Minął tydzień
- Tv
- Aktualności
Ekstremalnie na skateplazie
Nasi wyczynowcy podzielili się efektami swojej pracy
Szczecinecka skateplaza, od czasu jej powstania w Strefie Aktywnego Wypoczynku, przyciąga prawdziwe rzesze fanów nieco bardziej ekstremalnej jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach wyczynowych. Miejsce to przyciąga miłośników tego typu sportów w różnym wieku – i tych, którzy dopiero zaczynają lub chcą rozpocząć swoją przygodę z tego typu hobby, jak i również tych bardziej zaawansowanych wyczynowców.
Regularnie organizowane są tu również różnego rodzaju eventy, imprezy i spotkania w większym gronie, dzięki którym użytkownicy skateplazy mogą się lepiej poznać, wymienić doświadczeniami i wspólnie spędzić czas. Jednym z takich wydarzeń jest chociażby Graffiti Jam, dzięki któremu obiekt ten już zyskał swój niepowtarzalny barwny charakter dzięki lokalnym grafficiarzom, którzy ozdobili go swoimi dziełami.
Teraz użytkownicy sklateplazy postanowili podzielić się z mieszkańcami efektami swojej pracy i pokazać, w jaki sposób można wykorzystać nową infrastrukturę do rozwijania swojej pasji i wykonywania tych zarówno spokojniejszych, jak i bardziej ekstremalnych wyczynów. Fundacja Dobre Rzeczy stworzyła krótki film, w którym pokazuje efekty pracy naszych mieszkańców. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
https://www.miastozwizja.pl/ekstremalnie-na-skateplazie
https://www.youtube.com/watch?v=Jnk605ckZrY
W Programie Samorządowym naszym gościem był dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury Kamil Klimek
Szef szczecineckiej instytucji kulturalnej opowiedział nam o tegorocznych Wakacjach z SAPiK-iem. Dowiedzieliśmy się również szczegółów organizacyjnych o weekendowym Festiwalu Balonowym, wakacyjnych atrakcjach Szczecinka oraz o planowanych w lipcu i sierpniu imprezach nad Trzesieckiem
https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-2406
https://www.youtube.com/watch?v=Uo_qaCBQomE&t=1s
Lato, wakacje, Szczecinek
Dyr. OSiR Szymon Bibik: Plaże, czyta woda, rowerki, kajaki, Pettersson i remont na wyciągu
Trwa wakacyjny sezon nad Trzesieckiem. By fajnie odpocząć wcale nie trzeba wyjeżdżać ze Szczecinka. O przygotowaniach do0 tegorocznego sezonu, letnich atrakcjach, ale też o tym, co czeka nas jesienią, opowiedział nam dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Szymon Bibik.
- W zasadzie już po zakończeniu zeszłego sezonu letniego rozpoczęliśmy, m.in. od prac remontowych, przygotowania do tegorocznego sezonu. Roboty były prowadzone na obiektach położonych na jeziorem i na jego wodach - mów Sz. Bibik.
- Wyremontowaliśmy pomost na Mysiej Wyspie, zrobiliśmy (drewniany pomost) dojście na Plażę Miejską w miejscu, gdzie funkcjonuje punkt gastronomiczny. Plaże rozpoczęły sezon już 11 czerwca. Na szczęście, badania wody - pierwsze i kolejne były pozytywne i wszędzie bez obawy można się kąpać.
- Dużo wcześniej, bo już od początku maja działa wyciąg do nart wodnych. Działa też wypożyczalnia sprzętu wodnego - dodaje nasz rozmówca.
- W tym roku dokupiliśmy sporą ilość rowerków wodnych. Lada dzień na Trzesiecko wypłynie taksówka wodna Pettersson. Najczęściej będzie ją można spotkać zacumowaną przy piętrowym pomoście koło Zamku Książąt Pomorskich.
Jak zaznaczył szef OSiR-u: Po sezonie czeka nas duże wyzwanie. Musimy zmierzyć się z wymianą lin odciągowych wyciągu narciarskiego. To dość skomplikowana operacja, liny są zakotwione w dnie jeziora.
https://www.miastozwizja.pl/lato-wakacje-szczecinek
Imprezowe lato w Szczecinku
Art Piknik, Materiafest, Festiwal Balonowy, koncerty i liczne wydarzenia dla najmłodszych i tych nieco starszych
Każdego roku mieszkańcy Szczecinka mogli liczyć na szereg różnego rodzaju imprez i kulturalnych wydarzeń, które odbywały się w naszym mieście. Zazwyczaj te większe, plenerowe rozpoczynały się wiosną i trwały aż do jesieni. Jednak w minionym roku z powodu stanu zagrożenia epidemiologicznego wiele imprez musiało zostać odwołanych. Nie odbyły się zarówno to większe, cykliczne wydarzenia, ale także mniejsze inicjatywy musiały zostać odłożone w czasie. Wszystko jednak wskazuje na to, że - jeżeli sytuacja związana z koronawirusem nie ulegnie pogorszeniu – w tym roku będziemy mogli spotkać się w szerszym gronie, wziąć udział w kilku większych eventach i wspólnie bawić.
- Szczecinek jest bardzo atrakcyjny jeżeli chodzi o walory przyrodnicze i turystyczne – mówi Kamil Klimek, dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. - Natomiast żeby jeszcze bardziej wypromować i pokazać nasze miasto, SAPiK stara się uatrakcyjnić to wydarzeniami. Wydarzeniami głównie kulturalnymi. Staramy się, aby w każdy weekend w Szczecinku coś się działo. W tym roku zapraszam szczególnie na kilka wydarzeń.
Pierwsza duża impreza w naszym mieście odbędzie się już w ten weekend. Mowa oczywiście o festiwalu balonowym, który rozpocznie się w sobotę, 3 lipca i potrwa do niedzieli, 4 lipca. Pierwsze starty balonów będą miały miejsce w sobotni wieczór. Z kolei bardzo późnym wieczorem rozpocznie się chyba jeden z najbardziej lubianych i widowiskowych elementów corocznej imprezy - nocna gala balonów, która połączona zostanie z pokazem laserów. Zwieńczeniem tegorocznej imprezy będzie niedzielny konkurs FLY IN, który odbywać się będzie nad wodą naszego jeziora Trzesiecko.
To jednak nie jedyne duże wydarzenia, która zorganizowane zostaną tego lata w Szczecinku. Jakie inne atrakcje i imprezy czekają mieszkańców i turystów?
- Bardzo nas to cieszy, że możemy przygotować kolejną odsłonę Art Pikniku, na której wystąpi Krzysztof Zalewski oraz zespół Łąki Łan – kontynuuje nasz rozmówca. - Przygotowujemy się i pracujemy bardzo intensywnie nad imprezą na placu koncertowym, która prawdopodobnie odbędzie się w sierpniu. Wspólnie z Lasami Państwowymi zapraszamy także na wydarzenie pod nazwą „Dary lasu”. Z kolei razem z zespołem Materia i firmą, która powadzi gastronomie na Mysiej Wyspie zaprosimy na kolejna odsłonę Materiafest właśnie na Mysiej Wyspie. Będzie to też duże wydarznie muzyczne.
- Tych wydarzeń nie zabraknie. Będziemy jeszcze powoli dokładać kolejne imprezy do naszego kalendarza. Natomiast ten rok jest na tyle specyficzny, że ten plan powstaje niejako w trakcie realizacji. Na pewno zorganizujemy jeszcze piknik rodzinny dla dzieci z dmuchańcami. Przygotujemy również wspólnie ze SzLOT-em festiwal smaków związany z jeziorami, czyli Fiestę Rybną. Także proszę śledzić naszą stronę internetową i media społecznościowe. Będziemy się starać, aby tych wydarzeń było jak najwięcej. O konkretach będziemy mogli mówić może już za kilka dni. Będziemy starali się jak najszybciej informować mieszkańców i turystów o tym, co będzie się działo w Szczecinku – dodaje Kamil Klimek.
https://www.miastozwizja.pl/imprezowe-lato-w-szczecinku-1
Wiekowy parowozik celem ataku wandali
Wakacje - dzieci się nudzą. Dwóch chłopców "zagrało" sobie w kółko i krzyżyk
We wtorek po południu strażnicy miejscy zostali wezwani na interwencję na ul. Pilską, gdzie dwóch nieletnich miało malować farbą w sprayu stojącą tam lokomotywkę.
Po opatrolowaniu terenu strażnicy wylegitymowali dwóch 12-latków. Przy jednym z nich znaleziono dwie puszki farby. Chłopcy twierdzili, że grali w kółko i krzyżyk malując symbole na lokomotywce. Obaj zostali przekazani opiekunom.
Parowozik Px 48 3908 wraz z dwoma wagonikami towarowymi, od lat stoi przy dawnej Parowozowni PKP, na nasypie byłego wiaduktu kolejowego przy ul. Pilskiej.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że Px 48 nigdy przez Szczecinek nie kursował, gdyż jest parowozem wąskotorowym przystosowanym do jazdy po torze o szerokości 1000 mm. Ze źródeł kolejowych możemy się też dowiedzieć, że został wyprodukowany w 1953 roku w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "Fablok" w Chrzanowie. Liczy, więc sobie 68 lat i jest jednym z 37 do dziś zachowanych parowozów z tej serii.
https://www.miastozwizja.pl/wiekowy-parowozik-obiektem-ataku-wandali
Rusza nowy rządowy program dla samorządów
Samorządowcy z Pomorza Zachodniego poznali w piątek założenia Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W spotkaniu z ministrami wziął udział burmistrz Szczecinka Daniel Rak
To nowy rządowy program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program polega na dofinansowaniu inwestycji realizowanych przez JST w całej Polsce. Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli dotacji na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami.
https://www.miastozwizja.pl/rusza-nowy-rzadowy-program-dla-samorzadow
Miejskie rowery wciąż robią furorę
W tym sezonie jednoślady wypożyczyliśmy już 18 tysięcy razy
Kiedy w czerwcu 2018 roku uruchomione zostały szczecineckie wypożyczanie rowerów, pojawiały się także głosy sceptyków twierdzących, że taka propozycja w naszym mieście się nie przyjmie. Mieszkańcy już w pierwszych miesiącach korzystania z SWRM udowodnili, że malkontenci zdecydowanie nie mieli racji. Od tego czasu miejskie jednoślady cieszą się niesłabnącą popularnością i są chętnie wybierane jako alternatywny środek lokomocji. Wielu szczecinecczan już nie wyobraża sobie innego sposobu poruszania się po naszym mieście, a wypożyczalnie na stałe wpisały się w miejski krajobraz.
Nie inaczej jest również w tegorocznym sezonie. Wraz z początkiem kwietnia na ulice Szczecinka powróciły rowery miejskie. Od tego czasu mieszkańcy i przyjezdni goście znów chętnie zaczęli korzystać z tej formy poruszania się po mieście.
Świadczyć o tym z całą pewnością mogą statystyki. Jednak nie tylko stali użytkownicy postanowili skorzystać z alternatywnego sposobu przemieszczania się po mieście. Przybyło także nowych użytkowników. W okresie od 1 kwietnia do 21 czerwca w systemie zarejestrowało się 572 nowych użytkowników – 306 panów i 266 pań. Łącznie w systemie SWRM do tej pory zarejestrowało się 6 247 osób.
Jak wynika z rejestrów, we wspomnianym czasie mieszkańcy wypożyczyli szczecineckie jednoślady aż 18 tys. 111 razy. Nieco chętniej na rowery wsiadają mężczyźni. Panowie stanowili bowiem 55,8 proc. wszystkich użytkowników, którzy w tegorocznym sezonie ponownie zaczęli korzystać z wypożyczalni.
Jak wynika ze statystyk, najchętniej z rowerów korzystaliśmy w godzinach popołudniowych. Najwięcej wypożyczeni system odnotowywał bowiem pomiędzy godzi. 18.00 a 20.00. Okazuje się, że najchętniej na przejażdżki wybieraliśmy się 17 czerwca (czwartek). Wtedy też miejskie jednoślady wypożyczyliśmy 438 razy. Z kolei najmniej wypożyczeń, bo zaledwie 13, system odnotował 6 kwietnia.
Dodajmy, że aby korzystać z miejskich rowerów należy wciąż przestrzegać zasad zachowania bezpieczeństwa. Na jednośladach pojawiły się stosowne naklejki informujące, że jazda na rowerze może odbywać się tylko w rękawiczkach ochronnych. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, którzy kolejno po sobie będą korzystali z pojazdów i dotykali rączek kierownicy. Rowery są także systematycznie dezynfekowane.
https://www.miastozwizja.pl/miejskie-rowery-wciaz-robia-furore-0
Laury dla uczniów
Burmistrz Daniel Rak wręczył świadectwa i nagrody najlepszym z najlepszych
W czwartkowe popołudnie w ratuszu miała miejsce kameralna uroczystość podsumowująca rąk wytężonej pracy uczniów szczecineckich szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto. W jej trakcie burmistrz wręczył świadectwa i nagrody najlepszym uczniom.
- Mamy już okres wakacji, niemniej jednak nie sposób pominąć i nie wyróżnić osób, które w tym tak naprawdę trudnym czasie pandemii, przy ogromnej mobilizacji i determinacji osiągnęły tak satysfakcjonujące wyniki – mówi burmistrz Daniel Rak.
- Te średnie są naprawdę imponujące, są godne podziwu i mimo tego, że zrezygnowaliśmy z tak oficjalnej części zakończenia roku szkolnego, to jednak nie sposób nie spotkać się z nimi, z rodzicami, z osobami, które mają też duży wkład w to, że właśnie dzisiaj możemy z podziwem patrzeć na ich wyniki. Wielkie słowa uznania i gratulacje dla was wszystkich. Chcemy dziś nie tylko podkreślić wasze osiągnięcia, ale też zachęcić do dalszej pracy.
Wśród najlepszych uczniów w roku szkolnym 2020/2021 znaleźli się:
Stanisław Kraska - SP-1, kl. VI, średnia: 6,00
Maja Urbanowicz - SP-1, kl. VI, średnia: 6,00
Adam Kozłowski - SP-4, kl. IV, średnia: 6,00
Paweł Zielenkiewicz - SP-4, kl. VI, średnia: 6,00
Borys Bena - SP-5, kl. IV, średnia: 5,73
Mateusz Kaleta - SP-5, kl. IV, średnia: 5,73
Gabriela Żuprańska - SP-6, kl. VI, średnia: 6,00
Martyna Nosal - SP-7, kl. VII, średnia: 5,71
Grzegorz Ostromecki - SP-7, kl. VII, średnia: 5,50
Z kolei wśród najlepszych absolwentów w roku szkolnym 2020/2021 wyróżniono:
Wiktor Żurowski - SP-1, średnia: 5,79
Małgorzata Zielenkiewicz - SP-4, średnia: 6,00
Jakub Kozak - SP-5, średnia: 4,94
Cyprian Enerlich - SP-6, średnia: 5,78
Wojciech Haber - SP-6, średnia: 5,78
Hanna Foltyniewicz - SP-7, średnia: 5,64
https://www.miastozwizja.pl/laury-dla-uczniow
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/ Mateusz Ludewicz