa będą czynne codziennie (w dniach 11.06-25.06) w godz. od 12 do 18. Z kolei w dniach od 26 czerwca do 31 sierpnia w godz. od 10 do 18 (Mysia Wyspa i Wojskowa) oraz Plaża Miejska w godz. od 10 do 20.   

- Kąpać się będziemy pod czujnym okiem doskonale wyszkolonych ratowników - zapewnia D. Mazur. - Oczywiście, wstęp na nasze plaże jest bezpłatny.

Sezon kąpielowy na Trzesiecku zakończy się w poniedziałek 31 sierpnia.

Jak zapewnił nasz rozmówca tego lata nad Trzesieckiem atrakcji będziemy mieli moc.

- Na plaży Miejskiej działa już wypożyczalnia sprzętu wodnego - kajaków, rowerów wodnych i łodzi. Mamy też punkt Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich - mówi D. Mazur.

- Oczywiście zapraszamy na jedną z wielkich atrakcji Szczecinka, czyli wyciąg narciarski. W sezonie jest on do dyspozycji mieszkańców w godz. od 12 do 19.45 (od poniedziałku do piątku) oraz w soboty i niedziele od godz. 11 do 19.45.

https://www.miastozwizja.pl/letni-sezon-nad-trzesieckiem

Strefa Kibica zaprasza na mecze Euro 2021

W piątek na terenie rekreacyjnym przed Zamkiem Książąt Pomorskich zainaugurowała działalność Strefa Kibica. Przez cały czas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2021, które odbędą się z udziałem reprezentacji Polski, przed zamkiem od strony jeziora (nasi kibice nazywają ten teren Parkiem Książąt) będą transmitowane - na wielkim telebimie - wszystkie mecze turnieju. Będzie ich aż 51.

W weekend wielkie piłkarskie hity! Zagrają m.in. Włochy z Turcją, Rosja z Belgią i Anglia z Chorwacją.

Euro 2021 będzie wielkim świętem także w naszym kraju. W końcu po raz kolejny na dużej imprezie piłkarskiej będziemy mogli obejrzeć naszą drużynę narodową. Biało-Czerwoni po raz pierwszy publiczności zaprezentują się w poniedziałek, 14 czerwca na stadionie Kriestowski w Sankt-Petersburgu. O godz. 18 zmierzą się ze Słowacją. Kolejne spotkanie w ramach rozgrywek grupy E podopieczni Paulo Sousy zagrają przeciwko Hiszpanii w Sewilli 19 czerwca, godz. 21. Na zakończenie fazy grupowej turnieju 23 czerwca Polska zagra znowu w Petersburgu ze Szwecją, godz. 18.

Cały „rozkład jazdy” polskiej grupy wygląda tak:

poniedziałek, 14 czerwca
Polska – Słowacja (Petersburg, 18.00)
Hiszpania – Szwecja (Sewilla, 21.00) 
piątek, 18 czerwca
Szwecja – Słowacja (Petersburg, 15.00)
sobota, 19 czerwca
Hiszpania – Polska (Sewilla, 21.00)
środa, 23 czerwca
Słowacja – Hiszpania (Sewilla, 18.00)
Szwecja – Polska (Petersburg, 18.00)

W 1/8 finału Euro 2021 zagrają po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Jako ciekawostkę dodajmy, że po raz pierwszy w historii tych rozgrywek, podczas turnieju zostanie użyty system wideoweryfikacji VAR.

Wielki finał UEFA Euro 2021 rozegrany zostanie 11 lipca o godz. 21 na stadionie Wembley w Londynie.   

Godzinowy plan transmisji wszystkich meczów UEFA Euro 2021 będziemy podawać na naszej stronie internetowej: www.miastozwizja.pl

https://www.miastozwizja.pl/euro-2021-zaprasza-strefa-kibica

Bolid Kubicy najszybszy na wodzie

Szałowa zabawa na jeziorze, czyli podróż do przeszłości

Wspomnienie - czerwiec 2007 rok

Konstrukcje pływające „nie z tej ziemi” przemierzały 12 czerwca 2007 roku wody jeziora Trzesiecko. Po raz ósmy młodzież z miejscowych szkół ponadgimnazjalnych rywalizowała w konkursie „Pływajta, na czym chceta”.

Młodzi konstruktorzy dopingowani przez pedagogów, koleżanki i kolegów, dosiedli pływających machin. Każdy pomysł na ich budowę był dobry. Wystarczyła odrobina wyobraźni i z pustych beczek, styropianu, desek czy dętek można stworzyć nie lada okręt. Była nawet łódź zbudowana z pustych pojemników po farbach. Popłynęli też Sami Swoi, Euro 2012, Danusia K 7501, a nawet Latająca Chmurka.

Jednak niedoścignionym wzorem dla rywali była machina pod nazwą Bolid Kubicy. Owładnięci magią Formuły 1 młodzi żeglarze z Zespołu Szkół nr 2 wygrali w cuglach.

– Dopingujemy Roberta, on będzie mistrzem świata. Budowa machiny pochłonęła nam niewiele czasu, ale wykończenie i przystosowanie Bolidu do żeglowania, to już opowieść z innej bajki. Jesteśmy szczęśliwi, a bylibyśmy jeszcze bardziej, gdyby Robert wygrał na Indianapolis – powiedzieli nam wówczas zwycięscy kosmicznych regat.

Zadaniem pływających wehikułów było pokonać kilkusetmetrowy dystans na jeziorze i nie rozlecieć się na kawałki. W tym roku sztuka ta udała się wszystkim, gorąco oklaskiwanym z brzegu, załogom.

Po zakończeniu regat i wręczeniu nagród, młodzież bawiła się przy muzyce zespołów rockowych w parku miejskim nad jeziorem Trzesiecko.

Piłkarskie gadżety czekają na kibiców

Można je nabyć w Centrum Informacji Turystycznej oraz w Strefie Kibica przed zamkiem

Właśnie rozpoczyna się jedno z najbardziej wyczekiwanych w ostatnich latach wydarzeń sportowych. Dziś oczy wszystkich fanów sportu i „kopanej” skierują się na największe europejskie stadiony, gdzie przez 30 dni zawodnicy będą walczyli o mistrzowski tytuł. Wraz z Euro 2021, czyli Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, które rozpoczynają się 11 czerwca, w Szczecinku rusza strefa kibica „pod chmurką”.

Strefa zlokalizowana zostanie nad brzegiem jeziora Trzesiecko, na terenie rekreacyjnym przy Zamku Książąt Pomorskich. Tu, na ogromnym telebimie, będziemy mogli na żywo śledzić piłkarskie potyczki reprezentacji europejskich krajów. Przez cały czas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2021, które odbędą się z udziałem reprezentacji Polski, przed zamkiem od strony jeziora, będą transmitowane - na wielkim telebimie - wszystkie mecze turnieju. Będzie ich aż 51.

Bez wątpienia najwięcej emocji wśród kibiców wzbudzą spotkania, w których udział weźmie reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni po raz pierwszy publiczności zaprezentują się w poniedziałek, 14 czerwca na stadionie Kriestowski w Sankt-Petersburgu. O godz. 18 zmierzą się ze Słowacją. Kolejne spotkanie w ramach rozgrywek grupy E podopieczni Paulo Sousy zagrają przeciwko Hiszpanii w Sewilli 19 czerwca, godz. 21. Na zakończenie fazy grupowej turnieju 23 czerwca Polska zagra znowu w Petersburgu ze Szwecją, godz. 18.

W strefie przed zamkiem, oprócz oferty gastronomicznej, nie zabraknie oczywiście także stoiska ze sportowymi pamiątkami. Wśród nich każdy z kibiców z pewnością znajdzie coś dla siebie. A trzeba przyznać, że jest w czym wybierać. Wśród propozycji znajdują się m.in. oczywiście piłkarskie szaliki oraz biało-czerwone koszulki. A to tylko niektóre z dostępnych piłkarskich gadżetów.

Już dziś można je kupić odwiedzając Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Bartoszewskiego. Od soboty, 12 maja stoisko z gadżetami będzie funkcjonowało także w szczecineckiej strefie kibica przed zamkiem. 

https://www.miastozwizja.pl/pilkarskie-gadzety-czekaja-na-kibicow-0

Przychodnia jak market - szpital każe płacić za parkowanie pojazdów

Pozostałe podmioty medyczne będą musiały uiścić opłaty, jeśli chcą parkować przy ul. Kilińskiego

Szczecinecki szpital, będący od jakiegoś czasu własnością Powiatu Szczecineckiego, usilnie szuka oszczędności i pieniędzy na dalsze swoje funkcjonowanie. Teraz zarząd spółki wpadł na kolejny pomysł, jak „podreperować” szpitalną kasę. Rozwiązaniem miałoby być… pobieranie opłat za miejsca parkingowe od innych podmiotów świadczących usługi medyczne w budynku przy ul. Kilińskiego. Do sprawy tej na dzisiejszej (11.06) sesji rady Powiatu odniósł się radny Grzegorz Grondys. Zauważył on m.in. że spółki, od których teraz żąda się uiszczania niemałych opłat za parkowanie pojazdów medycznych przed przychodnią, wcześniej partycypowały w kosztach budowy wspomnianego parkingu.

- Szpital w Szczecinku rozesłał do podmiotów medycznych, które prowadzą działalność w budynku przy ul. Kilińskiego, pismo wzywające do odpowiedzi w terminie 7 dni, za ile miejsc parkingowych mają zamiar płacić abonament – mówi radny Grzegorz Grondys.

- Podmioty te w przeszłości partycypowały w kosztach budowy tego parkingu i miejsc parkingowych. Żądanie od nich opłat w wysokości 600 zł miesięcznie za jedno miejsce parkingowe dla pojazdu medycznego czy 200 zł miesięcznie za jedno miejsce parkingowe dla samochodu osobowego jest nie do zaakceptowania – zauważył radny.

We wspomnianym piśmie, rozesłanym przez władze szpitala do pozostałych podmiotów medycznych funkcjonujących przy ul. Kilińskiego, czytamy: „W związku z rozpoczęciem planowania zagospodarowania miejsc parkingowych płatnych na terenie Szpitala w Szczecinku, zwracamy się z propozycją zawarcia umowy na wynajem stanowisk parkingowych”.

Ile szpital postanowił policzyć sobie za wspomniane miejsca? Pojazdy medyczne parkujące przy ul. Kilińskiego to koszt 600 zł miesięcznie za jedno miejsce parkingowe. Za 3 miejsca należy już zapłacić 1,7 tys. zł, a za pięć miejsc parkingowych – 2,8 tys. zł. To koszt, jaki poniosą właściciele podmiotów medycznych, chcący m.in. parkować tu swoje karetki i pojazdy służące do transportu pacjentów. Jeśli z kolei nie zgodzą się oni na nieoczekiwany pomysł szpitala i nie zapłacą, zarząd szpitala nie wyrazi zgody na parkowanie pojazdów medycznych na terenie przychodni, co z kolei wydłuży czas potrzebny chociażby na udzielenie nagłej pomocy czy transport materiałów medycznych.

Również właściciele samochodów osobowych, którzy zostawiają tu swoje pojazdy kiedy przyjeżdżają do pracy, będą musieli zapłacić za taką „przyjemność”, będącą darmowym standardem dla wszystkich innych osób, dojeżdżających samochodami do swoich miejsc pracy. Ile? Za jedno miejsce parkingowe szpital liczy sobie 200 zł. 3 miejsca parkingowe to 600 zł, 5 miejsc – 1 tys. zł, 10 miejsc – 2 tys. zł, a 20 miejsc – 4 tys. zł.

Do sprawy z pewnością jeszcze powrócimy. 

https://www.miastozwizja.pl/przychodnia-jak-market-szpital-kaze-placic-z...

Oni myśleli, że ludzie będą wiernie wykonywali ich polecenia

Bartosz Arłukowicz: System wymyka się z rąk, zmierzamy do wcześniejszych wyborów

W czwartek (10.06) Bartosz Arłukowicz odwiedził Szczecinek. Na Placu Wolności spotkał się m.in. z posłem na Sejm RP Jerzym Hardie-Douglasem i burmistrzem Szczecinka Danielem Rakiem. Była mowa m.in. o wcześniej wyborach parlamentarnych.

Europoseł chętnie wraca nad Trzesiecko. To na niego zagłosowali mieszkańcy Szczecinka w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Bartosz Arłukowicz wygrał w Szczecinku pokonując m.in. poseł Małgorzatę Golińską.

W piątek B. Arłukowicz był gościem Programu Tłit

https://wideo.wp.pl/tlit-2303867p

Problemy w Krajowej Radzie Sądownictwa, w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, konflikty w Trybunale Konstytucyjnym. Czy system wymyka się z rąk?

- Tak uważam. To są pierwsze bardzo poważne sygnały tego, że ten obóz traci dziś możliwość kontroli systemu, który chciał zbudować. (...) Oni myśleli, że ludzie będą wiernie wykonywali ich polecenia, dlatego że zastraszą, zaszantażują, kupią. To w części przypadków może się udać, ale w części nie - mówił Bartosz Arłukowicz (PO) w programie "Tłit".

- Według mnie zmierzamy do wcześniejszych wyborów. Nie wiem, czy one będą jesienią czy wiosną. Może to będzie szybciej, niż nam się wszystkim wydaje - dodał.

W czasie wizyty w Szczecinku (maj 2019 r.) B. Arłukowicz udzielił nam wywiadu. Materiał ukazał się na naszej stronie internetowej:

https://miastozwizja.pl/przy-kawie-o-polityce-z-poslem-bartoszem-arlukow...

oraz w Gazecie "Dzień Dobry Szczecinek".

https://www.miastozwizja.pl/oni-mysleli-ze-ludzie-beda-wiernie-wykonywal...

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk